Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

9.7.2011 

Kard. Schönborn reagoval na petici kněží

Vídeň. Kardinál Schönborn ve své odpovědi na „Výzvu k neposlušnosti“ rakouské „Farářské iniciativy“ (Pfarrer-Initiative) vyzývá k jednotě a k úsilí o obnovený a kvalitnější apoštolát. „Farářská iniciativa“ se ustavila v dubnu 2006 v Sankt Pölten, kdy vydala své základní prohlášení „S naléhavou starostí“ , jehož název se sice inspiruje encyklikou Pia XI., avšak nepřítelem není vnější totalitní režim, nýbrž církev sama. K prohlášení, jehož cílem je reformovat farní společenství, se dosud připojilo 313 katolických duchovních (z toho 50 jáhnů) a podpořilo jej 112 laiků. Vloni na jaře iniciativa apelovala na papeže, aby se vzdal svého úřadu v souvislosti se skandály sexuálního zneužívání v církvi, a na podzim spolu s dalšími reformními hnutími požadovala spoluúčast na jmenování biskupů, neboť byla nespokojena s volbou příliš „prořímských“ kandidátů. O letošní Slavnosti Nejsvětější Trojice iniciativa vydala novou rezoluci, již zmíněnou „Výzvu k neposlušnosti“, v níž požaduje připuštění ženatých mužů a žen do kněžského úřadu, podávání Eucharistie bez rozdílu všem „věřícím dobré vůle“, nahrazení mše sv. bohoslužbou slova ve farnostech, kde kněží musí sloužit více nedělních mší, možnost kazatelské činnosti pro vyškolené laiky a katechety.

Vídeňský arcibiskup,kardinál Schönborn, odpověděl na výzvu 7.července v diecézním časopise „thema kirche“. Ihned v úvodu zdůraznil, že s odpovědí vyčkal, aby se nenechal strhnout hněvem a smutkem, který v něm vyvolala otevřená výzva k neposlušnosti. Jak budou v naší zemi vypadat rodiny, když bude neposlušnost považována za ctnost , dotazuje se kardinál a apeluje na kněze, aby si připomněli svůj vlastní slib poslušnosti, vkládaný do rukou biskupa, svobodně a bez donucení. Poslušnost vyžaduje přijetí boží vůle, i když se odklání od našich vlastních představ, pokračuje vídeňský arcibiskup. Iniciátoři „Farářské iniciativy“ chtějí jednat „samostatně podle svého svědomí“. Když se neposlušnost vůči papeži či biskupovi stane otázkou svědomí, je dosaženo nového stupně, který nás nutí ke zřejmému rozhodnutí, pokračuje kardinál. Svědomí je vždy třeba následovat, pokud se jedná o formované a sebekriticky zkoumající svědomí. Pokud by tedy někdo ve svém svědomí došel k přesvědčení, že „Řím“ je na nesprávné cestě, že vážně odporuje Boží vůli, musel by v nejzazším případě vyvodit jako důsledek, že již nepůjde cestou římsko-katolické církve, napsal vídeňský arcibiskup.

Výzva k neposlušnosti zpochybňuje jednotu církve. Každý kněz a celá komunita se musí rozhodnout, zda si přeje jít společnou cestou s papežem, biskupy a světovou církví, či nikoliv. K této společné cestě jsem vás vyzval ve svém pastýřském listě, píše hlava rakouské církve, a konkrétně jsem navrhl, abychom se stávali novými a lepšími Kristovými apoštoly. Z toho „svět“ pozná, zda se vyplatí Krista následovat, zda Ježíšova církev léčí. Z této perspektivy je třeba nahlížet i strukturní reformy.

Kardinál Schönborn nepovažuje výzvu k neposlušnosti za konstruktivní pomoc a poukazuje na její znevažující formulace (např. výpomoci farářů při nedělních mších jsou označovány jako „liturgická pohostinská představení“) a plánuje setkání s jejími autory. V závěru svého dopisu znovu vyzývá k jednotě, o niž Ježíš prosil Otce a za niž vydal svůj život.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
17.3.20 Kardinál Schönborn: Láska k bližnímu obnáší společenskou odpovědnost
28.5.12 Kardinál Schönborn o “Výzvě k neposlušnosti” rakouské “Farářské iniciativy”
19.5.12 Kardinál Schönborn: Postoj církve k homosexualitě se nemění
16.11.10 Kard. Schönborn k explozi násilí muslimského extrémismu v IrákuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti