Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Generální audience 

3.8.2011 

Zážitek z četby Bible je krásný a obohacuje

Benedikt XVI. na gen. audienci, Castel Gandolfo

Česká sekce RV

Drazí bratři a sestry,
Jsem rád, že vás mohu spatřit tady na náměstí v Castel Gandolfo a že mohu pokračovat v audiencích, které byly během července přerušeny. Rád bych navázal na téma, které jsme otevřeli, tedy „školu modlitby“. Dnes trochu jiným způsobem, ale aniž bych se vzdálil od tématu, chci poukázat na některé duchovní a konkrétní aspekty, které pokládám za užitečné nejenom pro ty, kdo v určité části světa podobně jako my žijí dobou letních dovolených, ale také pro ty, kteří se věnují každodenní práci.

Ve chvílích, kdy pozastavujeme svoji činnost, zejména během dovolené, bereme nezřídka do rukou knihu, po jejíž četbě zatoužíme. A to je první aspekt, u kterého se chci zdržet. Každý z nás potřebuje dobu a prostor ke ztišení, rozjímání a klidu… Díky Bohu, že je tomu tak! Tato potřeba totiž ukazuje, že jsme učiněni nejenom k tomu, abychom pracovali, ale také, abychom přemýšleli, reflektovali anebo jednoduše sledovali svou myslí a srdcem určité vyprávění, příběh, do něhož se pohroužíme a jakoby se v něm ztratíme, abychom se potom shledali bohatšími.

Je přirozené, že mnohé tyto knihy, které bereme do rukou o dovolené, jsou více méně jakýmsi únikem, a je to normální. Nicméně, mnoho lidí, zvláště pokud mohou mít více času a prostoru, věnují se poněkud náročnější četbě. Měl bych proto takový návrh: proč neobjevit některé biblické knihy, které obvykle zůstávají nepoznány? Anebo takové, z nichž jsme slyšeli během liturgie krátký úryvek, ale které jsme nikdy celé nepřečetli? Mnozí křesťané skutečně nikdy nečtou Bibli a mají o ní pouze velmi omezené a povrchní znalosti. Bible – jak praví samo její jméno – je sbírkou knih, malou „knihovnou“, která vznikla v průběhu jednoho tisíce let. Některé z knížek, které ji tvoří, zůstávají velkou většinou lidí, včetně dobrých křesťanů, téměř nepoznány. Některé jsou velmi krátké, jako kniha Tobiáš, příběh, který obsahuje velice vznešené pojetí rodiny a manželství; anebo kniha Ester, v níž židovská královna svou vírou a modlitbou zachrání svůj lid před záhubou; anebo ještě kratší kniha Rút o cizince, která pozná Boha a zakusí Jeho prozřetelnost. Tyto knížečky lze celé přečíst za hodinku. Náročnějším a skutečně mistrovským dílem je kniha Job, která předkládá velký problém utrpení nevinného; kniha Kazatel, která překvapuje svou zarážející moderností, s níž zpochybňuje smysl života i světa; Píseň písní, skvostná symbolická báseň o lidské lásce. To všechno jsou, jak víte, knihy Starého zákona. A Nový? Určitě je Nový zákon více znám a literární druhy nejsou tak rozmanité. Avšak krása postupné četby celého evangelia stojí za objev, stejně jako lze doporučit Skutky apoštolů nebo některý z listů.

Chtěl bych závěrem, drazí přátelé, pobídnout k tomu, abyste v letních chvílích či během odpočinku měli na dosah posvátnou knihu Bible, abyste ji nově okusili a přečetli si některé z jejích knih, ať už méně či více známých, jako evangelia, ale souvislou četbou. Momenty odpočinku se tak mohou stát nejenom kulturním, ale také duchovním obohacením; umožní poznat Boha a vstoupit do dialogu s Ním, do modlitby. Takovéto prožití dovolené nepostrádá krásu. Vzít do rukou knihu Bible, dopřát si trochu uvolnění a zároveň se ocitnout v rozsáhlém prostoru Božího Slova a prohloubit svou komunikaci s Věčným, je vlastně účelem volného času, který nám dává Pán.

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Generální audience

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
10.2.21 Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity
10.2.21 Modlitba v každodenním životě
3.2.21 Papež: Dialog mezi náboženstvími ať je naším každodenním úsilím
3.2.21 Modlitba v liturgii
27.1.21 Papež: Ideologie, vydávaná za záchranu lidstva, může přivodit jeho zkázuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti