Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   26. 9. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Homilie 

10.4.2004 

Připomínka Božích činů vrcholí vzkříšením Krista

Homilie z Velikonoční vigile

Česká sekce RV

1. ?Tato noc je po všechna pokolení nocí bdění pro Hospodina?(srv. Ex 12,42). V tuto svatou noc slavíme Velikonoční vigilii, první, ba dokonce ?matku? všech vigilií liturgického roku. Jak mnohokrát zpívá chvalozpěv, procházíme cestou lidstva od stvoření až k vrcholné události spásy, kterou je smrt a vzkříšení Krista.

Světlo Toho, který ?byl vzkříšen jako první z těch, kdo zesnuli? (1Kor 15,20), činí ?jako den jasnou? (srov. Ž 138,12) tuto posvátnou noc, právem považovanou za ?srdce? liturgického roku. V této noci celá církev bdí a v rozjímání prochází události, které vedly k spásnému zásahu Boha do vesmíru.

2. ?Noc bdění ke cti Páně.? Slavnostní velikonoční bdění, bohaté symboly doprovázené mimořádným množstvím biblických textů, má dvojí význam. Na jedné straně přípomíná v modlitbě mirabilia Dei, když předkládá nejvýznamnější pasáže Písma Svatého, od stvoření po oběť Izáka, přechod Rudým mořem a příslib nové Smlouvy.

Na druhé straně je tato krásná vigilie důvěryplným očekáváním dovršení prastarých příslibů. Připomínka Božích činů vrcholí vzkříšením Krista na horizontu eschatologické události parusie, druhého příchodu. V této velikonoční noci zahlídáme úsvit dne, který již nekončí, den vzkříšeného Krista přinášejícího nový život, ?nové nebe a novou zemi? (2 PT 3,13; srov. Iz 65,17; 66,22; Zj 21,1).

3. Od samého počátku slavila křesťanská komunita křest v kontextu velikonoční vigílie. Také zde, v tuto noc, několik katechumenů ponořených spolu s Kristem do smrti, spolu s Ním vstane zmrtvých k nesmrtelnému životu. Tak se obnovuje zázrak tajemné duchovní obnovy, působené Duchem Svatým, který připojí novokřtěnce k lidu nové a věčné smlouvy, potvrzené smrtí a vzkříšením Krista.

S láskou zdravím především vás, drazí bratři a sestry, kteří se připravujete na přijetí svátostí křesťanské iniciace. Pocházíte z Itálie, Toga a Japonska. Váš původ poukazuje na universálnost povolání ke spáse a na dar víry, udělovaný Bohem bez ohledu na zásluhy. Spolu s vámi zdravím vaše rodiče, přátele a ty, kdo pečovali o vaši přípravu.

Díky křtu se stanete součástí církve, která je velkým putujícím národem, bez hranic rasy, jazyka nebo kultury; národ povolaný k víře počínaje Abrahámem, jenž se má stát požehnáním uprostřed všech národů země (srv. Gn 12,1-3). Buďte věrni tomu, který vás vyvolil, a Jemu svěřujte ve velkorysém nasazení celou svou existenci.

4. Spolu s těmi, kdo budou zanedlouho pokřtěni, liturgie vybízí nás všechny zde přítomné k obnovení křestních slibů. Pán od nás žádá, abychom mu znovu vyjádřili svou poslušnost a plné nasazení ve službě jeho evangeliu.

Drazí bratři a sestry! Pokud se vám snad toto poslání jeví obtížné, vybavte si v duchu slova Vzkříšeného: ?Já jsem s vámi po všechny dny až do konce světa? (Mt 28,20). V jistotě jeho přítomnosti se nebudete obávat žádné obtíže nebo překážky. Jeho slovo vás osvítí, jeho Tělo a jeho Krev vám budou pokrmem a podporou na každodenní cestě k věčnosti.

Po boku každého z vás bude vždy stát Maria, tak jako byla mezi Apoštoly naplněnými strachem a zmatenými v hodině zkoušky. Ona vám za nocí světa svou vírou ukáže slavnou jitřenku vzkříšení. Amen.

překlad: Johana Bronková

Další články z podrubriky Homilie

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
10.4.04 Velikonoční vigilie ve VatikánuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv září 22
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti