VaticanNews.va

   21. 1. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.8760
Poslechem z webových stránek.5390
Četbou textů na webových stránkách.8249
Poslechem i četbou.5242


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Relikvie, ostatky a Světlo světa

Papež František i emeritní papež Benedikt XVI. byli očkováni proti Covidu-19

Benediktovy Vánoce bez rodného bratra


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Reportáže, reflexe, sloupky 

3.10.2011 

Jak papež napomáhá ke kariéře

aneb jak se stát úspěšným novinářem

Johana Bronková

Jak získat pověst bystrého novináře a teplé místo v mediální sféře? Co dělat, když se zbrusu novým diplomem v kapse chcete prokázat, že si poradíte i s tak ošemetným tématem jako je církev a papež? Redakce britského týdeníku „Catholic Herald“ si dala tu práci a prozkoumala archivy hlavních deníků, aby poskytla začínajícím novinářům návod k použití. Recept k zacházením s církevním prostředím se ihned setkal s úspěchem, záhy jej přebral dokonce i vatikánský oficiální deník „Osservatore Romano“ (neděle 2, října).

Tak tedy:
Za všech okolností nafukovat rozměry protipapežských protestů. Vezměme za příklad nedávné Světové dny mládeže v Madridu, kde počet prostestujících nepřekročil ani 0,04 procenta účastníků setkání papežem (5 tisíc proti půl druhému milionu). BBC se soustředila téměř výlučně na ty první a systematicky ignorovala skutečný rozsah madridských událostí. Nejinak tomu bylo v Německu. Když proti papeži demonstrovalo několik stovek lidí, BBC mluvila o mnoha tisících. Slovo „mnoho“ si zapamatujete – dělá lepší dojem než přesná čísla, zdůrazňuje londýnský týdeník. A máte-li pochybnosti, co do faktických rozměrů protestů či o tom, zda k nim vůbec došlo, pište obecně, přibližně... A nezapomínejte, že tak jako křesťané budou připraveni nastavit druhou tvář, tak jejich protivníci vám nikdy neodpustí, že jste jim nevysekli povinnou poklonu a nevěnovali mediální pozornost. Telefon do vaší redakce nepomlčí ani na okamžik a nelítostní bloggeři na vás nenechají nit suchou.

Objeví-li se hlasy o kritice papeže ze strany politiků nebo náboženských představitelů, pište o tom jako o faktech a nikdy nic nedementujte, kdyby se snad ukázalo, že se věci mají jinak.
Zapamatujte si také slovo: rozdělení. Mějte je vždycky na špičce jazyka. Skloňujte je ve všech pádech. Pamatujte si, že papež dělí a názory na jeho osobu jsou rozdělené. Míchejte různá křesťanská vyznání. Na lidi, kteří se v náboženství moc nevyznají, to dělá výborný dojem: Církev je rozdělená a rozbitá.

Učitel žurnalistiky vás patrně učil opatrnému nakládání s adjektivy, to ovšem neplatí pro zpravodajství z náboženské oblasti! Nevadí hrubě tesaný titulek ani nedostatek důkazů pro obvinění.
Postoje Církve k morálce jsou dobré k nezávazným žertům a zlehčování a hlavně - nazývejte je „církevní politikou“. Tak - analogicky k životu společnosti – vzniká dojem, že jde o věc dočasnou, stejně proměnlivou jako politika vlády.

Pokud nemáte čas věnovat se hlouběji textům papežských vystoupení, řekněte prostě, že jejich styl je příliš akademický. Uveďte pár obecných věcí, aby lidé pochopili, že prostě nudí.
Shormažďování reakcí a komentářů může být náročné. Vyhýbejte se papežovým přívržencům. Běžte radši za jeho protivníky a trochu je vyprovokujte. Nebojte se, nebudete souzeni za stranickost. Když se omezíte jen na negativní hlasy, vaše publikum uvěří, že každý člověk se zdravým rozumem prostě myslí takhle.

Při výběru fotografií berte ty, které zabírají papeže zezadu. Jsou perfektní, navozují dojem, že je izolovaný a nepopulární. Nedejte se zavést těmi lidmi z jeho blízkosti, kteří ho označují za energického člověka s mnoha sympatizanty.

A ještě jedna věc, často připomínejte Adolfa Hitlera. Zprávě o papeži, ve které alespoň jednou nezazní tohle jméno, něco chybí. Neztrácejte čas s detaily papežské biografie, jakože do Hitlerjugend byl zapsán proti své vůli. Zkrátka do ní patřil - a konec. A pokud se vám podaří v jednom odstavci zmínit Hitlera a nacismus dvakrát, můžete se spolehnout na zláštní bonus.

Rady pro mladé novináře najdete ve verzi ještě podrobnější na stránkách nedělního vydání Osservatore Romano a v originální verzi na stránkách The Catholic Herald. Jejich autorem je anglický publicista Milo Yiannopoulos – a jak sám uvádí, jeho závěry jsou výsledkem pečlivého studia článků věnovaných papežovi v britském tisku.

http://www.catholicherald.co.uk/commentandblogs/2011/09/26/covering-the-pope-a-guide-for-journalists/
Osservatore Romano 2 Ottobre

Další články z podrubriky Reportáže, reflexe, sloupky

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
21.1.13 První latinský tweet Benedikta XVI.
20.12.12 Papež napsal článek pro Financial Times
12.12.12 Papež odeslal první tvít
3.7.12 Mrtvý papež dobrý papež?
3.12.11 Konfrontační četba deníků je důležitá, připomněl Benedikt XVI.Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež uznal heroické ctnosti profesora Lejeuna, objevitele příčiny Downova syndromu

Nesmyslná krutost, píše papež o atentátech v Bagdádu

Papežova předmluva ke sbírce veršů: Krása je zkušenost

Ctnosti a neřesti – nový televizní rozhovor s papežem Františkem

Američtí biskupové: Těšíme se na spolupráci, vhod i nevhod

Papežova soustrast do Madridu, kde zemřel rovněž mladý novokněz

František: Osvoboďme svět od jaderných zbraní

Papežský telegram Bidenovi: Usilujte o autentickou spravedlnost a svobodu

Papež: Rád vidím sportovní nasazení mladých lidí

Ve Vatikánu byla očkována první skupina bezdomovců

Papež vybídl římskou kurii k soukromým duchovním cvičením

150 let od mariánského zjevení v Pontmain

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba za jednotu křesťanů

Publicistika: Relikvie, ostatky a Světlo světa

Publicistika: Jako sirotci hledající otce…

Rozhovory: Nadějí jsme zachráněni

Homilie: Zkušenost poznání

Archiv zpráv leden 21
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti