Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   7. 7. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

24.10.2011 

Vatikán navrhuje reformu mezinárodního finančního a měnového systému

Vatikán. Dnes byla publikována Nóta Papežské rady Iustitia et Pax nazvaná „K reformě mezinárodního finančního a měnového systému v perspektivě světové politické autority“. Dokument sice nenese papežův podpis, ale vyjadřuje etický úsudek založený na principech sociálního učení církve, shrnutého zejména v poslední sociální encyklice Caritas in veritate, kterou vydal před dvěma roky Benedikt XVI. Dokument Papežské rady poukazuje na potřebu zřízení světové politické autority, jež by sloužila obecnému dobru, jak to zmiňuje poslední encyklika (č.67), a byla by odpovědí na aktuální ekonomickou a finanční krizi, která vyjevila sobectví, kolektivní chamtivost i hromadění majetku v obrovském měřítku. Nóta Papežské rady podtrhuje, že příčina této krize má ideologickou povahu. Je způsobena jednak neregulovaným ekonomickým liberalismem, ale také utilitarismem, individualismem a technokratismem. Všechny tyto ideologie mají devastační účinek na ekonomiku, trh a obecné dobro. Ekonomika a finanční sektor proto musí být podrobeny etice. Je třeba vytvořit pravidla pro neomezené a nekontrolované spekulativní finanční trhy a finanční transakce je třeba zpoplatnit spravedlivými částkami.

Jak už lze vytušit ze samotného názvu dokumentu, konstatuje se v něm potřeba reformy mezinárodního měnového systému, založeného na takzvané dohodě z Bretton Woods z roku 1944. Mezinárodní měnový fond, který vzešel z této dohody, totiž „už neudržuje stabilitu mezinárodního finančního sektoru, nereguluje komplexní emisi peněz a nechrání před rizikem zadlužení systému“ (č.4). Dokument Papežské rady poukazuje v této souvislosti na potřebu zřízení jakési Světové centrální banky, která by regulovala tok a systém měnových kurzů vzhledem k Národním centrálním bankám.

Nóta o reformě mezinárodního finančního a měnového systému poukazuje na Organizaci spojených národů jako na styčný bod této reformy. Zavedení světové politické autority, čteme v dokumentu, však musí předcházet dlouhá cesta, a nelze k ní dospět bez mnohostranných předchozích jednání. V této souvislosti zmiňuje nóta Papežské rady rozšíření G7 na G20 jako pozitivní krok tímto směrem.

Dnes, píše se dále v dokumentu, už totiž existují podmínky k odstranění westfálského mezinárodního řádu z roku 1648, založeného na svrchovanosti a hlavně soběstačnosti států. Moderní státy se totiž značně změnily a staly se na sobě závislými. Je proto třeba překonat zastaralé a nereálné pojetí států, existujících v „přirozeném“ a „neustálém“ vzájemném boji. Globalizace sjednocuje národy a vybízí hledat nový právní stát na nadnárodní úrovni, to znamená nový model mezinárodního společenství, které bylo soudržnější, více polyarchické (opak soběstačného) a respektovalo by identitu každého národa v rámci rozmanitého bohatství jediného lidstva - píše se v novém dokumentu Papežské rady Iustitia et Pax, který dnes v tiskovém středisku Svatého stolce představil její předseda kard. Turkson. Dokument byl zveřejněn italsky, francouzsky, španělsky a anglicky.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
5.9.16 Mons. Tomasi: Přijímat migranty neznamená přijímat nutně všechny
11.3.16 Sympozium o zdraví a sexualitě v učení katolické církve
9.12.15 Předseda Papežské rady Iustitia et pax na COP21
1.7.15 Změnit kurz podle Františkovy encykliky - míní Naomi Kleinová
7.1.15 Svatý stolec finančně podpořil západoafrické diecéze v boji s ebolouHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 22
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti