VaticanNews.va

   29. 3. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.6750
Poslechem z webových stránek.4131
Četbou textů na webových stránkách.6594
Poslechem i četbou.3882


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Dekret Kongregace pro bohoslužbu o slavení Velikonoc

Pán nás volá ze svého kříže, abychom opět nalezli život

Ježíšovy zázraky mají za účel přivádět k víře


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Seriály

 O poutích a putování - Česká zastavení ve Svaté zemi 

6.12.2011 

Cyrilometodějská smírná kaple na Olivové hoře v Jeruzalémě

I. Přípravy

Václava Benešová

Vážení posluchači a poutníci, dnes zavítáme na místo poblíž Olivové hory v Jeruzalémě, kde budeme objevovat dávno zapomenutou historii československé smírné kaple. Pokusíme se přenést do doby před 80 lety a poskládat mozaiku tohoto dávno zapomenutého příběhu.

Když papež Pius XI. ve svém okružním listu Caritate Christi compulsi z r. 1932 vyzval celý svět, aby se svými smírnými modlitbami, oběťmi a kajícností obracel k Bohu, aby lidé „obdrželi milosrdenství a nalezli milost v každé době“ (Žd 4, 16), byl touto myšlenkou povzbuzen i monsignor Antonín Bartoš, jednatel Palestinského spolku a neúnavný organizátor poutí do Svaté země.

Myšlenka mít ve Svaté zemi alespoň malou svatyňku byla odvážná, ale zdaleka ne tak nemožná. Monsignor Bartoš prosazoval tuto myšlenku vlastnit půdu ve Svaté zemi na valných hromadách Spolku již v polovině 20. let. Když byl v r. 1926 v Palestině zřízen československý konzulát, tlumočil tuto myšlenku hned prvnímu československému konzulovi dr. Vladimíru Fricovi. Vždyť Němci, Francouzi i Poláci měli vybudované své vlastní poutní domy. Dokonce byla i vůle ze strany Jeruzalémského patriarchátu svěřit nové československé provincii řádu rytířů Božího hrobu péči o nějakou misijní stanici, kostel, faru či školu a stejně tak byl o podporu požádán i Palestinský spolek. Jeho představitelé ale věděli, že by Spolek na tento úkol nestačil, a proto se rozhodli raději pro podporu misií patriarchátu. Na závěr 4. moravské pouti r. 1928 se konala při zpáteční cestě v českém kostele na Rennwegu ve Vídni děkovná bohoslužba. Kostel spravovala kongregace bratří těšitelů a při té příležitosti se monsignor Bartoš dozvěděl od patera Josefa Litomiského, generálního superiora a zakladatele kongregace, že je přáním těšitelů usadit se v Jeruzalémě nedaleko Getsemanské zahrady a konat tam smírné pobožnosti. Tak vznikl plán zakoupit pozemek a vybudovat kapli, ve které by členové kongregace těšitelů konali smírné pobožnosti za náš národ.

O dva roky později, tedy v roce 1930, po návratu z 5. moravské pouti požádal monsignore Bartoš doktora Frice, našeho generálního konzula v Jeruzalémě znovu, zda by se pokusil najít pro Spolek vhodný pozemek někde na Olivové hoře. Konzul Fric zjistil v roce 1931, že v blízkosti Getsemanské zahrady jsou ke koupi tři pozemky. Spolek mu dal souhlas, aby mohl zahájit jednání o koupi jednoho z nich. V listopadu r. 1931 se vypravil do Palestiny superior těšitelů pater Litomiský, aby mohl místo shlédnout osobně. Téměř za půl roku, v dubnu r. 1932 se podařilo uzavřít kupní smlouvu mezi šejkem Mahmudem jako prodávajícím a československým konzulem jako kupujícím. Bezmála dalšího čtvrt roku sháněl šejk souhlas vlastníků pozemků, ale nedosáhl jej. Mezi tím konzula Frice vystřídal jeho nový nástupce Josef Kadlec, který se ujal veškerých jednání. Protože tehdejší Palestina byla pod britskou správou, anglické úřady vycházely našemu novému konzulovi vstříc. Když se u městské rady zjišťovalo, zda bude možné dát povolení ke stavbě, k překvapení mnohých bylo zjištěno, že pozemek je od r. 1929 zahrnut do tzv. „zeleného pásma“, kde se nesmí stavět. Nepomohla ani žádost o výjimku, a tak v dubnu 1933, tedy rok po uzavření kupní smlouvy nebyla stavba rozhodnutím anglické vlády povolena.

Jakmile se šejk Mahmud dozvěděl o zákazu stavby, ihned nabídl jiný pozemek poblíž prvního místa, který patřil jemu a jeho rodině. Po předchozí negativní zkušenosti se nejprve prověřilo, zda druhý nově nabízený pozemek není v „zeleném pásmu“. Jelikož nebyl, došlo se šejkem k uzavření nové kupní smlouvy. Pozemek měl být zapsán na jméno olomouckého arcibiskupa a na generálního superiora kongregace těšitelů. Protože se nepodařilo šejkovi zajistit povolení prodeje od příbuzných, byla zrušena i druhá kupní smlouva. Po obou nezdarech byla na delší dobu zastavena další jednání.

V té době vykonával v Rakouském hospici funkci vicerektora páter Josef Koutný, který pomocí svých přátel tajně hledal nový pozemek nebo dům. Koncem srpna r. 1934 za pomoci konzula Kadlece a pátera Hermese Kohouta, našeho faráře v Jeruzalémě, se podařilo uzavřít v pořadí třetí smlouvu na zakoupení pozemku a domu se šesti místnostmi. I tato smlouva stejně jako předešlé dvě byla spojena s velikými útrapami v podobě arabských intrik. Vznikl ale problém, na koho dát napsat získaný majetek tak, aby byly splněny palestinské zákony. Proto byl na radu konzula Kadlece založen sesterský Palestinský spolek v Jeruzalémě a zřízením spolku byl získán statut právnické osoby, na kterou bylo již možné zapsat majetek. Dům měl výhodnou polohu: ležel blízko cesty, která vedla ke hradbám Starého města a z jeho terasy byl krásný výhled na Jeruzalém.

Brněnský architekt Stanislav Kučera byl pověřen zpracováním návrhu přestavby domu na kapli a poté inženýr Müller vedením stavebních prací. Podle rozhodnutí olomouckého arcibiskupa byl na vchodem umístěn nápis: Domus Dei, porta coeli (Dům Boží, brána nebe). Dům byl přestavěn na kapli, byla vybudována malá terasa a další prostory v budově. Při zemních pracích bylo zjištěno, že na pozemku bylo podle nalezené skupiny kamenných hrobů staré, pravděpodobně židovské pohřebiště z doby ještě před Kristem. Hroby byly zasypány a pouze jeden zůstal otevřený a přístupný poutníkům.

Další články z podrubriky O poutích a putování - Česká zastavení ve Svaté zemi

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
15.8.19 S getsemanskými františkány o slavnosti Nanebevzetí Panny Marie
12.6.18 Arcibiskup Pizzaballa: Jeruzalém je nepostradatelný náboženský symbol
9.4.18 Pravoslavné velikonoce v Jeruzalémě a zázrak Svatého ohně
6.4.18 Jeruzalémský latinský patriarchát zřizuje nový vikariát pro migranty a uprchlíky
28.2.18 Bazilika Svatého hrobu opět otevřenaHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
O neomylnosti lidu ve víře

Arcibiskup Crepaldi: Úvaha o krizi, která není jenom zdravotní

Mimořádná pobožnost v čase epidemie – Urbi et Orbi

Mlčení spravedlivého před urputností

Obřady Svatého týdne proběhnou ve Vatikánské bazilice

Papež daroval třicet ventilačních přístrojů

Poznat svoje idoly

Misál z roku 1962: nové preface a památky svatých

Církevní statistika: Františkův pontifikát ovlivňuje hlavně Afriku a Asii

Bývalý lékař arcibiskup Aupetit se hlásí ke službě nemocným

Don Alessio: Odlidštění a samota

USA: Colorado zrušilo trest smrti

 Nově na webu
Svatý otec: Pán nás volá ze svého kříže, abychom opět nalezli život

Publicistika: Požehnání, které rozčísá temnoty strachu

Publicistika: Koronavirus dnes a zítra

Rozhovory: Nemějte strach

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv březen 20
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu