VaticanNews.va

   6. 4. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.6788
Poslechem z webových stránek.4153
Četbou textů na webových stránkách.6618
Poslechem i četbou.3900


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Nestyďme se, že jsme v církvi, styďme se, že jsme hříšníci

O svobodě v Duchu

František varuje před virovou genocidou


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

5.1.2012 

Mons. Geissler: Nehoří-li srdce, nemůže se víra šířit

Vatikán. Tuto sobotu bude zveřejněna Nóta Kongregace pro nauku víry s pastoračními směrnicemi pro Rok víry, který vyhlásil Svatý otec, počínaje 11. říjnem t.r. a konče 24. listopadem roku 2013. V souvislosti s touto Nótou bylo dnes zveřejněno tiskové sdělení, které v hlavních obrysech tento dokument předjímá. Rok víry, píše se ve sdělení, bude velkou příležitostí k novému setkání s Ježíšem Kristem. Nóta zmíněné vatikánské Kongregace poskytne pro tuto příležitost pastorační směrnice, týkající se čtyř úrovní: všeobecné církve, biskupských konferencí, diecézí a nakonec farností, komunit a hnutí.

Začátek Roku víry se pojí se dvěma výročími: padesáti 50 let od zahájení Druhého vatikánského koncilu a dvaceti 20 let od promulgace Katechismu katolické církve. Tiskové sdělení připomíná, že Benedikt XVI. již od začátku svého pontifikátu usiluje o to, co nazval „hermeneutikou reformy či obnovy v kontinuitě“. Zmíněná Nóta zdůrazňuje, že Rok víry „má za cíl přispět k obnovené konverzi k Pánu“, ke znovuobjevení víry, aby křesťané byli „věrohodnými a radostnými svědky“ pro ty, kdo hledají Boha.

Pastorační směrnice, čteme dále v tiskovém sdělení, mají za cíl usnadnit setkání s Ježíšem prostřednictvím svědků víry a stále většího poznaní jednotlivých obsahů víry. Slavnostní papežská bohoslužba na zahájení Roku víry bude spojena také s ekumenickými iniciativami ke „znovunastolení jednoty mezi všemi křesťany“. Za tímto účelem se bude konat také ekumenická bohoslužba. Biskupské konference povzbuzuje zmíněná Nóta k podávání kvalitní katechetické formace. Žádoucí je rovněž rozsáhlé užití různých výrazových prostředků a umění v televizním a rozhlasovém vysílání, filmu a publikacích také na lidové úrovni, aby byly přístupné širokému publiku. Kromě toho bude u příležitosti chystaného Roku víry zřízena Kongregací pro nauku víry speciální internetová stránka.

Na diecézní rovině, vysvětluje tiskové sdělení, má být Rok víry „novou příležitostí ke kreativnímu dialogu mezi vírou a rozumem“ prostřednictvím různých setkání a sympozií a také jako čas vhodný ke konání „kajících bohoslužeb“, v nichž bude Bůh žádán o odpuštění „zvláště za hříchy proti víře“. Na úrovni farností bude zásadní místo patřit slavení víry v liturgii a zejména v eucharistii. S ohledem na koordinaci iniciativ různých vatikánských dikasterií bude ustanoven příslušný sekretariát Roku víry při Papežské radě pro podporu nové evangelizace.

V rozhovoru pro Vatikánský rozhlas komentoval tuto Nótu O. Hermann Geissler z Kongregace pro nauku víry:

Víra je drahocenný dar a evangelium hovoří o této drahocenné perle, takže je-li víra opravdu drahocenným darem, musíme jej docenit, přijmout, uchovávat, šířit a dosvědčovat. Zdá se mi, že máme-li být upřímní, musíme si říci, že v církvi jsou velké mezery. Jsou věřící, kteří víru vůbec neznají, nepraktikují, nesnaží se víru pěstovat, nemluvě o chybějícím svědectví. Pokud srdce nehoří nemůže být víra předávána. Musíme připustit, že jsou zde velké mezery, a dovolím si také říci, že jsou katecheté i kněží, kteří neprezentují víru v její celistvosti a kráse a někdy rozsévají také pochyby a nejistoty. To jsou velmi závažné věci. V některých oblastech církve byl položen velký důraz na sociální, humanitární dimenzi, která je důležitá, ale někdy tak byla víra odstavena na vedlejší kolej. Myslím, že toto je problém a musíme uznat, že také uvnitř církve jsme se dopustili chyb. Podle mého názoru, musíme znovu pochopit, že hříchy proti víře jsou velmi těžké a velmi škodlivé pro církev. Ježíš sám podotýká, «ztratí-li sůl svoji chuť, k čemu bude?» Tuto otázku považuji za velmi vážnou. Jindy Ježíš říká: «Až se vrátí Syn člověka, nalezne na zemi ještě víru?» Musíme si tyto otázky klást a musíme pokorně prosit Boha za hříchy proti víře, kterých jsme se dopustili.

Poznamenává mimo jiné mons. Hermann Geissler z Kongregace pro nauku víry v souvislosti s pastoračními pokyny, které tato Kongregace vydává v souvislosti s Rokem víry, který začne letos na podzim.

Nóta Kongregace pro nauku víry ke slavení Roku víry je ZDE

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.11.13 Petrův nástupce: Víra se nejvíce projevuje v naší ubohosti
24.11.13 Papež slavil liturgii ze slavnosti Krista Krále
23.11.13 Papež slavil obřad zahájení katechumenátu
18.11.13 Apoštolská exhortace Evangelii gaudium papeže Františka uzavře Rok víry
9.11.13 Na závěrečné bohoslužbě Roku víry budou vystaveny ostatky sv. PetraHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež na Květnou neděli: Život je dar, který se dostává, aby se dal

Italský statistický úřad: Loňského března zemřelo na dýchací potíže více lidí než letos v březnu

O nákaze, kterou šíří pokušení

Dnes je nezbytná tvořivost lásky – papežovo videoposelství ke Svatému týdnu

Kardinál Zenari o Sýrii v čase pandemie: Jak si mýt ruce, když není co pít?

Kostely se v případě potřeby změní v polní nemocnice

O sedmibolestné Matce a učednici

František varuje před virovou genocidou

Papež: V těžkostech se projeví duše národa

Kardinál Parolin: Krize vyzývá k překonání egoismu

Církev ve Francii za duchovní službu u nakažených koronavirem

Desatero pro život za zavřenými dveřmi

 Nově na webu
Svatý otec: Bůh nás zachránil tím, že na Sobě nechal vyřádit naši nepravost

Publicistika: Požehnání, které rozčísá temnoty strachu

Publicistika: Koronavirus dnes a zítra

Rozhovory: O Janu Pavlu II. , vyhaslosti víry a možnosti jiné cesty

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv duben 20
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Starší zprávy >

Náš tip

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu