Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   14. 8. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

5.1.2012 

Mons. Geissler: Nehoří-li srdce, nemůže se víra šířit

Vatikán. Tuto sobotu bude zveřejněna Nóta Kongregace pro nauku víry s pastoračními směrnicemi pro Rok víry, který vyhlásil Svatý otec, počínaje 11. říjnem t.r. a konče 24. listopadem roku 2013. V souvislosti s touto Nótou bylo dnes zveřejněno tiskové sdělení, které v hlavních obrysech tento dokument předjímá. Rok víry, píše se ve sdělení, bude velkou příležitostí k novému setkání s Ježíšem Kristem. Nóta zmíněné vatikánské Kongregace poskytne pro tuto příležitost pastorační směrnice, týkající se čtyř úrovní: všeobecné církve, biskupských konferencí, diecézí a nakonec farností, komunit a hnutí.

Začátek Roku víry se pojí se dvěma výročími: padesáti 50 let od zahájení Druhého vatikánského koncilu a dvaceti 20 let od promulgace Katechismu katolické církve. Tiskové sdělení připomíná, že Benedikt XVI. již od začátku svého pontifikátu usiluje o to, co nazval „hermeneutikou reformy či obnovy v kontinuitě“. Zmíněná Nóta zdůrazňuje, že Rok víry „má za cíl přispět k obnovené konverzi k Pánu“, ke znovuobjevení víry, aby křesťané byli „věrohodnými a radostnými svědky“ pro ty, kdo hledají Boha.

Pastorační směrnice, čteme dále v tiskovém sdělení, mají za cíl usnadnit setkání s Ježíšem prostřednictvím svědků víry a stále většího poznaní jednotlivých obsahů víry. Slavnostní papežská bohoslužba na zahájení Roku víry bude spojena také s ekumenickými iniciativami ke „znovunastolení jednoty mezi všemi křesťany“. Za tímto účelem se bude konat také ekumenická bohoslužba. Biskupské konference povzbuzuje zmíněná Nóta k podávání kvalitní katechetické formace. Žádoucí je rovněž rozsáhlé užití různých výrazových prostředků a umění v televizním a rozhlasovém vysílání, filmu a publikacích také na lidové úrovni, aby byly přístupné širokému publiku. Kromě toho bude u příležitosti chystaného Roku víry zřízena Kongregací pro nauku víry speciální internetová stránka.

Na diecézní rovině, vysvětluje tiskové sdělení, má být Rok víry „novou příležitostí ke kreativnímu dialogu mezi vírou a rozumem“ prostřednictvím různých setkání a sympozií a také jako čas vhodný ke konání „kajících bohoslužeb“, v nichž bude Bůh žádán o odpuštění „zvláště za hříchy proti víře“. Na úrovni farností bude zásadní místo patřit slavení víry v liturgii a zejména v eucharistii. S ohledem na koordinaci iniciativ různých vatikánských dikasterií bude ustanoven příslušný sekretariát Roku víry při Papežské radě pro podporu nové evangelizace.

V rozhovoru pro Vatikánský rozhlas komentoval tuto Nótu O. Hermann Geissler z Kongregace pro nauku víry:

Víra je drahocenný dar a evangelium hovoří o této drahocenné perle, takže je-li víra opravdu drahocenným darem, musíme jej docenit, přijmout, uchovávat, šířit a dosvědčovat. Zdá se mi, že máme-li být upřímní, musíme si říci, že v církvi jsou velké mezery. Jsou věřící, kteří víru vůbec neznají, nepraktikují, nesnaží se víru pěstovat, nemluvě o chybějícím svědectví. Pokud srdce nehoří nemůže být víra předávána. Musíme připustit, že jsou zde velké mezery, a dovolím si také říci, že jsou katecheté i kněží, kteří neprezentují víru v její celistvosti a kráse a někdy rozsévají také pochyby a nejistoty. To jsou velmi závažné věci. V některých oblastech církve byl položen velký důraz na sociální, humanitární dimenzi, která je důležitá, ale někdy tak byla víra odstavena na vedlejší kolej. Myslím, že toto je problém a musíme uznat, že také uvnitř církve jsme se dopustili chyb. Podle mého názoru, musíme znovu pochopit, že hříchy proti víře jsou velmi těžké a velmi škodlivé pro církev. Ježíš sám podotýká, «ztratí-li sůl svoji chuť, k čemu bude?» Tuto otázku považuji za velmi vážnou. Jindy Ježíš říká: «Až se vrátí Syn člověka, nalezne na zemi ještě víru?» Musíme si tyto otázky klást a musíme pokorně prosit Boha za hříchy proti víře, kterých jsme se dopustili.

Poznamenává mimo jiné mons. Hermann Geissler z Kongregace pro nauku víry v souvislosti s pastoračními pokyny, které tato Kongregace vydává v souvislosti s Rokem víry, který začne letos na podzim.

Nóta Kongregace pro nauku víry ke slavení Roku víry je ZDE

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.11.13 Petrův nástupce: Víra se nejvíce projevuje v naší ubohosti
24.11.13 Papež slavil liturgii ze slavnosti Krista Krále
23.11.13 Papež slavil obřad zahájení katechumenátu
18.11.13 Apoštolská exhortace Evangelii gaudium papeže Františka uzavře Rok víry
9.11.13 Na závěrečné bohoslužbě Roku víry budou vystaveny ostatky sv. PetraHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv srpen 22
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti