Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   1. 10. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

29.3.2012 

Vatikánský tiskový mluvčí o setkání Fidela Castra s Benediktem XVI.

Havana. Benedikt XVI. dnes dopoledne zakončil svou 23. zahraniční apoštolskou cestu. Boeing 777 italského vlajkového dopravce Alitalia přistál v půl jedenácté dopoledne po desetihodinovém letu z Havany na římském letišti Ciampino, odkud se Svatý otec přepravil na vatikánský heliport.

Vraťme se však ještě ke včerejším událostem v Havaně, které se odehrály v pozdním odpoledni místního času, tedy pro nás v nočních hodinách. Po mši svaté se třemi sty tisíci kubánskými věřícími na havanském Revolučním náměstí se Svatý otec odebral na tamní apoštolskou nunciaturu. Zde se uskutečnilo setkání Benedikta XVI. s bývalým kubánským prezidentem Fidelem Castrem. O zhruba půlhodinovém setkání informoval vatikánský tiskový mluvčí O. Federico Lombardi.

Fidel Castro přijel na nunciaturu okolo půl jedné. Nejprve krátce hovořil se státním sekretářem kard. Bertonem. Řekl mu, že si velmi přál dvě beatifikace – Jana Pavla II. a Matky Terezy. Prvního jmenovaného osobně poznal a misionářku z Kalkaty zase obdivoval kvůli její dobročinné práci pro Kubu. Někdejší prezident poté papežovi řekl, že celou jeho cestu sledoval v televizi a že jsou téměř vrstevníky. Svatý otec na to reagoval: Jsem starý, ale ještě mohu plnit své povinnosti.

uvedl na tiskové konferenci O. Lombardi. Setkání s kubánským vůdcem se odehrávalo za zavřenými dveřmi ve španělštině a italštině, byli mu přítomni pouze tlumočníci a paní Dalia Soto del Valleová. O tématech hovoru zpravil svého tiskového mluvčího sám Svatý otec:

Jednalo se v podstatě o otázky, které Fidel kladl papežovi. Velmi ho zajímalo papežovo myšlení a názory, neboť nyní se věnuje literární činnosti. Castro se dotazoval na změny v církevní liturgii, neboť dnešní slavení mše je prý jiné, než jaké poznal v mládí. Druhý dotaz se týkal papežovy práce a jeho poslání. Třetím tématem byly všeobecnější otázky dnešní společnosti, vědy, náboženské plurality, nahlížené z náboženského, morálního a kulturního hlediska a z perspektivy přínosu vědy k rozvoji lidstva.

Svatý otec bývalému kubánskému vůdci vysvětlil, jakých změn doznalo slavení liturgie a jaký význam mají apoštolské zahraniční cesty, sloužící jednotě univerzální církve.

Svatý otec spojil analýzu současné společenské situace s tématem absence Boha. Uznání Boha je zásadním prvkem při nahlížení skutečnosti, řekl papež, a poté rozvinul svůj obvyklý diskurs o vztahu víry a rozumu, svobody a zodpovědnosti. Fidel na závěr požádal papeže, zda by mu nezaslal nějakou literaturu k probíraným tématům. Když jsem se papeže ptal, zda už ho nějaký titul napadl, odpověděl mi, že se musí nejdřív trochu zamyslet...

sdělil tiskový mluvčí Svatého stolce. Setkání s bývalým kubánským vůdcem vzbudilo kritiku domácích i exilových Kubánců. Dotazují se, proč se Benedikt XVI. nesetkal s žádnou z opozičních skupin, zatímco si našel půlhodinu na Fidela Castra. Odpovídá O. Lombardi:

Když papež přijíždí do nějaké země, přihlíží samozřejmě také k požadavkům státní reprezentace, která ho pozvala a která tuto cestu umožnila. Kubánští představitelé vyjádřili osobní přání Fidela Castra setkat se s Benediktem XVI. Několik osobních setkání kubánského prezidenta s Janem Pavlem II. vyvolalo řadu změn v životě kubánské církve, které můžeme hodnotit jako malé či velké, ale v každém případě nastaly. Jak jsem již uvedl, papež obdržel mnohá poselství ze strany lidí, kteří nesouhlasí se současným kubánským režimem. Papež zná jejich názory, které jsou leckdy mezi sebou dosti rozdílné, a v jeho promluvách se projevuje, že si je vědom očekávání kubánského národa. Program však nepředpokládal setkání s žádnou skupinou v kontextu této cesty,

uzavírá vatikánský tiskový mluvčí.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
12.2.21 Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu
30.1.21 Katecheze je ozvěnou Božího slova
30.1.21 Papež promluvil k Římské rotě ohledně anulace církevních sňatků
20.1.21 Papež: Rád vidím sportovní nasazení mladých lidí
21.12.20 Papež: Bůh se stal člověkem, abychom se mohli stát Jeho dětmiHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv říjen 22
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti