Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 11. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

9.7.2012 

Benedikt XVI. navštívil dům verbistů v Nemi

Castel Gandoflo. Benedikt XVI. se dnes dopoledne vydal na soukromou návštěvu řeholního domu verbistů v Nemi nedaleko Castel Gandolfa. Verbisté neboli Společnost Božího Slova je řeholní řád věnující se výhradně misijnímu poslání. V tomto jejich domě u břehů druhého albánského jezera pobýval před 47 lety O. Joseph Ratzinger, aby se jako teologický poradce podílel na přípravě koncilního dekretu Ad gentes zaobírajícího se právě misijním posláním církve. V domě, který dnes nese jméno právě zmíněného koncilního dekretu, přivítalo Svatého otce 150 účastníků probíhající generální kapituly misionářů verbistů v čele s novým generálním představeným O. Heinzem Kulüke. Setkání se uskutečnilo v domácí kapli. Tady Benedikt XVI. nejprve v tiché modlitbě uctil Nejsvětější svátost oltářní a potom oslovil přítomné otce verbisty v krátké improvizované promluvě:

Drazí bratři,

Nedokáži mluvit bez přípravy anglicky a tak vás prosím o dovolení promluvit italsky…

Jsem vám opravdu vděčný, že jste mi umožnili po 47 letech opět spatřit tento dům v Nemi. Představuje pro mne krásnou vzpomínku, možná nejkrásnější z celého koncilu. bydlel jsem v centru Říma v koleji dell´Anima uprostřed ruchu. To všechno bylo také hezké, ale pobývat tady, obklopen zelení a čerstvým vzduchem uprostřed krásné přírody, bylo už samo o sobě cosi krásného. A potom také to, že jsem byl ve společnosti tolika velkých teologů s tak důležitým a krásným pověřením připravovat dekret o misijním poslání.

Vzpomínám si především na tehdejšího generálního představeného, O. Schütteho, který si vytrpěl své v Číně, kde byl odsouzen a později vyhoštěn. Byl však pln misijního dynamismu, nezbytnosti dát nový podnět misijnímu duchu a měl k dispozici mne, velmi mladého teologa bez valného významu, který sem byl poslán nevím proč. Pro mne to však byl velký dar. Byl tu Fulton Sheen, který nás okouzloval večer svými proslovy; otec Congar a velcí misiologové z Lovaně, atd. Pro mne to bylo duchovní obohacení, obrovský dar.

Byl to dekret, který nebyl provázen žádnými velkými kontroverzemi. Byl tu spor, který já jsem vlastně nikdy plně nepochopil, mezi Lovaňskou a Münsterskou školou, tedy, zda je hlavním účelem misií implantatio Ecclesiae anebo annuntio Evangelii. Všechno se však sbíhalo dynamicky v nezbytnost šířit světlo Božího Slova, světlo Boží lásky ve světě a poskytnout novou radost z tohoto poselství.

A tak se v oněch dnech zrodil krásný a dobrý dekret, který byl téměř jednomyslně všemi koncilními otci přijat a pro mne představuje také velmi dobrý doplněk ke konstituci Lumen Gentium, protože v něm nacházím trojiční eklesiologii vycházející z klasické ideje bonum diffusivum sivi sui, dobro v sobě zahrnuje nezbytnost sdílet se, dávat se; něco dobrého nemůže zůstat v sobě samém, dobrota sama je v podstatě communicatio. Ukazuje se to už v Trojičním tajemství Božího nitra a šíří se v dějinách spásy i v naší potřebě dělit se s druhými o dobro, které jsme sami obdrželi.

Vzpomínám, že takto jsem často přemýšlel během oněch dní v Nemi, které v sobě nosím a které jsou, jak jsem řekl podstatnou částí koncilní zkušenosti. A jsem šťasten, že vidím, jak vaše společnost vzkvétá. Otec generál řekl, že vás je 6 tisíc a působíte v mnoha zemích. Misijní dynamismus tedy zcela zjevně žije a žije jedině, pokud existuje radost z evangelia, pokud zakoušíme dobro, které přichází od Boha a které se má a chce šířit dál.

Děkuji za váš dynamismus. Přeji vám a vaší kapitule hojnost Pánova požehnání, bohatou inspiraci, aby inspirační síly Ducha svatého, které nás v oněch dnech provázely téměř viditelně, byly opět přítomny mezi vámi a pomáhaly nacházet cestu vaší Společnosti i misijnímu šíření evangelia mezi národy - ad gentes - v příštích letech. Díky vám všem! Pán vám žehnej!
Modlete se za mne, jako se i já modlím za vás.
Děkuji.

Řekl Benedikt XVI. při návštěvě domu verbistů v Nemi.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
17.11.14 Nedělní odpolední aktivity papeže Františka
14.7.13 Svatý otec v Castel Gandolfo
13.7.13 Papež František zítra navštíví Castel Gandolfo
4.8.12 Benedikt XVI: „Je dovoleno radovat se, když je svět plný tolikerého utrpení?“
15.7.12 Benedikt XVI.: Celibát i manželství jsou komplementární cesty církevního společenstvíHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv listopad 21
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti