Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   18. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

8.8.2012 

Rodiče bl. Chiary Badano budou na setkání mládeže ve Ždáru nad Sázavou

Itálie. Na sedmdesát biskupů a kardinálů z celého světa se v těchto dnech (od 1. do 10. srpna 2012) účastní každoročního (již 36.) setkání biskupů, přátel Díla Mariina – Hnutí fokoláre ve Forno di Coazze u Turína. Námětem pro jejich letošní reflexi je "Ježíšova přítomnost v bratru" ( srov. Mt 25, 31-46), jeden ze základních bodů spirituality hnutí. Na toto téma promluví i prezidentka Hnutí fokoláre Maria Voce, která se setkání účastní.
Včera biskupové navštívili Sassello – dvoutisícovou severoitalskou obec v kraji Ligurie, která je rodištěm i místem posledního odpočinku nedávno blahoslavené Chiary Badano (1971-1990). O této návštěvě informuje naši rozhlasovou stanici kard. Miloslav Vlk:

V této oblasti je mnoho svatých – v Turíně samém, ve Vallo Torinese. My jsme chtěli navštívit Sasselo – farnost, kde se narodila, žila a zemřela Chiara Luce Badano, která byla nedávno beatifikována. Zemřela hrdinskou smrtí v sedmnácti letech na rakovinu. Jeli jsme do této farnosti, setkali jsme se s rodiči, kteří nám vyprávěli o jejím dětství a zvláště o tom, jak žila poslední chvíle před svou smrtí. Její matka, Tereza Marie, nám vyprávěla, jak si její dcera vybojovala úsměv, se kterým umírala. Žila spiritualitu jednoty Chiary Lubichové, ze které jí byl především blízký bod o Ježíši Ukřižovaném a Opuštěném, ke kterému v nemoci a blížící se smrti prohloubila svůj vztah. Nebyl to vztah smutku nebo rezignace. Chiara Badano věděla, že smrt pro ni je branou k setkání s Ježíšem Zmrtvýchvstalým a Vzkříšeným.

"Zakusila, jak bolest může být proměněna láskou a stát se tajemným příbytkem radosti. Její svědectví ukazuje, že autentický křesťan nikdy není zoufalý a smutný, ani při nejtvrdších zkouškách", píše Benedikt XVI. o Chiaře Luce v poselství k letošnímu Světovému dni mládeže.

Fotografie Chiary Badano, která běží světem, ukazuje dívku s velkým úsměvem. Takto umírala. Její smrt se stala znamením a symbolem pro dnešní mládež, která se často obtížně vypořádává s negativy života a světa.

Hlavním bodem včerejší návštěvy Sassella byla slavná mše svatá ve farním kostele Nejsvětější Trojice, za přítomnosti generálního vikáře diecéze Mons. Paolina Siriho. Předcházelo setkání s místními zástupci veřejného života. Na závěr biskupové navštívili hrob Chiary Badano, kde se na její přímluvu modlili za sílu přijímat kříž, vysvětluje kard. Vlk.

Pro nás biskupy bylo tato návštěva povzbuzením, abychom ve svém životě a pastorační činnosti ochotně a radostně přijímali kříž a hlavně abychom se dívali kupředu. Kříž není konečná stanice, ale je cestou a prostředkem ke Vzkříšení a radosti.

Chiara Luce Badano byla blahořečena 25. září 2010 za přítomnosti svých rodičů. Byla jednou z patronek 50. mezinárodního eucharistického kongresu, který v červnu hostil irský Dublin. Patří k patronům příštích Světových dní mládeže v Riu. Jediná dcera manželů Badanových se narodila po desetiletém čekání. Maria Teresa a Ruggero Badanovi zanedlouho přijedou do České republiky – na setkání mládeže ve Žďáru nad Sázavou. Měli by zde vystoupit 16. srpna.

Rodiče Chiary Luce Badano jsou prostí lidé, ale hlubocí ve své víře. Z projevů Chiařiny maminky bylo poznat, že i ona sama pomáhala své dceři k postoji svatosti. Otec blahoslavené byl spíše v pozadí, trochu jako sv. Josef. Rodiče na nás působili úžasně klidným dojmem. Bylo zřejmé, že žijí ve vzájemné lásce a pochopení a jistě takto žili i pro svou dceru. Jsem přesvědčen, že mohou být vzorem nejen pro mládež, ale i pro rodinu. Jako křesťané v církvi mohou společně se svou dcerou být vzorem i pro nás biskupy,

uzavírá ze severu Itálie kard. Miloslav Vlk.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
6.2.21 Ježíšova opuštěnost na kříži je jádrem křesťanství i vašeho charismatu, řekl papež Hnutí fokoláre
2.2.21 Hnutí fokoláre má novou prezidentku, Palestinku Margaret Karramovou
5.5.20 Hnutí fokoláre požaduje zrušení sankcí proti Sýrii
22.1.20 Před sto lety se narodila Chiara Lubichová, zakladatelka Hnutí fokoláre
14.11.19 Svatý otec: Všechno je stvořeno, aby bylo živým obrazem BohaHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti