Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   24. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

4.2.2013 

Arcibiskup Müller: Roste uměle vyráběná zlost, jež tu a tam hraničící s náladou pogromu

Vatikán/Německo. O cílených diskreditačních kampaních, namířených proti katolické církvi v Evropě a Severní Americe hovoří arcibiskup Gerhard Ludwig Müller v rozhovoru pro německý deník Die Welt (1.2.2013). Jejich vyústěním je zcela otevřené napadání katolických duchovních v mnoha oblastech, pokračuje prefekt Kongregace pro nauku víry. Protikatolické ladění se nese internetovými blogy a rovněž televize vyrazila do útoku. Vrací se přitom k výzbroji, kterou ve svém protikřesťanském tažení používaly totalitární ideologie. Roste uměle vyráběná zlost, která tu a tam hraničí s pogromovou náladou, uvedl arcibiskup Müller.

Slova bývalého řezenského biskupa pochopitelně vyvolala vlnu kritiky v politických kruzích. Podle jedné z členek liberální FDP (Sabine Leutheusser-Schnarrenberger) je Müllerovo srovnání s holocaustem (sic) nevkusné, protože se tu přece jedná pouze o rozdílná společenská pojetí manželství, rodiny a registrovaného partnerství. Prefekt Kongregace pro nauku víry má nicméně na zmiňovanou pluralitu pohledů poněkud odlišný názor: Pokud vše relativizujeme nebo dobově podmíníme, může pak ještě Bible vůbec být normou našeho života?, dotazuje se. Etické principy nejsou podmíněny dobou. Muž a žena tvoří manželský svazek, ze kterého pocházejí děti. Je to výraz Boží stvořitelské vůle, který nemá s dobovou podmíněností nic do činění, zdůraznil arcibiskup Müller. Také boj proti usmrcování lidí v mateřské lůně není žádnou katolickou zvláštností, nýbrž požadavkem přirozeného mravního zákona. Věrnost přirozenému právu je cesta, která ukazuje budoucnost také samotné církvi, protože v kultuře smrti žádná budoucnost není.

Prefekt Kongregace pro nauku víry se vyjádřil také k vnitrocírkevnímu dialogu v Německu. Dialog je dobrý, uvedl, je ovšem zapotřebí mluvit o podstatných věcech, a nikoliv klást na stůl stále tatáž témata. V zemi, kde se více než osmdesát procent pokřtěných pravidelně neúčastní nedělní eucharistie, jsou podstatnými otázkami slavení svátostí, znalost víry, starost o duchovní povolání a obnova řádového života. Prvotní je otázka Boha, vše ostatní – včetně klasických německých kontroverzních témat celibátu, svěcení žen a postavení rozvedených katolíků – je druhořadé, upozornil arcibiskup Müller. Slovo reforma zní dobře, podotkl dále. Nesmí však být zneužito tak, aby bránilo skutečné obnově v Kristu. Reformátory byli sv. František s jeho radikálním následováním kříže, nebo sv. Jan od Kříže a Terezie z Avily. Reforma církve nastala také po tridentském koncilu obnovou liturgie a lidové zbožnosti.

Nástupce a blízký spolupracovník Josepha Ratzingera se dotkl rovněž jednání Svatého stolce s Kněžským bratrstvem sv. Pia X. Dosud jsme nedostali odpověď na věroučnou preambuli, kterou jsme jeho představeným předložili. Čekáme, avšak nebudeme čekat do nekonečna, upozornil mons. Müller. Jednota chybí také v rámci katolické církve, uzavírá arcibiskup. Netrpíme římským centralismem, spíše příliš silnými odstředivými silami. Řím není žádné byrokratické centrum katolíků, nýbrž zaručuje orientaci na Petrova nástupce, říká prefekt Kongregace pro nauku víry v německém listu Die Welt.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
26.5.20 Kardinál Müller ocenil abúdhábské prohlášení o lidském bratrství
1.3.18 Kardinál Müller: Svátosti nelze předefinovat na prostředky k utišení psychických obav
30.12.17 Kardinál Müller: Kdo chce smiřovat, je bitý ode všech
27.12.17 Festschrift kardinálu Gerhardu L. Müllerovi
1.11.17 Kardinál Müller k Amoris laetitia: Vina může mít polehčující okolnostiHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti