Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   17. 10. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

25.5.2013 

Otec Puglisi zavražděný mafií roku 1993 byl beatifikován

Palermo. Bl. Jan Pavel II. před dvaceti lety během své pastorační cesty na Sicílii mluvil o „mučednících spravedlnosti, a tím nepřímo mučednících víry“. Rovněž odsoudil mafii jako silně nehumánní kulturu smrti, nepřátelskou evangeliu, lidské důstojnosti a občanskému soužití ( Agrigento, 9.5.1993). První mučedník mafie, diecézní kněz O. Giuseppe Puglisi (1937-1993), byl dnes v sicilském Palermu povýšen k oltářní úctě. V zastoupení Svatého otce slavil beatifikační obřad emeritní palermský arcibiskup, kard. Salvatore De Giorgi:

Formální uznání mučednictví O. Puglisiho ze strany církve zpečeťuje platnost jeho poselství. Hlasem své krve vyzývá každého kněze k odvaze, osobní konzistenci, síle a svaté smělosti při výkonu jeho úřadu a služby. Síly dobra musí zvítězit nad agresí a zvráceností zla (...), které je tím zvrhlejší a podlejší, čím více se halí do pláště religiozních znamení a odkazů.

O. Giuseppe – zkráceně Pino Puglisi byl farářem v palermské čtvrti Brancaccio, ovládané mafií. Celý život věnoval mladým lidem, které se snažil odvrátit od kriminální dráhy a pro které založil resocializační centrum „Padre Nostro“ („Otče náš“). Mafiánské bosse svým pastoračním úsilím obíral o budoucí kádry, což vyústilo v násilnou smrt. Byl zastřelen v den svých 56. narozenin, 15. září 1993.

I dvacet let poté, co byl barbarsky zavražděn, k nám O. Puglisi stále hovoří. Jeho hlas volá zejména členy organizovaného zločinu, aby jim připomněl, že Ježíš prolil svou krev za jejich obrácení, za osvobození z otroctví hříchu. O. Puglisi přijal svého vraha s úsměvem a slovy: Čekal jsem to. Vyzývá tak k rozhodnému návratu k Bohu, který ve svém nekonečném milosrdenství čeká jako otec z evangelního podobenství.

Otec Puglisi si byl dobře vědom toho, že jeho pastorační práce byla ohrožením života: „Nanejvýš mne mohou zabít. No a co? Nezáleží mi na tom, zda mne zabijí. Nemám manželku ani děti“.

Nenávist vůči jeho pastoraci není pouhou záští vůči jednomu knězi, nýbrž odporem vůči Kristu, církvi, evangeliu. Z tohoto důvodu byl prohlášen mučedníkem víry. O. Puglisi šel smrti vstříc s otevřenýma očima, aby byl věrný svému kněžskému poslání. Podal tak odvážné křesťanské svědectví, o němž hovořil v Agrigentu papež Jan Pavel II. „Pravá síla, schopná zdolat destruktivní tendence, pramení z víry“. Takový byl O. Puglisi a tak jej církev uznala.

Sny O. Puglisiho dosud nebyly plně realizovány, kriminalita v rizikových čtvrtích trvá, sicilská církev se nadále namáhá a zápasí, zdůrazňujeO. Alessandro Minutella, farář ve farnosti sv. Jana Boska. Zde se Giuseppe Puglisi narodil a zde byl také před dveřmi svého malého bytu usmrcen.

Nelze z něj učinit kněze, odpůrce mafie. Byl to především kněz, který ztělesňoval evangelium v zápasu proti silám Antikrista. Byl zabit z nenávisti k víře, a proto se jako každý mučedník stává vzorem, kterému se máme připodobňovat. Při exhumaci tělesných ostatků, které nyní odpočívají v palermské katedrále, se ukázalo, že tělo zůstalo téměř neporušené. A to je také velmi krásné znamení.

„Nejsem biblista, teolog, ani sociolog. Jsem člověk, který se snaží pracovat pro Boží království“, prohlásil o sobě kněz, jehož blahořečení slavilo sto tisíc věřících s osmi sty svých pastýřů.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
7.11.20 Blahoslavený Joan Roig i Diggle: Bůh je se mnou
31.10.20 Otec McGivney vyprosil uzdravení pro chlapce s Downovým syndromem
31.10.20 Blahoslavený Michael McGivney – kněz, který podlehl zápalu plic při pandemii
10.10.20 Beatifikován Carlo Acutis
5.10.20 Blahoslavený Olinto Marella, “Boží tulák”Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv říjen 21
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti