Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

23.6.2013 

Papež František: S Ježíšem nemůžeme mluvit jako s nějakou historickou postavou

Vatikán. Dnes dopoledne v 9:30 slavil papež František eucharistii v kapli Domu sv. Marty za přítomnosti asi 40 apoštolských nunciů, kteří ještě zůstali ve Vatikánu, kam přijeli z celého světa na páteční setkání s Petrovým nástupcem. Svatý otec komentoval otázku, kterou v dnešním nedělním evangeliu (Lk 9,18-24) položil Kristus apoštolům: „Za koho mne pokládáte?“

Otázka, na niž Petr odpověděl: „Za Božího Mesiáše“, nás i po dvou tisíci letech oslovuje, uvádí do rozpaků. Je to kontrolní otázka naší víry. Otázka míří k srdci, podotkl papež František, a odpověď na ni vyžaduje pokoru hříšníka, musí překračovat pouhou frázi nebo konvenci. Otázka jako by v sobě obsahovala další, hloubavou a podobně zásadní: „Co my si myslíme o Ježíšovi?“:

My, také my, kteří jsme apoštolové a Pánovi služebníci máme odpovědět, protože Pán se nás táže: »Co o mně myslíte?« A klade nám tuto otázku často. »Co o mně myslíte?« A my si nemůžeme počínat jako ti, kdo nechápou tak docela. »Ty jsi Boží Mesiáš.« Ano, tak jsem to přečetl. S Ježíšem nemůžeme mluvit jako s nějakou historickou osobností, postavou dějin. Ježíš je živý, je s námi přítomen. Tato otázka z něj činí živou osobu a my musíme odpovědět. Ale od srdce.

I dnes nás Ježíš volá, abychom učinili radikální volbu jako apoštolové, rozhodnou volbu podle logiky „všechno nebo nic“. Na cestu, kterou máme jít, dodal papež, potřebujeme být osvíceni „zvláštní milostí“ a ustavičně žít na pevném základě úcty a lásky k Ježíši:

Úcta a láska k Jeho svatému jménu. Jistota, že On nás postavil na skálu, skálu Svojí lásky. A na tuto lásku odpovídáme, dáváme odpověď. A klade-li Ježíš tuto otázku: »Kým jsem pro Tebe?« je třeba myslet na to, že stojím na skále Jeho lásky. On mne vede. Musím odpovědět, opřený o tuto skálu a pod vedením Jeho samého.

„Za koho mne pokládáte?“ – táže se nás Ježíš. Někdy se stydíme na tuto otázku odpovědět, zdůraznil Svatý otec, protože víme, že v nás něco není v pořádku, že jsme hříšníky. Ale právě to je okamžik vhodný k důvěře v Jeho lásku a k odpovědi s oním smyslem pro pravdu, jako to učinil Petr na břehu Tiberiadského jezera. „Pane, ty víš všechno.“ Právě tehdy, kdy cítíme, že jsme hříšníci – řekl papež František – nás Pán velice miluje a jako učinil rybáře Petra hlavou Své církve, tak také s námi něco dobrého učiní:

On je větší! On je větší! A řekneme-li z úcty a lásky, jisti si Jeho láskou a Jeho vedením: »Ty jsi Boží Mesiáš«, prospěje nám to a umožní bezpečně kráčet dál a den co den brát na sebe svůj kříž, který někdy tíží. Jděme kupředu s radostí a prosme o milost: Otče, dej Svému lidu žít ustavičně v úctě a lásce k Tvému svatému jménu a s jistotou, že nikdy neodejmeš svoje vedení těm, které jsi postavil na skálu Svojí lásky.

Končil papež František svoji nedělení homilii v kapli Domu sv. Marty.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti