Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   21. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

28.11.2013 

Papež František kázal o závěrečné zkoušce víry na konci dějin

Vatikán. Existují „světské mocnosti“, které by chtěly, aby náboženství bylo „soukromou věcí“, ale Bůh, který přemohl svět, bude uctíván až do konce „s důvěrou a věrně“ – konstatoval papež František v homilii při dnešní ranní eucharistii v kapli Domu sv. Marty. Křesťané, kteří jsou dnes pronásledováni, řekl dále, jsou znamením zkoušky, která předpovídá konečné Ježíšovo vítězství. V závěrečném boji mezi Bohem a Zlým, jak to líčí evangelium v těchto dnech závěru liturgického roku (Lk 21,20-28), se skrývá velká léčka, kterou papež František nazývá „všeobecným pokušením“. Je to pokušení podlehnout lichotkám toho, který by chtěl zvítězit nad Bohem a mít navrch nad tím, kdo v Něho věří. Avšak právě ten, kdo věří, má zářivou oporu, kterou je příběh Ježíše: jeho zkoušky, které podstoupil na poušti a potom ve veřejném životě, okořeněném pomluvami a inzultacemi, až k extrémnímu střetu na Kříži, kde však vládce tohoto světa svůj boj prohraje ve Zmrtvýchvstání Knížete pokoje. Papež František, jak řekl, „poukazuje na tyto pasáže Kristova života proto, že v závěrečném otřesu světa, popisovaném v evangeliu, je v sázce více než drama představované přírodními pohromami“:

Když Ježíš mluví o těchto pohromách v jiném úryvku, říká nám, že dojde ke znesvěcení chrámu, profanaci víry lidu: nastane zpustošení, bezútěšnost, ohavnost. Co to znamená? Bude to jakýsi triumf „vládce tohoto světa“ (Jan 14,30): porážka Boha. Zdá se mu, že v oné chvíli závěrečných pohrom, se zmocní tohoto světa a bude pánem světa.

Jádrem „závěrečné zkoušky“ je znesvěcení víry. Je dobře patrné také z toho, co vytrpěl prorok Daniel podle prvního dnešního čtení (Dan 6,12-28), když byl vhozen do lví jámy, protože se klaněl Bohu. Ona „ohavná spoušť“ (Mt 24,15) – zdůraznil papež - má tedy přesné jméno „zákaz bohopocty“.

O náboženství nelze mluvit, je to soukromá věc. Veřejně se o tom nemluví. Náboženské znaky jsou odstraněny. Musí se poslouchat příkazy, které přicházejí od světských mocností. Je možné dělat spoustu věcí, krásný věcí, avšak nikoli uctívat Boha. Zákaz adorace. To je jádro tohoto konce. A když nastane tato plnost – karos tohoto pohanského postoje, až se naplní tento čas – pak přijde On: »A tehdy uvidí Syna člověka přicházet v oblaku s velikou mocí a slávou«(Lk20,28>. Křesťané, kteří trpí pronásledováním, zákazem bohopocty jsou proroctvím toho, co dolehne na nás všechny.

A přece, končil papež František, je právě tento okamžiku, kdy dojde k „naplnění času pohanů,“ onou chvílí, kdy je třeba se „vzpřímit a zvednout hlavu“, protože se blíží „vykoupení, vítězství Ježíše Krista, který vynese celé stvoření k Otci“:

Nemějme strach, On po nás žádá jenom věrnost a trpělivost. Věrnost jako Daniel, který byl věrný svému Bohu a klaněl se mu až do konce. A trpělivost, protože »ani vlas se nám z hlavy neztratí«. Takový je Pánův příslib. Prospěje nám přemýšlet tento týden o této všeobecné apostazi, kterou je zákaz bohopocty. A ptejme se: „Uctívám Pána? Ctím Pána Ježíše Krista anebo jen tak půl napůl a přitom si zahrávám s vládcem tohoto světa? Klanět se až do konce, s důvěrou a věrně: to je milost, o kterou máme prosit tento týden.

Končil papež František dnešní ranní kázání.

Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zadHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti