Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 9. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

17.12.2013 

Papež František: Bůh si bere naše jména jako Svoje příjmení

Vatikán. V den svých 77. narozenin pozval Svatý otec k ranní eucharistii všechny zaměstnance Domu sv. Marty, kde bydlí. Dnešní evangelium, které podává Ježíšův rodokmen (Mt 1,1-7) a přináší jména Jeho předků, bylo pro papeže příležitostí zmínit v homilii také jména některých přítomných zaměstnanců. Se Svatým otcem koncelebroval kardinál Angelo Sodano, který reprezentoval kardinálské kolegium. Po mši svaté, jako obvykle, papež všechny přítomné osobně zdravil. Státní sekretář, arcibiskup Pietro Parolin, blahopřál papeži také jménem státního sekretariátu. Jedním z gratulantů byl také arcibiskup Konrad Krajewski, který papeži představil tři bezdomovce (Polák, Čech a Slovák), kteří pobývají nedaleko Vatikánu.

Bůh nás nikdy nenechává samotné, nýbrž jde vždycky s námi. Papež František komentoval dnešní evangelium, které podává Ježíšův rodokmen, aby poukázal na Pánovu přítomnost v našem životě.

Slyšel jsem jednou někoho, jak řekl: »Tenhle úryvek evangelia je jako telefonní seznam!« Nikoli. Je to něco zcela jiného. Toto evangelium jsou čiré dějiny a jeho obsah je důležitý. Jsou to čiré dějiny, protože – jak řekl svatý papež Lev – Bůh poslal svého Syna. Ježíš je soupodstatný s Bohem Otcem, ale také soupodstatný s Matkou, ženou. A toto je soupodstatnost matky. Bůh se učinil dějinami. Bůh se chtěl stát dějinami. Je s námi. Vydal se na cestu s námi.

„Po prvotním hříchu v ráji,“ zdůraznil papež, „Bůh pojal tuto myšlenku, totiž vydat se na cestu s námi“. Povolal Abrahama, „prvního jmenovaného na tomto seznamu“ a „pozval jej k cestě“. A Abraham „se vydal na cestu“. A potom Izáka, Jakuba, Judu. „A tak tato cesta v dějinách pokračuje. Bůh - řekl dále papež - putuje spolu se svým lidem. Nechtěl nás přijít zachránit bez dějin, chtěl s námi dějiny tvořit. Jsou to dějiny, které vedou od svatosti ke hříchu. Na tomto seznamu jsou svatí, ale jsou na něm také hříšníci“:

Hříšníci vysokého stupně, kteří spáchali velké hříchy. A Bůh se s nimi spříznil. S hříšníky, kteří neodpověděli na nic z toho, co jim Bůh připravil. Pomysleme na Šalomouna, tak velkého a inteligentního, skončil tak, že nevěděl, jak se jmenuje. Bůh s ním však byl. A to je krásné! Bůh je s námi soupodstatný. Spříznil se s námi. Ba více: když chce Bůh říci, kdo je, říká: »Já jsem Bůh Abrahamův, Izákův a Jakubův«. A jaké je příjmení Boha? To jsme my, každý z nás. Bere si od nás jméno a činí z něj Svoje příjmení. »Já jsem Bůh Abrahamův, Izákův, Jakubův, Pedrův, Marietin, Harmonyho, Marisin, Šimonův, všech!«. Příjmení si bere od nás. Příjmením Boha je každý z nás.

„On, náš Bůh, se s námi spříznil dějinami,“ pokračoval papež. „Vzal si naše jméno, nechal si od nás psát dějiny. My – končil papež svoji úvahu – píšeme tyto dějiny milosti a hříchu a On jde za námi. To je pokora Boží, trpělivost Boží, láska Boží. Je náš! A nás to dojímá“ – dodal. „Dojímá nás takováto láska, tolikerá něha a to, že máme takového Boha“:

Jeho radostí bylo sdílet Svůj život s námi. Kniha moudrosti říká, že Hospodinovou radostí je být mezi syny člověka, s námi. Jak se blíží Vánoce, přichází na mysl: Pokud On se s námi spříznil, pokud si vzal od nás Svoje příjmení, pokud nás nechal, abychom psali Jeho dějiny, tak nechme Jeho, aby psal naše dějiny nám. A to je svatost: »Nechat Pána, aby nám psal naše dějiny.« A to je Vánoční přání pro nás všechny. Pán ať píše tvoje dějiny a Ty mu dovol, aby ti je psal. Ať se tak stane.

Končil papež František dnešní ranní homilii.

Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zadHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv září 23
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti