Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   21. 10. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

21.1.2014 

Papežské poselství do Davosu: bohatství ve službě lidstva!

Vatikán. Důstojnost člověka, ekonomika ve službě obecného dobra, sociální inkluze, boj s hladem a pozornost k uprchlíkům. Těmito tématy se zabývá poselství, datované 17. lednem 2014, které dnes papež František zaslal účastníkům Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Papežské poselství je adresováno zakladateli a prezidentu Světového ekonomického fóra, Klausu Schwabovi. List přečetl kard. Turkson, předseda Papežské rady Iustitia et Pax:

Papež vyjadřuje přání, aby se setkání ekonomů stalo “příležitostí k prohloubené reflexi nad kauzami hospodářské krize”. Mnoha lidí, píše dále, se dotkla redukce chudoby, avšak stále to nestačí, neboť přetrvává “rozšířená sociální exkluze”. I dnes “většina mužů a žen nadále žije v každodenním provizoriu, s často dramatickými důsledky”. Politika a ekonomika proto musí pracovat na podpoře “inkluzívního postoje, který by bral ohled na důstojnost každé lidské bytosti a obecného dobra.”

To by měla být základní starost, kterou by se měla řídit každá politická a ekonomická volba. Někdy se ovšem jeví jako pouhý doplňující přídatek. Ti, kteří mají nějaké poslání ve zmíněných odvětvích, nesou konkrétní zodpovědnost vůči druhým, zejména vůči nejkřehčím, nejslabším a nejbezbrannějším. Nelze tolerovat, že tisíce lidí denně umírají hlady, ačkoliv je k dispozici dostatečné množství jídla, kterým se často prostě plýtvá. Stejně tak nás nesmí ponechat v lhostejnosti bezpočet uprchlíků, kteří hledají minimálně důstojné životní podmínky, avšak nejenom nenacházejí přijetí, nýbrž nezřídkakdy je čeká smrt na nehumánní cestě. Jsem si vědom toho, že tato slova jsou silná, dokonce dramatická, chtějí však být důrazná a zároveň chtějí vyprovokovat možný vliv těch, kdo jim naslouchají. Ti, kteří byli svým nadáním a profesionálními schopnostmi s to podnítit inovaci a přispět k blahobytu mnoha lidí, totiž mají možnost přispět ještě více a dát svou kompetenci do služeb těm, kteří dosud trpí nedostatkem.

“Je však zapotřebí”, zdůrazňuje Svatý otec, “abychom prohloubili a rozšířili svůj smysl pro zodpovědnost”. “Povolání podnikatele je šlechetná práce, pokud si připouští otázku širšího smyslu života.” (Evangelii Gaudium, 203). Rovný růst totiž vyžaduje něco více než pouhý ekonomický růst. Musí se zakládat na “transcendentní vizi lidské osoby”, odvolává se papež František na slova Benedikta XVI. (Caritas in veritate,11), neboť “bez perspektivy života věčného zůstane lidský pokrok v tomto světě zbaven svého rozletu” (ibid.). “Jsem přesvědčen”, podotýká papež, “že takováto otevřenost vůči transcendentu může utvářet novou politickou a podnikatelskou mentalitu, schopnou vést veškeré ekonomické a finanční aktivity v optice pravé lidské etiky. Poselství uzavírá důrazný apel:

Žádám vás, abyste našli způsob, jak bohatstvím lidstvu sloužit a nikoliv mu vládnout.

Letošního 44. ročníku Světového ekonomického fóra se účastní 2500 delegátů, mezi nimiž nechybí generální tajemník OSN Ban Ki-moon, prezident Evropské centrální banky Mario Draghi, hlavy více než čtyřiceti států, zástupci neziskových organizací a náboženští představitelé. Katolickou církev zastupují kardinálové Peter Turkson, John Onayekan (arcibiskup nigerijské Abudžy) a Luis Antonio Tagle (manilský arcibiskup) společně s dublinským arcibiskupem Diarmuidem Martinem.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
13.2.21 Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina
9.2.21 Papež se připojí apoštolským listem k dantovským oslavám
2.2.21 Papež: Globalizace není uniformita
30.1.21 Papež o bezdomovcích: Poslední na žebříčku tohoto světa, první podle evangelia
29.1.21 Chudoba je nepřijatelná, píše František dvěma belgickým sdruženímHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv říjen 21
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti