VaticanNews.va

   23. 1. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.8765
Poslechem z webových stránek.5397
Četbou textů na webových stránkách.8255
Poslechem i četbou.5248


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Relikvie, ostatky a Světlo světa

Papežský telegram Bidenovi: Usilujte o autentickou spravedlnost a svobodu

Papež vyzval k modlitbě za jednotu křesťanů a bratrskému dialogu s Židy           


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

21.2.2014 

Kardinál Kasper k problematice rozvedených a znovusezdaných

Vatikán. Úvodní přednáška kardinála Waltera Kaspera v Nové synodnodní aule nebyla zveřejněna. Některé ze svých premis nicméně prozradil sám autor pro italský deník La Stampa a podrobné shrnutí otázky rozvedených a znovu sezdaných představil pro portál Vatican Insider vatikanista Andrea Tornielli:

Můj úvod měl teologický charakter, týkal se krásy rodiny. Odtud musíme vyjít, abychom se pak zabývali palčivými problémy současnosti. Mluvil jsem také o přijímaní pro rozvedené, kteří vstoupili do nového manželství, uvedl kardinál Kasper.

Jak dále přiznal, v podstatných otázkách se shoduje s arcibiskupem Gerhardem Müllerem. Co to znamená? Církev nemůže zpochybňovat Ježíšova slova o nerozlučitelnosti manželství a kdo očekává, že z konzistoře či Synodu vyjdou „snadná“ a obecná řešení pro všechny, ten se mýlí. Nicméně vzhledem k prudkému růstu počtu ztroskotaných manželství lze zkoumat nové cesty, jak odpovědět na hluboké potřeby těch rozvedených a civilně znovusezdaných, kteří uznají své selhání, obrátí se a po určité době pokání žádají o to, aby směli znovu přistupovat ke svátostem.

Tak lze shrnout hypotézu kardinála Kaspera předloženou kardinálům na samém začátku mimořádné konzistoře věnované otázkám rodiny. Ve svém vystoupení jsem se držel papežovy rady. Před konzistoří mi František řekl: pokládej otázky, ale bez řešení. Je třeba klást si otázky ve víře. Situace v západní společnosti se velmi změnila. Kladl jsem tedy otázky, ale netrval jsem na svých pohledech – uvedl kard. Kasper ke své metodě.

V posledním století došlo v pohledu církve na rozvedené k výrazným posunům. Zatímco v Kodexu kanonického práva z roku 1917 byli rozvedení, kteří uzavřeli nový občanský sňatek, označováni za bigamisty, lidi žijící ve veřejném konkubinátu, a tedy za nestoudníky hodné exkomunikace, nový Kodex, schválený Janem Pavlem II. o trestech nemluví, naopak potvrzuje, že rozvedení jsou součástí církve.

Kardinál Kasper se tedy ptá, zda není možný další rozvoj v této otázce, aniž by se rušila závazná tradice naší víry. Ihned však dodává, že obecná odpověď není možná, je vždy nutné rozlišovat. Přesvědčení, že předchozí manželství nebylo nikdy platné, je jen jednou z možností, říká kardinál Kasper – a dodává, že posouzení nemůže být ponecháno jen subjektivním pociteům. Na druhou stranu soudní cesta nemusí být nutně jedinou cestou k řešení problému.

Hledat totiž řešení pouze v rozšíření procedur vedoucí k nulitě, by totiž právem vyvolávalo dojem, že církev postupuje nepoctivě a ve skutečnosti maskovaným způsobem připouští katolické rozvody, přiznal kardinál Kasper.

Jak dále upřesnil, rozvedení, kteří uzavřeli nový sňatek, nemohou přistupovat ke svátostnému přijímání, mohou však přijímat duchovně – jsou li dsuchovně disponováni. Potvrdila to jak Kongregace pro nauku víry, tak Benedikt XVI. během Světového setkání rodin v Miláně. Avšak kdo přijímá duchovně, je považován za spojeného s Ježíšem Kristem. Jak tedy může být v rozporu s Ježíšovým přikázáním? Proč nemůže přijímat také svátostně? – namítá dále německý kardinál. Připomíná pak praxi rané církve: pro ty, kdo neobstáli v pronásledování, a ve slabosti se zřekli víry – tzv. „lapsi“, rozvinula církev praxi pokání, jakéhosi druhého křtu – nikoli vodou, nýbrž „slzami pokání“. Podle kardinála Kaspera by se církev v budoucnu mohla ubírat právě tímto směrem. Nešlo by tedy o „levnou milost“, o zlevněné milosrdenství.

Tato možná cesta by nicméně nebyla obecným všeobecně aplikovatelným řešením. Pravděpodobně by se týkala malé části rozvedených a znovu sezdaných, totiž těch, kterým skutečně a upřímně záleží na přístupu ke svátostem, těch, kteří prožívají absenci svátostného přijímání jako hlubokou ránu – řekl kardinál Walter Kasper v úvodní přednášce na mimořádné konzistoři.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
22.2.20 Papež není liberální, nýbrž radikální – říká kardinál Kasper
14.12.16 Kardinál Kasper o přípravě luteránsko-katolického dokumentu o eucharistii
11.3.14 Kardinál Kasper: inspirovat se koncilem v přístupu k rozvedeným
19.2.14 Setkání kardinálského sboru zahájí kardinál Kasper
18.7.13 Kardinál Kasper: Papež František není konzervativec, ani pokrokářHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Mediální sdílení nikdy plně nenahradí očité svědectví

Papežská akademie pro život varuje před „vakcinačním nacionalismem“

Arcibiskup Gallagher: Sílu zákona nesmíme nahradit zákonem síly

Papež kondoloval k úmrtí pomocného biskupa Mexika

Papežova předmluva ke knize nigerijské migranty: Vinu nesou ti, kdo si kupují ženské tělo

Vynesen rozsudek v kauze bývalého ředitele vatikánské banky

Arcibiskup Manaus děkuje papeži za dar na nákup kyslíkových bomb

Papež uznal heroické ctnosti profesora Lejeuna, objevitele příčiny Downova syndromu

Nesmyslná krutost, píše papež o atentátech v Bagdádu

Papežova předmluva ke sbírce veršů: Krása je zkušenost

Ctnosti a neřesti – nový televizní rozhovor s papežem Františkem

Američtí biskupové: Těšíme se na spolupráci, vhod i nevhod

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba za jednotu křesťanů

Publicistika: Eschatologie života

Publicistika: Jedinečná, vytoužená a velice milovaná

Rozhovory: Nadějí jsme zachráněni

Homilie: Obrácení

Archiv zpráv leden 21
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti