VaticanNews.va

   31. 5. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.7189
Poslechem z webových stránek.4485
Četbou textů na webových stránkách.6973
Poslechem i četbou.4176


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

O novém způsobu Ježíšovy přítomnosti

Papež uznal mučednictví českého řeholníka, P. Jana Zavřela

Papež František povede růženec ve spojení se světovým poutními místy


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

15.3.2014 

P. Gallagher SJ: Papež komunikuje řečí obrazů a zároveň káže jako novicmistr starého střihu

Vatikán. Gesta promlouvají víc než slova. Obrazy dosáhnou k srdci snáze než argumenty, říká P. Michael Paul Gallagher, irský jezuita a emeritní profesor fundamentální teologie z římské Gregoriany. Při prezentaci knihy Stefana von Kempis, jedné z prvních německých monografií věnovaných papeži Bergogliovi, hledal P. Gallagher klíče ke čtení prvního jezuitského papeže, který se rychle stal miláčkem davu.

Jako hluboce výmluvná gesta připomněl eucharistii na oltáři postavené z vraků ztroskotaných lodí na Lampeduse, nebo oslavu narozenin v kruhu tří bezdomovců se psem:

Činy jako jsou tyto promlouvají víc než slova. Gesta jako jsou tato dodávají jeho slovům autoritu; jeho oblíbeným slovům jako láska, radost, milosrdenství, něha.

P. Gallagher mezi ně započítává také nedávné video, které papež natočil pro svého přítele, biskupa episkopální církve Tony Palmera. Na jeho žádost se na amatérsky natočeném záznamu obrací ke shromáždění pastorů letniční církve v Texasu:

Papež mluvil pomalu, velmi pomalu o hříchu rozdělení, za nějž jsme všichni zodpovědní – a dodal, že Bůh by nikdy nezapočal zázrak jednoty, aniž by ho dokončil. Citoval biblický příběh o Josefových bratřích, kteří se vydali do Egypta nakoupit potraviny, ale když našli svého bratra, dali se do pláče ve vzájemném uzdravujícím objetí. To je podle papeže moment, který obsahuje celou touhu po jednotě křesťanů. Reakcí letničního shromáždění byla společná modlitba v jazycích a konstatování, že něco podobného by bylo ještě nedávno zhola nemožné.

P. Gallagher se pak zastavil u dalšího významného rysu papežova způsobu komunikace, totiž u jeho bezprostřednosti. Jeho oblíbeným stylem není připravená promluva, nýbrž „duchovní konverzace“. Tento takřka „kolokviální“ styl zachovává papež dokonce i ve svém nejrozsáhlejším dokumentu, v apoštolské exhortaci Evangelii gaudium, poznamenává irský jezuita. Františkův styl je mluvený, nikoli psaný, explorativní – tj. prozkoumávající téma, nikoli explikativní – tj. podávající vysvětlení.
Františkovo klíčové téma nachází P. Gallagher ve výroku z promluvy ve svátek Nejsvětějšího srdce Ježíšova. Papež tehdy řekl, že obtížnější než milovat Boha je přitakat k tomu, že jsem Bohem milován:

Milost cítit se milováni nás vyvádí ven z nás samých, směrem jiným lidským situacím, jako například ke zraněným lidem, kteří hledají „polní nemocnici“. Jedině zkušenost tohoto daru Boží lásky může podle Františka osvobodit církev od tendence být uzavřená nebo řešit jen své vnitřní problémy. To je klíčový bod jeho vize, v níž se kontemplace a akce sytí navzájem.

Bylo by mylné popisovat papeže Františka jako někoho, kdo dělá evangelium příliš sladké, poznamenává dále P. Gallagher. Dokládá to na citátu z první papežovy homilie den po zvolení, kde v Sixtinské kapli před kardinály citoval Leona Bloye: „Kdo se nemodlí k Pánu, modlí se k ďáblu.“ Jezuitský profesor v této vůbec první papežově citaci vidí další zásadní rys papežova stylu: důraz na duchovní boj, jeho dialektickou spiritualitu, která se objevuje v celé řadě promluv z tohoto prvního roku pontifikátu:

V těchto chvílích – alespoň pro mne – se papež podobá novicmistrovi starého střihu, jeho poselství v ranních homiliích často mluví o očištění srdce, odhaluje pokušení činit evangelium příliš snadné. A v tomto všem se ozývá druhý týden duchovních cvičení sv. Ignáce. Velkorysá gesta a přitažlivá i přísná slova jdou tedy ruku v ruce.

Irský jezuita dále shrnuje čtyři Františkova klíčová témata: něha je náročná, vybízí nás vykročit mimo nás samé; Boží milosrdenství je ambiciózní, jeho cílem je naše konverze; kultura setkání směřuje k uzdravení naší zranitelnosti a naší malosti; jít na periferie znamená vycházet a tak dovolit druhému vejít. A na závěr cituje kardinála Newmana „Spíš než skrze intelekt lze srdce zasáhnout skrze představivost.“

František dospívá k lidským srdcí skrze celou řadu obrazů, jak mluvených, tak vizuálních nebo symbolických gest. Zásadní role představivosti v jeho způsobu komunikace má možná opět něco společného se sv. Ignácem – v jeho duchovních cvičení je užívání představivosti pro modlitbu zásadní.

Tak vidí papeže Františka jeho jezuitský spolubratr a emeritní profesor fundamentální teologie z Papežské gregoriánské univerzity, P. Michael Paul Gallagher.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
1.5.20 Papež zavolal mladíkovi, z jehož dopisu citoval
18.2.20 Papež, jak jsem ho poznal – nová kniha italského vatikanisty
30.12.19 Papežova vzpoura proti apokalyptické rétorice
14.3.19 Bergoglio za diktatury zachránil víc lidí než známo
24.7.18 Otec Fiorito a Bergoglio – lidová zbožnost a teologie kulturyHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nechme se znovu překvapit Zmrtvýchvstalým, píše římský biskup kněžím své diecéze

Papež: Kéž nám Duch pomůže, abychom z nynější zkoušky vyšli lepší

Prázdniny pro vatikánské děti

Dvě nové církevní provincie v Kongu

Po 60 letech první nový kostel v Havaně

Dost alarmismu, pandemie není, dlouhodobé nošení roušky škodí – volají italští lékaři

Půl století od obnovení stavu zasvěcených panen v církvi

Naklonit (si) svaté – rituální úklony a mafiánské obřady

Papež: Utvářejme kulturu života, která by hájila důstojnost všech lidí

Papež František děkuje centru Astalli za obhajobu azylového práva

Vatikánská knihovna a archivy se otevřou 1. června

Připravujme již nyní postpandemickou budoucnost, řekl papež argentinské velvyslankyni

 Nově na webu
Svatý otec: Jsme povoláni zvěstovat a prorokovat budoucnost

Publicistika: O očkování strachem

Publicistika: Ježíšovým pohledem

Rozhovory: Směji se sám sobě, a to je velmi důležité!

Homilie: Přináším přísliby pokoje, nikoli trápení (Jer 29,11)

Archiv zpráv květen 20
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu