Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   20. 10. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

17.3.2014 

Papež: Milosrdenství vede k pokoji

Vatikán. Odpuštěním dojít milosrdenství – to je cesta, která přivádí pokoj do našich srdcí i do světa. Tak lze shrnout homilii papeže Františka z dnešní ranní mše v kapli Domu sv. Marty.
„Buďte milosrdní, jako je milosrdný váš Otec“ – tuto Ježíšovu pobídku z dnešního evangelia (Lk 6,36-38) komentoval papež. Řekl: „Není snadné chápat postoj milosrdenství, protože jsme zvyklí soudit. Nejsme lidmi, kteří přirozeně dávají trochu prostoru porozumění a milosrdenství. Abychom byli milosrdní – poznamenal Svatý otec – jsou zapotřebí dvě věci. Za prvé: znát sami sebe, vědět, že jsme se dopustili mnoha nedobrých věcí a jsme hříšníci. A v lítosti se Boží spravedlnost promění v milosrdenství a odpuštění. Je však nezbytné se za hříchy stydět.

Je pravda, že nikdo z nás nikoho nezabil, ale je tolik malých věcí, tolik všedních hříchů. Stačí si pomyslet: Takové nepatrné srdce a postavil jsem se proti Pánu. To je hanba. A hanbit se před Pánem je milost. Jsem hříšník, stydím se před Tebou a prosím o odpuštění. Je to prosté, ale velmi obtížné říci: Zhřešil jsem.

Často – pokračoval papež – ospravedlňujeme svůj hřích tím, že přenášíme svoji vinu na druhé, jako Adam a Eva. Možná, že mi druhý pomohl, usnadnil mi tu cestu, ale jednal jsem já! Kdybychom postupovali takto, kolik dobrého by nastalo! Takto budeme pokorní. A s tímto postojem lítosti jsme pak schopni milosrdenství, protože cítíme Boží milosrdenství na sobě, jak říkáme v Otčenáši: Odpusť nám..., jako i my odpouštíme. Pokud neodpustím, jsem tak trochu mimo hru. Další věcí k tomu, abychom byli milosrdní, pokračoval papež, je rozšíření srdce, protože malé a sobecké srdce není schopno milosrdenství.

Rozšířit srdce. Ale já jsem hříšník. A když slyším: »Podívej, co udělal tamten!«. Já jsem se toho dopustil tolik! Kdo jsem já, abych jej soudil? Kdo jsem já, abych o tom klevetil? Kdo jsem já, abych jej soudil, když jsem se dopustil stejných či horších věcí? Rozšířit srdce. Pán to říká: »Nesuďte a nebudete souzeni, nezavrhujte, a nebudete zavrženi. Odpouštějte, a bude vám odpuštěno. Dávejte a dostanete.« To je přejícnost srdce. A co dostanete? »Míru dobrou, natlačenou, natřesenou a vrchovatou vám dají do klína.« To je obraz lidí, kteří chodí sklízet se zástěrou, kterou rozprostírají, aby se do ní vešlo co nejvíce zrna. Máš-li srdce široké, velké, pak dostaneš více.

Velké srdce, řekl dále papež, neodsuzuje, nýbrž odpouští. Zapomíná, protože Bůh zapomněl na moje hříchy. Bůh odpustil moje hříchy. Rozšířit srdce. To je krásné – zvolal. – Buďte milosrdní.

Muž a žena, kteří jsou milosrdní, mají široké srdce, vždycky druhé omlouvají a myslí na svoje hříchy. »Viděl jsi, co udělal tamten?« Ale já mám dost toho, co jsem udělal já, nepletu se do toho. To je cesta milosrdenství, kterou máme žádat. Kdybychom všichni – lidé, národy, rodiny, čtvrti – měli tento postoj, jaký by to jen byl na světě pokoj, kolik pokoje bychom měli ve svých srdcích! Milosrdenství nás totiž vede k pokoji. Pamatujme vždycky: Kdo jsem já, abych soudil? Hanbit se a rozšiřovat srdce. Kéž nám Pán daruje tuto milost.Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zadHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv říjen 21
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti