Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   12. 4. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

10.4.2014 

František kázal o diktatuře uniformního, zbožštěného myšlení

Vatikán. „Také dnes existuje diktatura uniformního myšlení (pensée unique),“ které zabíjí „svobodu národů, svobodu lidí, svobodu svědomí“. Je třeba „bdít a modlit se“ – řekl dnes papež v homilii při ranní eucharistii v kapli Domu sv. Marty.

Bůh slíbil Abrahámovi, že se stane otcem mnoha národů, ale on a jeho potomstvo budou muset zachovávat smlouvu s Pánem. První liturgické čtení (Gn 17,3-9) bylo papeži Františkovi podnětem k vysvětlení uzavřenosti farizejů Ježíšovu poselství. Jejich pochybení spočívalo v tom – řekl – „že vytrhli přikázání od Božího srdce. Mysleli, že se všechno vyřeší dodržováním „přikázání, která však – zdůraznil papež – nejsou chladným zákonem, neboť v sobě skrývají vztah lásky a jsou ukazateli, které nám pomáhají nepochybit cestou na setkání s Ježíšem.“ Farizejové tak zavírají srdce i mysl „každé novotě, nechápou cestu naděje. Je to drama uzavřeného srdce, drama uzavřené mysli. Je-li srdce zavřeno, pak toto srdce zavírá mysl, a jsou-li uzavřeny srdce i mysl, není místo pro Boha, nýbrž jenom pro to, co my si myslíme, že se má dělat. Naproti tomu přikázání obsahují příslib a proroci tento příslib probouzejí.“ Ti kdo mají „srdce a mysl uzavřené, nedovedou přijmout nové poselství, které přináší Ježíš a které je tím, jež bylo příslibeno věrností Boha a proroky. Oni však nechápou“.

Je to uzavřené myšlení, které není otevřeno dialogu, možnosti, že existuje něco jiného, možnosti, že k nám promlouvá Bůh a říká nám, jaká je Jeho cesta a jak jednal s proroky. Tito lidé nenaslouchali prorokům a nenaslouchali Ježíšovi. Je to víc než pouhá tvrdohlavost. Je to idolatrie vlastního myšlení. »Já to myslím takto a tak to musí být a ne jinak.« Tito lidé měli uniformní myšlení a chtěli toto myšlení vnutit Božími lidu a proto jim Ježíš vytýkal: »Vkládáte lidem na ramena těžká břemena, ale sami se jich nedotknete ani prstem« (Mt 23,4).“

Ježíš jim „vytýká jejich nekoherenci“, pokračoval papež. „Teologie těchto lidí – řekl - se stává otrokyní tohoto schematu myšlení, uniformního myšlení“.

Není možnost dialogu, není možnost otevření novostem, které Bůh přináší skrze proroky. Tito lidé zabili proroky, zavírají dveře Božím příslibům. A nastoupí-li v lidských dějinách tento fenomén uniformního myšlení, kolik jen neštěstí přinese? Minulé století jsme všichni viděli diktatury uniformního myšlení, které zabilo mnoho lidí, a ve chvíli, kdy se oni cítili pány, nemohlo se myslet jinak. Myslí se tak.

„Také dnes – řekl dále papež – je zbožšťováno uniformního myšlení“:

Dnes se musí myslet takto a pokud tak nemyslíš, nejsi moderní, nejsi otevřený nebo ještě něco horšího. Mnohokrát říkají někteří vládci: »Žádám o finanční pomoc na to či ono«; a dostane se jim odpovědi: »Chceš-li tuto pomoc, musíš myslet takto a udělat ten či onen zákon...«. Také dnes tedy existuje diktatura uniformního myšlení a tato diktatura je stejná jako u těchto lidí, kteří berou kameny, aby kamenovali svobodu národů, svobodu lidí, svobodu svědomí, vztah lidu k Bohu. A Ježíš je dnes znovu křižován.

„Vzhledem k této diktatuře – uzavíral papež dnešní ranní homilii – Ježíš vybízí stále k témuž, totiž abychom bděli a modlili se, nebyli pošetilí a nekupovali věci, které nenapomáhají pokoře a modlitbě, a Pán nám vždycky dá svobodu otevřeného srdce, takže přijmeme Jeho Slovo, jež je příslibem, radostí a smlouvou. A s touto smlouvou jděme dál.

Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zadHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 21
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti