Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   13. 6. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Promluvy 

24.5.2014 

Promluva na uvítanou v Jordánsku

Papež František v královském paláci, Ammán

Česká sekce RV

Veličenstvo,
Excelence,
drazí bratři biskupové,
drazí přátelé,

Děkuji Bohu, že smím navštívit Jordánské hašemitské království ve stopách svých předchůdců Pavla VI., Jana Pavla II. a Benedikta XVI. a děkuji Jeho veličenstvu králi Abdallahovi II. za jeho srdečná slova na uvítanou, přičemž mám ještě v živé paměti naše nedávné setkání ve Vatikánu. Zdravím také všechny členy královské rodiny, vlády a lidu Jordánska, země oplývající bohatými dějinami a velkým náboženským významem pro židovství, křesťanství a islám.

Tato země poskytuje velkodušnou pohostinnost velkému množství palestinských a iráckých uprchlíků, ale i uprchlíkům z jiných krizových oblastí, zejména ze sousední Sýrie, drásané konfliktem, který trvá již příliš dlouho. Tato pohostinnost, Veličenstvo, si zasluhuje úctu a podporu mezinárodního společenství. Katolická církev se podle svých možností snaží pomáhat uprchlíkům a těm, kdo žijí v nouzi, zvláště prostřednictvím Jordánské Charity.

S bolestí konstatuji přetrvávání velkých napětí v blízkovýchodní oblasti, děkuji představitelům tohoto království za to, co činí, a povzbuzuji k dalším nasazení při hledání kýženého a trvalého míru v celém tomto regionu. Proto je více než jindy zapotřebí nezbytného a naléhavého mírového řešení syrské krize, jakož i spravedlivého řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Využívám této příležitosti, abych znovu vyjádřil svoji hlubokou úctu a respekt muslimské obci a ocenil vůdčí roli Jeho královského Veličenstva při prosazování adekvátnějšího porozumění ctností hlásaných islámem a poklidného soužití věřících různých náboženských vyznání. Jste znám jako muž pokoje a jako tvůrce pokoje. Děkuji! Vyjadřuji Jordánsku svoje uznání za podporu mnoha důležitých iniciativ ve prospěch mezináboženského dialogu a prosazování vzájemného porozumění mezi židy, křesťany a muslimy, jakou je Mezináboženské poselství z Ammánu, a za podporu každoročního Týdne harmonie různých náboženství na půdě OSN.

Nyní bych rád vroucně pozdravil křesťanské komunity, o které toto království pečuje. Jsou přítomny v této zemi již od apoštolských dob a jsou přínosem k obecnému blahu společnosti, do které jsou plně začleněny. Přestože jsou dnes početně menšinové, mohou vyvíjet kvalifikovanou a ceněnou činnost na výchovném a zdravotnickém poli prostřednictvím škol a nemocnic a klidně vyznávat svoji víru v úctě k náboženské svobodě, jež je základním lidským právem a na kterou, jak hluboce doufám, bude brán zřetel všude na Blízkém východě a na celém světě. Zahrnuje „jak individuální a kolektivní svobodu držet se vlastního svědomí v náboženských otázkách, tak svobodu kultu... svobodu zvolit si náboženství pokládané za pravdivé a veřejně projevovat vlastní víru“ (Benedikt XVI., Ecclesia in Medio Oriente, 26). Křesťané jsou a cítí se být rovnocennými občany. Chtějí zároveň se svými muslimskými spoluobčany přispívat k vytváření společnosti a nabízet jí svůj specifický vklad.

Přeji nakonec především pokoj a prosperitu Jordánskému království a jeho lidu spolu s přáním, aby tato návštěva přispěla k růstu a prosazování dobrých a srdečných vztahů mezi křesťany a muslimy. A kéž nás Pán Bůh chrání od onoho strachu ze změny, o kterém jste se, Vaše Veličenstvo, zmínil.

Děkuji vám za vaše přijetí a zdvořilost. Všemohoucí a milosrdný Bůh ať Vašim Veličenstvům udělí štěstí a dlouhý život a naplní Jordánsko svým požehnáním.

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Promluvy

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
13.2.21 Papeže by chtěli všichni
8.2.21 Papež František k diplomatickému sboru: Mít na paměti přesažnou důstojnost člověka
9.1.20 Novoroční setkání papeže Františka s diplomatickým sborem: Naděje vyžaduje realismus
9.9.19 Idolatrická ekonomie potřebuje oběti lidských životů na oltáři spekulace a profitu
23.5.19 Papež k velvyslanců: Pozornost k nejzranitelnějším má jméno. Bratrství!Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červen 24
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti