Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   27. 10. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

4.6.2014 

Beatifikace španělské mystičky a apoštolky Božího milosrdenství

Itálie. Tisíce věřících z celého světa se minulou sobotu (31.5.) v samém srdci italské Umbrie účastnily beatifikace španělské řeholnice a zakladatelky dvou kongregací, známé pod jménem Madre Speranza, Matka Naděje (občanským jménem María Josefa Alhama Valera, 1893-1983). Tato apoštolka nekonečného Božího milosrdenství, jak ji nazval papež František, prožila téměř celý život v Itálii, nejprve v Římě a poté v umbrijské Collevalenza.

Zde za nezměrných obtíží v šedesátých letech minulého století vznikalo poutní místo Milosrdné Boží lásky, dnes nazývané “italské Lurdy”. Velkolepý komplex zahrnuje svatyni, poutnické ubytovny, domy pro nemocné a kněze; zejména však studnu s léčivým pramenem, k jejímuž vyhloubení blahoslavenou Matku podnítilo Boží vedení krátce po druhé světové válce (1949). Matka Speranza po sobě zanechala více než 2300 stran psaného textu – od autobiografických poznámek po konstituce kongregací (Služebnic Milosrdné lásky a Synů Milosrdné lásky). O neobyčejné ženě hovoří postulátor beatifikační kauzy, O. Pietro Riva:

”Byla to silná žena: tato duchovní síla jí napomáhala k překonání četných úskalí, zejména těch, které kladly náboženské autority – nejprve ve Španělsku a poté také zde v Římě, včetně Vatikánu. Byla dokonce na několik let postavena mimo vedení kongregace. Přesto pokračovala ve svém díle, protože si byla jista Pánovým vnuknutím. Podařilo se jí založit mužské a ženské řeholní společenství, vybudovat svatyni v Collevalenza a především se stát jednou z nejdůležitějších apoštolek Milosrdné Boží lásky ve dvacátém století.”

Kromě výrazné duchovní síly uchvacuje také mystická zkušenost blahoslavené řeholnice. Postulátor ji řadí do zástupu “svatých duší, které v minulosti důrazně poukazovaly na Boží milosrdenství, počínaje sv. Markétou Alacoque, sv. Faustynou Kowalskou a sv. Terezií z Lisieux.

”Doplňme papeže Jana Pavla II. a v současné době papeže Františka. Všichni světci a představitelé učitelského úřadu v církvi opětovně a z větší hloubi upozorňují na Boží milosrdenství. Existuje však nebezpečí, že se bude o milosrdenství jen mluvit a vše ostatní se nechá být, vždyť Bůh je přeci milosrdný. Tak to není – Boží milosrdenství se uplatňuje tam, kde je alespoň náznak obrácení. V opačném případě se mu vysmíváme.”

Jak již napovídá jméno blahoslavené řeholnice, ztotožňovala se plně s křesťanskou ctností naděje. Jejím dalším důležitým poselstvím je víra v Boží Prozřetelnost, která napomůže, pokud se člověk přičiní. Matka Naděje až do konce svého života neúnavně pracovala a jak dokládají řemeslnické dílny v rámci umbrijské svatyně, vedla k práci také ostatní.

”Stejně jako množství světců dvou minulých století se Madre Speranza zapojila do služby chudým, nemocným a opuštěným lidem. K uskutečnění svých projektů potřebovala zázemí, na které však z lidského hlediska neměla majetek. Přesto se svými spolusestrami vybudovala neuvěřitelné dílo, protože se upnula k Boží Prozřetelnosti. Ta z nás ovšem nesnímá povinnost naší vlastí předvídavosti, tedy iniciativu a práci. A toto spojení Prozřetelnosti s prozíravostí působilo zázraky.”

K zázrakům také dochází v deseti nádržích, napájených léčivým pramenem, který Ježíš Matce Speranze označil ve svých poselstvích. Předtím zcela neznámá Collevalenza dnes přitahuje množství poutníků, kteří sem po kladném úsudku církevní autority ( po dlouholetém rozlišování v letech 1960-1979) přicházejí léčit duchovní a tělesné rány. Od roku 2012 posuzuje případy uzdravení lékařská komise. V listopadu roku 1981 poutní místo navštívil sv. Jan Pavel II., který místní svatyni udělil titul baziliky menší. Byla to první apoštolská cesta polského papeže po atentátu v témže roce (13.5.). Rovněž zázrak, který uzavřel beatifikační kauzu Matky Naděje, lze přičíst působení léčivé vody z “italských Lurd”. Jednalo se o náhlé a trvalé uzdravení italského novorozence, postiženého vážnou formou potravinové intolerance, která ohrožovala jeho život.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
7.11.20 Blahoslavený Joan Roig i Diggle: Bůh je se mnou
31.10.20 Otec McGivney vyprosil uzdravení pro chlapce s Downovým syndromem
31.10.20 Blahoslavený Michael McGivney – kněz, který podlehl zápalu plic při pandemii
10.10.20 Beatifikován Carlo Acutis
5.10.20 Blahoslavený Olinto Marella, “Boží tulák”Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv říjen 21
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti