Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   9. 12. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

12.6.2014 

Papež: Nemluvit s Otcem, nedokážu-li mluvit s bratrem

Vatikán. Ježíš nás učí tři kritéria, která nám umožňují překonávat konflikty mezi sebou. Jsou to realismus, koherence a synovství, řekl papež František v homilii při dnešní eucharistii v kapli Domu sv. Marty.

Jaká má být naše vzájemná láska podle Ježíše? Papež ve svém kázání vysvětloval dnešní evangelium (Mt 5,20-26), které podává Pánův výklad přikázání „Nezabiješ“. „Ježíš – poznamenal papež - nám říká, že bližního máme mít rádi nikoli jako farizeové, kteří nebyli koherentní a vytvářeli si množství myšlenkových odstínů, protože si počínali jako ideologové. Jejich postojem k bližnímu nebyla láska, nýbrž lhostejnost. Ježíš nám podává tři kritéria:

Prvním je kriterium realismu, zdravého realismu. Máš-li něco proti druhému a nemůžeš dosáhnout a najít řešení, dohodněte se spolu, »dohodni se rychle se svým protivníkem, dokud jsi na cestě« (Mt 5,25). Nebude to ideál, ale dohoda je dobrá věc. To je realismus.

„To je snaha o dosažení dohody,“ pokračoval papež, „třebaže ji někteří považují za příliš neotesanou. Aby se totiž dosáhlo různých věcí, je třeba se dohodnout. Každý učiní určitý krok a alespoň je mír. Někdy velmi provizorní, ale dohodnutý. Ježíš – dodal papež – k nám promlouvá také o schopnosti dohodnout se spolu a překonat spravedlnost farizeů, učitelů Zákona a takovýchto lidí. Nastávají různé lidské situace a tak zatímco jsme na cestě, dohodněme se a zastavme nenávist a boj mezi sebou.“ Druhým kriteriem, které nám Ježíš podává, je kriterium pravdy. Papež v této souvislosti zmínil, že „očernit druhého, znamená zabít ho, protože kořenem je tatáž nenávist. Je to zabití jiným způsobem: řečmi, pomluvou, tupením. Ježíš nás varuje: „řekne-li někdo o bratru, že je hlupák, zabíjí ho, protože má nenávistný kořen“:

I dnes si myslíme, že nezabít bratra znamená jej nezabít, ale není tomu tak. Nezabít znamená neurážet jej. Urážka vzniká z téhož kořene, totiž z nenávisti. Nezabíjíš-li svého nepřítele a nemáš-li nenávist k svému bratru, pak jej ani neurážej. Avšak snaha urazit je mezi námi velmi rozšířeným zvykem. Jsou lidé, kteří mají velice působivou schopnost vyjadřovat svoji zášť vůči druhému květnatými urážkami. A to je zlé! Spílání, osočování.. Nikoli! Buďme realisty. Mějme kriterium realismu, kriterium koherence, tedy nezabíjet a neurážet.

Třetím kriteriem, které nám podává Ježíš, řekl dále papež, je „kriteriem synovství. Nemáš-li, nemáme-li zabíjet bratra – řekl – pak proto, že je bratrem, to znamená, že máme téhož Otce. Nemohu jít za Otcem, pokud nejsem smířen se svým bratrem. „Nemluvme proto s Otcem, dokud jsme se nesmířili se svým bratrem – vybízel František – nebo se alespoň dohodněme“:

Nemluvit s Otcem bez toho, že bychom se smířili se svým bratrem. Tři kriteria: realismus, koherence, tedy nezabíjet, ani neurážet, protože kdo uráží, zabíjí. A kriterium synovství: nemluvit s Otcem, nedokážu-li mluvit se svým bratrem. A v tom spočívá dokonalejší spravedlnost než je ta učitelů Zákona a farizeů. Není to snadný program. Je to však cesta, kterou nám Ježíš ukazuje, abychom se po ní vydali. Prosme Jej o milost postupovat vpřed v pokoji mezi sebou, jak za pomoci dohody, tak vždycky také koherentně a v duchu synovství.

Končil papež František dnešní ranní kázání v Domu sv. Marty.

Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zadHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv prosinec 22
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti