Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   4. 12. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

12.6.2014 

František: Kopaná může a má pěstovat kulturu setkávání

Brazílie/Vatikán. Papež oslovil „milovníky fotbalu“ ve videoposelství, které dnes v noci odvysílala u příležitosti zahájení mistrovství světa v kopané největší brazilská televize Rete Globo. Papež vyjadřuje naději, že se tato soutěž „stane svátkem solidarity mezi národy. To však předpokládá – řekl dále František – že fotbalové zápasy budou pokládány za to, čím jsou ve svojí podstatě, totiž hrou a zároveň příležitostí k dialogu, porozumění a vzájemnému lidskému obohacení.“

Sport není jenom formou zábavy, ale také – a řekl bych především – nástrojem sdílení hodnot, které prospívají člověku a pomáhají vytvářet bratrštější a mírumilovnou společnost. Mám na mysli věrnost, vytrvalost, přátelství, sdílnost a solidaritu. Fotbal totiž probouzí mnohé hodnoty a postoje, které jsou důležité nejenom na hřišti, ale také ve všech aspektech života, zvláště při vytváření pokoje. Sport je školou pokoje, učí nás vytvářet pokoj.

V tomto smyslu, pokračoval dále papež, bych rád zmínil tři lekce, které nám v souvislosti s vytvářením pokoje skýtá sport, totiž nezbytnost tréninku, fair play a respekt vůči soupeři.

Nejprve nás sport učí tomu, že k vítězství je nezbytný trénink a v tom můžeme spatřovat určitou metaforu vlastního života. V životě je nezbytné bojovat, trénovat a nasadit se, aby bylo možné dosáhnout velkých výsledků. Sportovní duch nás tak odkazuje k nezbytnosti přinášet oběti, aby bylo možno růst ve ctnostech, které tvoří lidský charakter. Když ke svému zdokonalení člověk potřebuje intenzivní a ustavičný trénink, tím více se musí zasadit o setkávání a pokoj mezi jednotlivci i národy. Je třeba hodně trénovat…

„Kopaná může a má být školou pěstující kulturu setkávání, jež vnáší harmonii a pokoj mezi národy, pokračoval papež František. A tady nám sport přichází na pomoc s druhou lekcí: učí nás fair play.

Kolektivní hra vyžaduje přemýšlení, tedy myslet především na dobro mužstva a nikoli na sebe sama. K vítězství je třeba překonat individualismus, egoismus, všechny formy rasismu, netolerance a manipulování člověkem. Být ve fotbale sólistou je překážkou úspěchu mužstva, ale jsme-li sólisty v životě a opomíjíme lidi, kteří jsou kolem nás, vytváří si předsudek celá společnost.

Třetí lekcí sportu, která je užitečná k dosažení pokoje, je nezbytnost úcty mezi soupeři, pokračoval dále papež.

Tajemství vítězství na hřišti, ale také v životě, spočívá v umění ctít svého spoluhráče, ale stejně tak i soupeře. Nikdo nevítězí sám ani hřišti, ani v životě! Ať se nikdo necítí izolován a odstaven! A třebaže na závěr tohoto mistrovství jenom jedno národní mužstvo pozvedne vítězný pohár, můžeme zvítězit všichni, přijmeme-li ponaučení, které nám poskytuje sport, a posílíme-li svazky, které nás vzájemně spojují.

V závěru videoposelství papež poděkoval za příležitost oslovit touto cestou příznivce fotbalu, vyjádřil vděčnost prezidentce Brazílie, Dilmě Roussefové, a ujistil všechny, že jim bude v modlitbě vyprošovat hojné požehnání.

Kéž toto mistrovství světa proběhne klidně a pokojně, vždy ve vzájemné úctě, solidaritě a bratrství mezi muži a ženami považujícími se za jednu rodinu.

Končil papež František videoposelství, které uvedla brazilská televize u příležitosti zahájení mistrovství světa v kopané.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
26.11.20 František se modlí za zesnulého Diega Maradonu
30.5.18 Ve Vatikánu poprvé ženské fotbalové utkání
23.10.14 Zahájena vatikánská fotbalová liga
22.10.14 Papež František přijal bavorský fotbalový klub
2.9.14 Devět gólů za mírHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv prosinec 23
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti