Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   9. 12. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

12.6.2014 

Zástupce Vatikánu v OSN: Nadnárodní korporace porušují lidská práva a nepodléhají žádné kontrole

Ženeva. „Nadnárodní korporace musejí uznat, že závazným rámcem jakéhokoliv podnikání jsou lidská práva”, prohlásil stálý pozorovatel Svatého stolce v ženevském sídle OSN. Arcibiskup Silvano M. Tomasi včera vystoupil na 26. zasedání Rady pro lidská práva a komentoval zprávu pracovní komise na téma podnikání a lidských práv. Poukázal na zvláštní schopnost mezinárodních firem vyvázat se z teritoriálního ukotvení a vybudovat si existenci mezi právními systémy jednotlivých států. Proplouvají národním zákonodárstvím, těží z regulačních arbitráží a volí si jurisdikci nejvýhodnější z hlediska ziskové návratnosti. Avšak jak upomíná papež František ve své apoštolské exhortaci “Radost evangelia” (č.56 a 204), zisk nemůže být jediným důvodem pro podnikání. Nadnárodní korporace jsou součástí lidské rodiny a jejich činnost by se měla podřídit lidskoprávním standardům, upozornil arcibiskup Tomasi.

Skutečnost je však právě opačná, poznamenal dále a vzpomenul na smrt více než jedenácti set nevinných dělníků v bangladéšské textilce Rana Plaza. To je pouze špička ledovce, protože porušování lidských práv na pracovišti se týká deseti tisíců lidí po celém světě, zejména v zemích s nedbale se prosazující legislativou. Důvodem je rovněž chybějící transparence a nedostatek kontroly nadnárodních koncernů. Jejich modus operandi prakticky nepovoluje monitoring a supervizi. To vše umožňuje zanedbávání lidských práv, které ovšem není náhodné, nýbrž systematické. Je promyšleným důsledkem plánovitého vylučování zranitelného jedince z logiky ekonomické aktivity. “Nejde už jenom o fenomén vykořisťování a útlaku, ale o něco nového: exkluzí je zasažen kořen sociální sounáležitosti. (…) Ti, kteří jsou vylučování, nejsou již ani „vykořisťováni“, jsou prostě „odpad“, poznamenává František ve svém dokumentu (Evangelii gaudium, 53)

Nelze připustit, vyzdvihl stálý pozorovatel Svatého stolce v ženevském sídle Spojených národů, aby nadnárodní korporace jako globální hráči mocí trhu ovlivňovaly právo a zákon ve svůj vlastní prospěch a za svými účely. Mezinárodní podniky totiž mají svou sociální úlohu skrze koncesi k provozování činnosti, kterou jim společnost uděluje prostřednictvím svých vládních orgánů. Není to žádná novinka, ale moderní školy byznysu na tuto dimenzi často zapomínají, podotkl italský arcibiskup.

Svatý stolec si je vědom toho, že v otázce podnikání a lidských práv neexistují snadná řešení, uzavíral mons. Tomasi a vyslovil se pro chytré skloubení pravidel a politiky. Zároveň Svatý stolec požaduje vytvoření závazných nástrojů, které by také mezinárodní hospodářské koncerny zavazovaly k zodpovědnosti za lidská práva. Ze zprávy Rady pro lidská práva totiž vyplývá, že nadnárodní firmy dosud nesou pouze mravní zodpovědnost za naplňování lidskoprávních standardů. Jak však můžeme mezinárodní korporace přesvědčit, aby této zodpovědnosti ochotně a dobrovolně dostály, pokud je k tomu nezavazuje žádná národní legislativa? - dotazoval se v ženevském sídle Spojených národů stálý pozorovatel Svatého stolce.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
18.9.20 Vatikán proti zavádění interrupcí zadními vrátky
29.8.20 Poznámky vatikánského diplomata k revizi Úmluvy o lidských právech
4.7.20 Papež František podpořil Světový potravinový program
4.7.20 Kořeny krize jsou především morální
26.5.20 Generální sekretář OSN děkuje papeži za podporuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv prosinec 22
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti