Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   21. 10. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

15.7.2014 

Papež: Migrace není nouzový stav, ale trvalý rys naší civilizace

Vatikán/Mexiko. Na stále výraznější migrační pohyb, který současné společnosti klade nebývalé výzvy, je nutné reagovat kulturou setkávání, a nikoliv nezájmem, či snad dokonce strachem, zdůrazňuje papež František v poselství, které zaslal účastníkům semináře o migraci do hlavního města Mexika. Svatý stolec na dvoudenním kongresu zastupuje státní sekretář, kard. Pietro Parolin.

„Emigrace je znamením času, které nás vede zpět k Ježíšovým slovům: „Jak to, že nedovedete posoudit tuto dobu?“(Lk 12,57)“, naznačuje v úvodu svého poselství papež František. „Ačkoliv migrační pohyb stále roste téměř ve všech zemích a na každém světadílu, na migraci dosud nahlížíme jako na ohraničenou a řídce se vyskytující nouzovou situaci, zatímco se již stala trvalým rysem naší civilizace. Tento jev s sebou nese značné přísliby, avšak také mnohé problémy“, pokračuje Svatý otec s poukazem na utrpení a tragická úmrtí mnohých migrantů: „Porušují se práva těchto lidí, kteří jsou nuceni k odloučení od vlastní rodiny a stávají se cílem rasistických a xenofobních postojů“. František v odpovědi na tyto nálady vyzývá ke změně postoje k emigrantům a uprchlíkům. „Je třeba přejít od postoje obrany a strachu, nezájmu a sociálního vyloučení – které jsou vlastní „kultuře vyřazování“ – k postoji, jehož základem bude „kultura setkání“, neboť ta jediná je schopná vytvářet spravedlivější a více bratrský, lepší svět.“ ( Poselství ke Světovému dni migrantů a uprchlíků, 19.1.2014).

Druhá část papežského poselství se věnuje specificky mexickému problému – otázce nezletilých migrantů, kteří přecházejí hranici se Spojenými státy. „Desetitisíce dětí emigrují samy, bez doprovodu, aby uprchly před chudobou a násilím“, upozorňuje papež František na tuto méně známou kategorii migrantů, která za extrémních podmínek hledá nadějnější budoucnost, byť většinou marně. Petrův nástupce v tomto ohledu hovoří o skutečné humanitární krizi a požaduje rychlý zásah mezinárodního společenství. V zemích původu těchto mladistvých migrantů je nutné podporovat rozvoj, informovanost a osvětu, která by varovala před nebezpečími takovéto migrační cesty. Cílové země naopak mají nezletilé přistěhovalce přijímat a chránit, přičemž mají dbát na přijetí nových forem bezpečné a legální migrace, zdůrazňuje papež František v poselství účastníkům mexického semináře o migracích.

V rámci konference vystoupil vatikánský státní sekretář, který do Mexika přicestoval na oficiální pozvání hlavy státu, prezidenta Enriqua Peňi Nieta. Kardinál Parolin ve své promluvě ocenil důležitý pokrok v dodržování lidských práv, který za posledních dvě stě let mexická společnost zaznamenala, a poukázal na zásadní úlohu křesťanství v tomto procesu. „Křesťanství již od svého počátku radikálně zdůraznilo, že jsme všichni svobodní, jsme si všichni rovni a všichni jsme bratři“, zdůraznil italský kardinál a vyzdvihl jediné platné kritérium, kterým se poměřuje politická komunita – tedy svou službou lidem, zejména chudým a bezbranným. Kard. Parolin poté přešel k fenoménu migrace, který podle jeho názoru a ve shodě s papežem Františkem vyžaduje hlubokou sociální a kulturní konverzi. Církev v Mexiku vždy šířila postoje přijetí a integrace a bude tak činit také v budoucnosti, připomněl státní sekretář Svatého stolce na mexické konferenci.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
9.1.21 Italský program pro návraty migrantů
23.9.20 Kardinál Czerny: Den migrantů věnován také těm, kdo trpí důsledky pandemi
7.7.20 Papežská mše připomene 7. výročí návštěvy na Lampeduse
15.5.20 Množí se deklarace, vytrácí se naslouchání – píše papež v poselství ke Světovému dni migrantů a uprchlíků
20.8.19 Kard. Bassetti: Hledět na migraci z různých perspektivHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv říjen 21
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti