Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   28. 9. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

23.9.2014 

Vatikánský tiskový mluvčí bilancuje papežovu cestu do Albánie

Vatikán. Také v Albánii promlouvala papežova gesta, míní O. Federico Lombardi v bilančním rozhovoru pro Vatikánský rozhlas. Do vzpomínky na nedělní mezinárodní apoštolskou cestu se vryje spontánní objetí Petrova nástupce se svědky komunistického pronásledování. Mučednictví doby zcela nedávné se tak stalo konstantou jednodenní cesty, stejně jako svědectví víry až k oběti života doprovázelo srpnovou apoštolskou cestu na Korejský poloostrov.

”Otázka mučednictví a svědectví víry v navýsost obtížných situacích je téma, které papež velice silně vnímá. S mučedníky komunistického režimu jsme se setkávali celý den. Albánští organizátoři papežské cesty vyvěsili na tiranskou hlavní třídu, kterou jsme několikrát projížděli, veliké fotografie čtyřiceti mučedníků, jejichž beatifikační proces probíhá. Myslím, že to mělo silný dopad i na samotné Albánce, protože mnozí z nich neznali jejich tváře a mohli si tak opět konkrétně uvědomit svou historii. Při dopolední mši, když se podávalo svaté přijímání, zpíval albánský sbor krásný zpěv na slova listu Římanům, kde stojí : “Kdo by nás mohl odloučit od lásky Kristovy? Snad soužení nebo útisk nebo pronásledování? Při poslechu tohoto zpěvu a pohledu na tváře mučedníků jsem pocítil nezadržitelné dojetí. Takové, jaké Svatý otec ještě silněji prožil odpoledne při setkání se dvěma svědky pronásledování. Bylo přirozené, že papež poté mluvil spatra a z hloubky srdce vyslovil to, co právě prožíval. Také bylo krásné, když papež František při dopolední homilii zmínil skadarský hřbitov, který je symbolem katolického mučednictví, protože tam bylo popraveno mnoho katolíků. Duchovně tak rozšířil svou přítomnost v Albánii také na další města, zejména Skadar, který je středem albánského katolictví, a tudíž i mučednictví.”

Dalším velice intenzívním okamžikem bylo setkání s dětmi v komunitním centru Betánie, které přijímá děti s různými typy postižení a rodinného zázemí. Papež František tu zopakoval své časté téma, tedy že “dobrota není slabost”. Co vás na tomto setkání nejvíce oslovilo?

”Při každé papežské cestě jsou momenty věnované výlučně charitativnímu úsilí církve. Návštěva v centru Betánie je tedy součástí této trasy. Chtěl bych však upozornit na nepatrný odkaz, který papež pronesl jaksi na okraj, ale který nebyl náhodný. Poukázal totiž na odpouštějící lásku. Pokud se láska projevuje v činném milosrdenství, je také schopna odpouštět. To je důležité pro albánskou společnost, která má mnohé hodnoty a přednosti, ale kde existuje tradice krevní msty. Také naši misionáři se zejména v horských oblastech Albánie dlouhodobě zasazovali o smíření v rodinách a o překonání tradiční zášti, která často narušuje mezilidské vztahy. Láska tedy vychází vstříc potřebným a nejslabším, avšak zároveň napomáhá vlastnímu přesahu. Tak se kladou základy pravého, trvalého a každodenního pokoje, který nepotřebujeme jenom v Albánii, ale všude.”

Papež František přijel do Albánie ve stopách Jana Pavla II., který takříkajíc znovu vystavěl tamní církev z trosek. Jak na něj Albánci vzpomínají?

”Papež Wojtyla pro ně má zásadní význam. Možná ne na takové úrovni jako Matka Tereza, která pocházela z Albánie, ale jejich obliba je téměř srovnatelná. Po dlouholetém pronásledování, kdy všichni ze země utíkali kvůli nedostatku perspektiv, to byl první papež, který povzbudil místní církev, ale také celou albánskou společnost. Jeho role v posttotalitních dějinách Albánie je tudíž zásadní a František v ní pokračoval. Před církví a společností dnes stojí jiné výzvy, o kterých mluvil tiranský arcibiskup v závěru mše svaté a o kterých se zmínil také Svatý otec před modlitbou Anděl Páně. Už to není komunistický ateismus, ale nástrahy materialistického ateismu – individualismus, konsumismus, lhostejnost, nové modly. Františkova cesta směřuje mladou Albánii do budoucího pokojného a konstruktivního začlenění do Evropy, činí z ní ideální model soužití různých náboženství a vyznání, avšak zároveň varuje před riziky dnešního materialismu.”

Poslední otázka – doprovázel jste papeže Františka během celé cesty. Svěřil se vám s tím, co prožívá a co cítí?

”Ale ne, nemluvili jsme spolu, události šly tak rychle za sebou a bez přestávky. Je ale patrné, že papež projevuje své postoje a reakce také navenek, že nic neskrývá. Všichni tedy mohli vidět jeden detail, na který chci upozornit. Celý den jezdil po Tiraně v otevřeném vozu, a proto se všechny předchozí řeči o hrozícím riziku a možných nebezpečích ukázaly jako zcela neopodstatněné. Papež se pohyboval tak, jak to běžně dělá, bez překážek a bariér, a proto i v tomto případě zažíval setkání s lidem. Z toho měl velkou radost. Byla to pro něj nová setkání. Nikdy předtím Albánii nenavštívil a nyní mnoho věcí objevil a uvědomil si je – mládí albánského lidu, soužití mezi různými náboženstvími, vzpomínka na mučedníky…Večer bylo zřejmé, že neprožil zrovna odpočinkový den, ale byla viditelná jeho spokojenost se službou, kterou vykonal. Těšilo ho všechno, co od albánského lidu obdržel, a byl plný duchovní radosti.”

Uzavírá O. Federico Lombardi v rozhovoru pro naši rozhlasovou stanici.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
22.6.20 Otec Lombardi: Komunikace jako Dobro, Pravda, Setkání
15.9.19 Otec Koláček zprostředkovával pocit spojení se srdcem katolické církve
4.9.18 Otec Lombardi se vrací do “Civiltá Cattolica”
23.2.17 Řád čestné legie pro Federica Lombardiho
11.2.17 P. Lombardi: Benedikt XVI. a František příklad jednoty v církviHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv září 22
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti