Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   23. 10. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

15.12.2014 

Římský biskup navštívil farnost sv. Josefa na Aurelii

Řím. Neděli odpoledne věnoval papež František pastorační návštěvě v římské farnosti sv. Josefa ve čtvrti Aurelia, kam přijel před 16h a kde byl vřele přijat stovkami lidí. Čtyři setkání s různými skupinami farníků: dětmi a mládeží, Romy, nemocnými a s rodinami, které letos slavili křest svého dítěte. Potom byl římský biskup věřícím k dispozici ve zpovědnici, kde uděloval svátost smíření. Jeho pastorační návštěva se skončila slavením liturgie ze třetí neděle adventní.
Na setkání s dětmi papež přiblížil, co pro něho znamená první sv. přijímání, ke kterému přistoupil 8. října roku 1944. „Pamatuji si to, jako by to bylo včera“ – řekl:

Vy, kdo přistoupíte poprvé k přijímání, pamatujte si tento den po celý život. Je to první Ježíšova návštěva u nás. On přichází jako jeden z nás a stává se pokrmem, naší potravou, aby nám dal sílu. Nezapomínejte však také na katechety. Víte, že si je stále pamatuji? A když řeholní sestra, která mne připravovala k přijímání, zemřela. Bylo to 17. října 1987, jel jsem jí na pohřeb a dlouho se tam u ní modlil, protože tato řeholnice mne přiblížila k Ježíši.

Během setkání s přibližně 40 Romy z nedalekého nomádského tábora, s nimiž je farnost v kontaktu, mluvil papež o naději, která neklame, a jejich rodinám řekl:

Kéž je ve vašich rodinách vždycky pokoj, práce a radost. Ježíšova radost a Ježíšův pokoj, abyste pokračovali v cestě. Neztrácejte naději v obtížích. Naděje neklame, protože ji dává Pán. A Pán na nás čeká vždycky. Je nám nablízku. My Jej možná nevidíme, ale On je blízko a má nás velice rád.

Nemocným František řekl, že jsou „silou církve“:

Církev by bez nemocných nemohla postupovat dál. Vy jste silou církve, vy jste síla. Pán vás chtěl navštívit touto nemocí, ale pokračujte s trpělivostí i radostí dál.

Následovalo setkání s rodinami, jejichž děti byly letos pokřtěny. Šlo celkem o 60 dětí. Papež potom asi půl hodiny uděloval svátost smíření, kterou u něho přijalo 5 věřících, a kolem 18 h zahájil mši svatou. Třetí neděle adventní, zvaná gaudete – radujte se, anticipuje Vánoční radost, která - jak řekl papež v samotném úvodu kázání – „nespočívá jenom v dobrém obědě. Co je křesťanská radost, nám církev pomáhá pochopit.“

Apoštol Pavel v listě Soluňanům říká: »Stále se radujte, bratři« (1 Sol 5,16). A jak mohu mít radost? Pavel to říká: »Bez přestání se modlete. Ve všech životních podmínkách děkujte Bohu«. Křesťanskou radost nacházíme v modlitbě, přichází z modlitby a také z díkůvzdání Bohu

Kromě modlitby a děkování za obdržené dary, vírou počínaje - dodal papež - se nám dostává radosti tím, že dosvědčujeme evangelium:

Jsme křesťané. Křesťan je od slova Kristus a Kristus znamená pomazaný. I my jsme pomazaní: Duch Hospodinův je nade mnou, protože Pán mne posvětil pomazáním. A co znamená být pomazáni? Proč jsme pomazáni? Abychom konali to, o čem mluví prorok Iziáš (61,1-2.10-11), protože jsme byli posláni hlásat zvěstovat radostnou zprávu pokorným, obvázat ty, jimž puká srdce, oznamovat svobodu. Takové je Kristovo povolání a také naše křesťanské povolání. Jít za ostatními, za těmi, kdo jsou v nouzi, jak materiální, tak duchovní. Tolik lidí zakouší úzkost z rodinných důvodů.. Máme jim přinášet pokoj, Ježíšovo pomazání, prokazovat dobro, přinášet útěchu duším.

Řekl mimo jiné papež při slavení eucharistie na návštěvě římské farnosti sv. Josefa ve čtvrti Aurelia.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
1.12.19 František vydal apoštolský list o významu a hodnotě vánočních jesliček
30.11.19 Papež František v římské Charitě: Bláznovství lásky, služby a zranitelnosti
21.9.19 Prosme o milost nevidět v nikom nepřítele, kázal papež v Albanu
15.7.19 Petrův nástupce navštíví diecézi Albano
16.6.19 Papež navštívil Camerino: Bůh uzdravuje naši raněnou paměťHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv říjen 21
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti