Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   6. 12. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Promluvy 

16.1.2015 

Naše demokracie mají potíž bránit základní lidské hodnoty

Promluva papeže k politikům a diplomatům, Manila

Česká sekce RV

Dámy a pánové!

Děkuji vám pane prezidente za laskavá slova na uvítanou pronesená jménem vlády, filipínského lidu a váženého diplomatického sboru. Jsem velice vděčný za pozvání k návštěvě Filipín. Moje návštěva je především pastorační. Přicházím ve chvíli, kdy se církev v této zemi chystá oslavit pětisté výročí prvního zvěstování evangelia Ježíše Krista na těchto ostrovech. Křesťanské poselství mělo na filipínskou kulturu obrovský vliv. Doufám, že toto významné výročí ukáže jeho plodnost a schopnost inspirovat společnost hodnou dobroty, důstojnosti a očekávání filipínského lidu.

Zvláštním způsobem chci touto návštěvou vyjádřit blízkost našim bratřím a sestrám, kteří byli zkoušeni utrpením, škodami a devastací způsobenými tajfunem Jolanda. Spolu s lidmi celého světa jsem obdivoval hrdinskou sílu, víru a odolnost prokázanou tolika Filipínci v této i jiných přírodních katastrofách. Tyto ctnosti, které jsou v neposlední řadě zakořeněny v naději a solidaritě vštípené křesťanskou vírou, daly průchod dobrotě a velkodušnosti, zejména mezi mladými lidmi. Ve chvíli národní pohromy přišlo nesčetné množství lidí na pomoc svým sousedům v nouzi. S velkou obětavostí nabídli svůj čas a své zdroje, vytvořili síť vzájemné podpory a přičinili se o obecné dobro.

Tento příklad solidarity v úsilí o rekonstrukci nám poskytuje důležité poučení. Každá společnost jako rodina čerpá ze svých nejhlubších zdrojů při vyrovnávání se s novými výzvami. Filipíny se dnes spolu s mnoha jinými asijskými zeměmi nacházejí před požadavkem vytvářet moderní společnost postavenou na pevných základech, společnost respektující autentické lidské hodnoty, které chrání naši důstojnost a lidská práva, jejichž základ je v Bohu, a která bude připravena čelit novým a složitým, etickým a politickým problémům. Četné hlasy ve vaší zemi podotýkají, že dnes je více než kdy jindy zapotřebí, aby se političtí představitelé vyznačovali poctivostí, bezúhonností a odpovědností za obecné dobro. Tak budou moci být zachovány bohaté lidské a přírodní zdroje nezbytné k vyrovnávání se z nynějšími výzvami a k předávání skutečně spravedlivé, solidární a mírumilovné společnosti budoucím generacím.

K uskutečnění těchto národních cílů je nezbytný mravní imperativ zajištění sociální spravedlnosti a respektu k lidské důstojnosti. Velká biblická tradice předpisuje všem národům povinnost naslouchat hlasu chudých a lámat okovy nespravedlnosti a útisku, které způsobují zjevené a skandální sociální nerovnosti. Reforma sociálních struktur, které nyní petrifikují chudobu i vylučování chudých, vyžaduje především konverzi mysli a srdce. Filipínští biskupové žádali, aby by byl tento rok vyhlášen „Rokem chudých“. Doufám, že toto prorocké směřování povede u každého a na všech úrovních k pevnému odmítnutí jakékoli formy korupce, která odděluje zdroje od chudých a povede k rozhodnému a soustředěnému úsilí zahrnout každého člověka, muže, ženu i dítě do života společnosti.

Zásadní roli pro obnovu společnosti má přirozeně rodina, zejména mladí lidé. Zvláštní stránkou mojí návštěvy bude setkání s rodinami a s mladými tady v Manile. Rodiny mají ve společnosti neodmyslitelné poslání. V rodině jsou děti vedeni ke zdravým hodnotám, ke vznešeným ideálům a k upřímné vnímavosti vůči druhým. Jako všechny Boží dary může být také rodina znetvořena a zničena. Potřebuje naši podporu. Víme, jak obtížné je dnes pro naše demokracie zachovávat a bránit tyto základní lidské hodnoty, jakými je respekt k nedotknutelnému právu na život, počínaje ještě nenarozenými dětmi až ke starým a nemocným lidem. Z tohoto důvodu je třeba rodiny a místní komunity povzbuzovat a pomáhat jim v jejich úsilí předávat našim mladým hodnoty a vize schopné pomoci v prosazování kultury poctivosti, která si váží dobroty, upřímnosti, věrnosti a solidarity jako solidních základů a morálního pojiva, jež udržuje jednotu společnosti.

Pane prezidente, vážení představitelé, drazí přátelé,
Na začátku svojí návštěvy v této zemi, nemohu nezmínit významnou roli Filipín při prosazování porozumění a spolupráce mezi asijskými zeměmi, jakož i nezřídka přehlížený přínos Filipínců v diaspoře k blahobytu tamějších společností. Je to právě bohaté kulturní a náboženské dědictví, na které je vaše země hrdá, jež je vám při tom výzvou i pobídkou. Kéž tyto nejhlubší duchovní hodnoty filipínského lidu nadále nacházejí výraz ve snaze nabízet svým spoluobčanům integrální lidský rozvoj. Tak bude každý člověk schopen realizovat vlastní potenciál a moudře a pozitivně tak přispívat k budoucnosti této země. Věřím, že chvályhodné snahy při prosazování dialogu a spolupráce mezi stoupenci různých náboženství přinesou plody při sledování tohoto vznešeného cíle. A zejména doufám, že pokrok, kterého bylo dosaženo nastolením míru na jihu země, povede ke spravedlivým řešením ve shodě se zásadními principy země a v úctě k nezcizitelným právům všech, včetně domorodého obyvatelstva a náboženských menšin.
Každému z vás, každému muži, ženě i dítěti tohoto milovaného národa za srdce vyprošuji Boží požehnání.

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Promluvy

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
19.1.15 Papež se z Filipín vrátil do Říma, přeletěl také nad Českou republikou
18.1.15 Rodina dnes bohužel potřebuje být chráněna
18.1.15 Těžší je nechat se milovat než milovat
18.1.15 Papež na Filipínách - 3. den
17.1.15 Z kříže Ježíš vládne a neklameHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv prosinec 22
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti