Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   6. 12. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

25.1.2015 

O imponujících konfliktech

Milan Glaser

Konflikty ve světě sílí, konkretizují se a imponují. Jejich příčiny přestávají být srozumitelné anebo se naopak zdají až příliš srozumitelné, takže zainteresované strany mají dojem, že není o čem mluvit. Verbální aparát je v mezilidské komunikaci používán stále méně anebo je stále méně použitelný, protože je těžké najít pojmy, které by nebyly podminovány takovými emocemi, jež dusí lidský rozum. Nejenom na poli politiky se komunikace stále více podobá vzájemnému utloukání se argumenty. Nehledá se už pravda. Každý má subjektivně za to, že ji už zná. Sílí dojem, že zbývá už jen jediné řešení, kterého se každý obává, protože mu je vnucováno. Člověk se staví do obranného postoje, kterým se bludný kruh uzavírá.

Příslibem řešení se zdá násilí. Člověk nabývá dojmu, že je nucen se bránit proti člověku. Příslib takovéhoto řešení je však skutečným antievangeliem, tedy pravým opakem Kristova kříže, duchem antikrista (1 Jan 4,3). Tohoto novozákonního pojmu se netřeba děsit. Tak jako Kristus zjevením tajemství Otce a jeho lásky plně odhaluje člověka člověku (GS, 22), tak duch antikristův odcizuje člověka člověku samému. Tento odlidšťující proces odstartovaný prvotním hříchem se týká nejenom jedince, ale lidského rodu, nejenom duše člověka, ale i jeho světa, nejenom okamžiku, ale celých dějin. Ideologický, emocionální, legislativní a institucionální dějinný pohyb tohoto světa nevyvěrá pouze z pravdy a nevyjevuje pouze pravdu, nýbrž směřuje k definitivnímu rozlišení a rozetnutí pravdy od lži na základě smrti a vzkříšení Spasitele světa.

Modly, které hýbou tímto světem, dnes sice nemají podobu kovových či dřevěných soch, nýbrž intelektuálních výtvorů, abstraktních pojmů a mýtických postav, které jsou produkovány verbálně a audiovizuálně a odvádějí od jediného a pravého Boha mnohem záludněji a účinněji. Ostatně i samotnému Kristu vytvořila dnešní kultura ve svém areopagu mýtický ekvivalent, který imponuje dokonce i mnohým křesťanům. Snový svět, který je dnešnímu člověku elektronicky zprostředkováván a do kterého se tak stále více noří, je falsifikací světa, který člověk poznává díky křtu.

Otec lži a konfliktu postupně korumpuje všechno dobré, co mají lidé společného. Cokoli dobrého, na čem mají účast, je jeho působením vydáváno za kámen úrazu a rozdělení. Nezáleží na povaze této účasti. I sama lidská přirozenost je zpochybňována, takže se její nosnost ukazuje jedině tehdy, je-li vírou zakotvena v Kristu, Spasiteli a Stvořiteli.

Hromadění konfliktů zachvacujících všechny proti všem je jedním ze znamení konce dějin prorokovaného Ježíšem (Mt 24,3-35). Ten v evangeliu předpovídá, že toto finále vyústí do velké zkoušky víry, ve které se otec lži – antikrist – bude vydávat za Krista. Nepřítel lidské přirozenosti chce alespoň chvilkový pocit vítězství. Víc mu Pán dějin nedá. Vidět však vývoj lidstva pouze růžově jako postupné a příjemné spočinutí ve věčné blaženosti odporuje evangelní perspektivě, v níž před vzkříšením nastupuje kříž.

Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.1.21 O naději
20.12.20 Uchováme si lidskou tvář v době sociální nákazy?
13.12.20 Jesle a kříž, který se zachvěl
6.12.20 Církev a svět
1.11.20 Čas pandemie – vzácný čas zmoudření?Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv prosinec 22
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti