Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   6. 12. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Angelus 

1.2.2015 

Boží Slovo má moc nechat nás žasnout

Promluva papeže před modlitbou Anděl Páně, nám. sv. Petra

Česká sekce RV

Drazí bratři a sestry, dobrý den!

Evangelní úryvek této neděle (srov. Mk 1,21-28) ukazuje Ježíše přicházejícího se svojí malou komunitou učedníků do Kafarnaum, města, kde žil Petr a které bylo v té době největším městem Galileje. Do tohoto města Ježíš přichází.

Evangelista Marek vypráví, jak se Ježíš, protože toho dne byla sobota, vydal přímo do synagogy a začal učit (srov. v.21). To nám připomíná primát Božího Slova, Slova, kterému třeba naslouchat. Slova, které je třeba přijmout, zvěstovat. Po svém příchodu do Kafarnaum Ježíš neodkládá hlásání evangelia, nemyslí nejprve na logistickou systematizaci své malé komunity, byť je také nezbytná, nezdržuje se organizací. Jeho hlavní starostí je hlásat Boží Slovo mocí Ducha svatého. A lidé v synagoze užasnou, protože Ježíš „je učil jako ten, kdo má moc, a ne jako učitelé zákona“ (v.22).

Co znamená „ten, kdo má moc“? Znamená to, že v Ježíšových lidských slovech byla cítit veškerá moc Boží Slova, byla cítit moc samotného Boha inspirující Písmo svaté. Jednou z charakteristik Božího Slova je to, že uskutečňuje, co říká. Boží slovo totiž koresponduje s Boží vůlí. My však často pronášíme prázdná slova, která nemají kořen, nebo mělká slova, která neodpovídají pravdě. Boží Slovo však odpovídá pravdě, pojí se s Boží vůlí a uskutečňuje, co říká. Ježíš ostatně hned po svém kázání prokazuje svoji moc, když v synagoze osvobodí člověka posedlého démonem (srov. Mk 1,23-26). Právě Kristova božská moc vzbudila reakci satana ukrytého v onom člověku. Ježíš okamžitě rozpoznal hlas zlého a „přísně mu rozkázal: »Mlč a vyjdi z něho!« (v. 25). Pouhou silou svého slova Ježíš osvobodí tohoto člověka od zlého. A přítomní znovu užasnou: „I nečistým duchům poroučí, a poslouchají ho!“ (v. 27). Boží Slovo v nás působí úžas. Má moc nechat nás žasnout.

Evangelium je slovem života, neutiskuje lidi. Naopak, osvobozuje ty, kdo jsou otroky mnoha zlých duchů tohoto světa. Ducha samolibosti, přilnutí k penízům, pýchy, smyslnosti… evangelium mění srdce, mění život, proměňuje náklonnosti ke zlu na dobré úmysly. Evangelium je schopné měnit lidi! Proto je posláním křesťanům šířit všude výkupnou moc, stát se misionáři a hlasateli Božího Slova. Naznačuje nám to i závěr dnešního úryvku vyzývajícího k misijní otevřenosti. Říká: „A pověst o něm se hned roznesla všude po celém galilejském kraji“ (v.28). Nové učení hlásané Ježíšovou mocí církev nese do světa spolu s účinnými znameními Jeho přítomnosti. Mocné učení a osvobozující působení Božího Syna se stává slovem spásy a skutkem lásky misionářské církve. Pamatujte, že evangelium má moc změnit život! Nezapomeňte na to. Je dobrou zvěstí, která nás proměňuje jedině, když se od ní necháme proměnit. Proto vás žádám, abyste měli neustálý denní kontakt s evangeliem, denně četli kousek a meditovali o něm a nosili jej s sebou v kapse, v tašce… tedy denně se živit z tohoto nevyčerpatelného pramene spásy. Nezapomínejte! Čtěte denně úryvek evangelia. Je to moc, která nás mění, přetváří, proměňuje život a mění srdce. Prosme o mateřskou přímluvu Panny Marie, Té která přijala Slovo a přivedla Jej na svět všem lidem. Ona kéž nás učí usilovně naslouchat Božímu evangeliu a mocně jej hlásat.

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Angelus

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
7.2.21 Papež se modlí za Myanmar
7.2.21 Bůh neukazuje svou moc shora
4.2.21 Modlitba Anděl Páně s papežem se vrací na Svatopetrské náměstí
31.1.21 Petrův nástupce vyhlásil Světový den prarodičů a seniorů
31.1.21 Naslouchejme moci Božího slovaHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv prosinec 22
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti