Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   27. 9. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

20.2.2015 

Papež: Využívat Boha k zakrytí nespravedlnosti je velmi těžký hřích

Vatikán. Křesťané jsou zvláště v postní době povoláni žít důsledně lásku k Bohu a lásku k bližnímu. To bylo hlavní téma kázání, které dnes pronesl papež František při ranní mši v kapli Domu sv. Marty. Mimo jiné papež varoval před těmi, kdo posílají šeky církvi, ale chovají se nespravedlivě vůči svým zaměstnancům.

Lid si stěžuje Pánu, že nevyslyšel jeho posty. To byla výchozí myšlenka papežova rozjímání vzatá z dnešního čtení z proroka Izaiáše (Iz 58,1-9a). Svatý otec nejprve zdůraznil, že je třeba rozlišovat mezi „formalitou a realitou“. „Před Pánem – řekl – půst nespočívá v tom, že se nejí maso a přitom se odírají zaměstnanci nebo se jim křivdí. Kvůli tomu Ježíš odsuzoval farizeje, kteří si zakládali na „dodržování vnějších předpisů, ale v srdci nechovali pravdu“.

Postit se, jak to požaduje Ježíš, totiž znamená »rozvázat nespravedlivá pouta, utiskované propustit na svobodu«, obléci ty, kdo nemají, co na sebe, konat spravedlnost. To je opravdový půst, který není jenom vnější observancí, nýbrž vychází ze srdce.“

Desky Zákona zavazují vůči Bohu a vůči bližnímu. Obě dvě jdou pospolu. Nemohu říci: »Já plním jenom první tři přikázání... a ostatní jen tak přibližně«. Nikoli, pokud toto neplníš, nemůžeš plnit tamto a pokud plníš toto, musíš i tamto. Jsou propojeny. Láska k Bohu a láska k bližnímu tvoří celek, a chceš-li konat reálné, nikoli formální pokání, musíš je konat před Bohem a také ve vztahu ke svému bratru, bližnímu.

„Je možné mít spoustu víry - pokračoval papež - ale jak řekl apoštol Jakub, „neprojevuješ-li ji skutky, je mrtvá. K čemu je? Když někdo chodí každou neděli na mši a přistupuje k přijímání, lze se jej zeptat: »Jaký máš vztah ke svým zaměstnancům? Platíš je načerno? Dáváš jim spravedlivou mzdu? Včetně sociálního a zdravotního pojištění?«.

Kolik jen mužů a žen má víru, ale oddělují desky Zákona. Dáváš almužnu? - »Ano, vždycky církvi posílám šek« - Dobře, a jsi velkodušný a spravedlivý vůči těm, kdo jsou na tobě závislí, ať už jsou to děti, prarodiče či zaměstnanci? Nemůžeš dávat dary církvi na úkor spravedlnosti, kterou neprokazuješ těm, kdo na tobě závisejí. To je velmi těžký hřích, protože tak je Bůh využíván k zakrytí nespravedlnosti.

„A toto nám dnes prorok Izaiáš Pánovým jménem umožňuje pochopit – pokračoval papež. Není dobrým křesťanem ten, kdo je nespravedlivý vůči lidem, kteří jsou na něm závislí. A není dobrým křesťanem ten, kdo si neodřekne něco potřebného, aby obdaroval druhého, který je v nouzi. Postní doba – řekl dále papež – má toto dvojí zaměření: k Bohu a k bližnímu. Je tedy reálné, nikoli formální. Nespočívá v tom, že se každý pátek nejí maso, něco málo se vykoná, a potom nechává růst sobectví, křivdí se bližním a ignorují se chudí. Jsou takoví – dodal papež – kteří mají zdravotní pojištění a když potřebují ošetření jdou do nemocnice a jsou přijati. To je dobré, díky Bohu. Avšak pomysleme na ty, kteří nemají toto pojištění a musejí na ošetření čekat 6, 7 či 8 hodin, přestože přicházejí s něčím naléhavým.

I tady v Římě – upozornil dále - jsou lidé, kteří takto žijí, a postní doba má sloužit jim. Co tedy mohu udělat pro děti a staré lidi, kteří nemají možnost navštívit lékaře? Možná čekají celé hodiny a pak jim řeknou, ať přijdou příští týden. Co uděláš pro tyto lidi? Jaká bude tvoje postní doba?“ – ptal se František. „Někdo řekne: »Díky Bohu, já mám rodinu, která zachovává přikázání, nemáme problémy...« Bude však v této postní době v tvém srdci místo pro ty, kteří neplnili přikázání, selhali a jsou ve vězení?“

»Pro takové lidi ne...« - řekne někdo. Avšak, nejsi-li ve vězení ty, pak je to proto, že ti Pán pomohl, abys nepadl. Mají vězňové místo ve tvém srdci? Modlíš se za ně, aby jim Pán pomohl změnit život? Kéž nás tuto postní dobu Pán provází, aby naše vnější observance korespondovala s hlubokou duchovní obnovou. O to jsme prosili v úvodní modlitbě. Kéž nám Pán tuto milost daruje.

Končil papež František svoje ranní kázání v Domě sv. Marty.

Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zadHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv září 22
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti