Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   24. 9. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

20.2.2015 

Petrův nástupce přijal Ukrajinskou biskupskou konferenci

Vatikán. Papež František dnes dopoledne přijal biskupy Ukrajinské biskupské konference, která je v tomto týdnu u Svatého stolce na kanonické návštěvě ad limina. Papež František opětovně rozdal připravený text, který obsahuje psané poselství ukrajinské církvi.

„Vítám vás v tomto domě, který je také vaším. A vy to dobře víte, protože Petrův nástupce vždy přijímal s bratrským přátelstvím své ukrajinské bratry“, stojí v úvodu papežova listu, který ihned přechází k palčivé aktuální situaci: „Vaše země se již řadu měsíců nachází ve vážném konfliktu, který nadále kosí četné nevinné oběti a působí nesmírné utrpení všemu obyvatelstvu“. Papež opětovně ujišťuje o své modlitbě za zemřelé a oběti násilí a o své duchovní blízkosti, kterou opakovaně vyjádřil prostřednictvím papežských legátů. Petrův nástupce pak znovu vyzývá všechny zainteresované strany, „aby dospěly ke shodě za respektování principu mezinárodního práva a zejména aby dodržovaly nedávno podepsané příměří“.

Papež v této situaci biskupům doporučuje, aby pozorně naslouchali hlasům, pocházejících z jednotlivých území, kde žijí věřící. A naléhá, aby pastýři v lidu podporovali hodnoty etického bohatství, kterými se vyznačuje: setkání, spolupráci, schopnost sladit rozepře. „Krátce řečeno, abyste hledali možnost míru“, dodává papež a pokračuje: „Na národní úrovni jste plnoprávnými občany své země, a máte proto právo se vyslovit k jejím osudům. Nikoli ve smyslu podpory konkrétní politické akce, nýbrž tím, že bude poukazovat na hodnoty, které jsou pojivem ukrajinské společnosti, a stvrzovat je. Pokračujte v neúnavném hledání svornosti a obecného dobra, byť stojíte před vážnými a složitými problémy“, vybízí papež.

Dalším tématem listu je hospodářská situace na Ukrajině, která těžce dopadá zejména na rodiny, jak podotýká Petrův nástupce: „Špatně chápaná ekonomická svoboda povolila vytvoření úzké skupiny lidí, kteří se nesmírně obohatili na úkor většiny občanů. Tento jev se bohužel dotkl rovněž státních institucí a dovedl původně velkorysou a bohatou zemi k neblahé chudobě“, píše papež. „Smysl pro spravedlnost a pravdu je však především mravní“, upřesňuje dále, „a byl svěřen jako úkol do vaší pastýřské zodpovědnosti. Čím více budete svobodnými služebníky Kristovy církve, tím více, ač chudí, budete obhajovat rodinu, chudé, nezaměstnané, slabé a nemocné, staré lidi v důchodovém věku, invalidy a uprchlíky“.

Svatý otec ukrajinské biskupy povzbuzuje, aby s Boží milostí zvýšili svou horlivost při hlásání evangelia, modlili se za nová kněžská a řeholní povolání a pracovali v jejich prospěch a zároveň pozorně dbali na kněžskou i řeholní formaci. Následující papežova výzva míří do nitra ukrajinské církve, konkrétně na vztahy v rámci episkopátu, který tvoří biskupové řecko-katolického a latinského obřadu. „Bolí mne, když slyším, že mezi vámi existují rány a nepochopení“, svěřuje se František a soudí: „Potřebujete lékaře, a tím je Ježíš Kristus, kterému všichni velkoryse a z celého srdce sloužíte.“ Stejně jako Jan Pavel II. a Benedikt XVI. také současný papež na ukrajinské biskupy naléhá, aby se navzájem přijímali a podporovali v apoštolské námaze. „Jednota episkopátu, kromě toho, že vydává dobré svědectví před Božím lidem, poskytuje nedocenitelnou službu národu, jak na kulturní a sociální rovině, tak především na duchovní úrovni. (…) Je navýsost důležité, aby se na Ukrajině společně setkávali biskupové všech přítomných církví vlastního kanonického práva (sui iuris). Rozmlouvejte spolu velkoryse jako bratři!“, vybízí Svatý otec.

V samém závěru papež ukrajinské biskupy prosí o co největší blízkost věřícímu lidu a kněžím. Vyslovuje rovněž přání, aby církev na Ukrajině uctivě a účinně spolupracovala se státními představiteli. A konečně poslední myšlenka Františkova obsáhlého listu ukrajinským biskupům patří chudým: Jsou vaším bohatstvím a zasluhují vaši péči a pozornost, píše papež.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.6.19 Australský episkopát: Musíme pochopit svoji nepatrnost a velikost Božího plánu
18.6.19 Angolští biskupové: Papež zná situaci v naší zemi
9.3.19 Papež František upřesňuje: Bůh dopouští mnohost náboženství
16.11.18 Chorvatští biskupové u papeže
10.11.18 Na jaře příštího roku navštíví papež RumunskoHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv září 23
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti