Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   22. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

21.4.2015 

Ďáblovo umění se projevuje v okupování prostoru svobody

Řím. „Kurz o exorcismu a modlitbě za osvobození“ na římské papežské univerzitě Regina Apostolorum určený všem zájemcům z řad kněží i laiků byl zakončen vydáním tiskového sdělení, které přibližuje širší veřejnosti studovanou problematiku. Jan Pavel II. řekl roku 1986 v jedné katechezi o ďáblu, že „primární činností démona je především pokoušení lidí ke zlu, avšak v určitých případech zlý duch může vyvinout vliv na materiální věci, ale do určité míry také ovládat tělo člověka, což se nazývá ďábelská posedlost“. Právě v těchto případech nabízí církev pomoc a podle Ježíšova příkazu a vzoru přistupuje k exorcismu, tedy ke zvláštní ritualizované modlitbě, v níž Kristovou mocí vyhání zlého ducha.

Zmíněné tiskové sdělení referuje o přednášce exorcisty „Francesa Bamonteho na téma Rozlišování mimořádné činnosti démona: »Všechno, co v lidském světě překračuje přirozené možnosti člověka a přitom nepochází od Boha, pochází od Satana, neexistují nějaké neurčité mezistavy« řekl tento římský exorcista, když objasňoval falešné nároky tzv. parapsychologie, »která se pokouší přirozenými kategoriemi vysvětlovat fenomény vymykající se normalitě a připisuje je domněle skrytým možnostem mysli či podvědomí a tak a priori vylučuje vliv Boha i Satana. Člověk může překonat svoje vlastní omezení působením buď démona nebo Boha. Působení démona má však vždycky destruktivní účel, třebaže není hned zjevný“ – řekl o. Francesco Bamonte.

Profesor toxikologie a farmakologie Matteo Marti popsal nespočetné typy narkotických a psychotických látek, které se používají v různých skupinách spiritualistů a v destruktivních kultech.

Profesorka Maria Giannini z římské univerzity La Sapienza popsala, v čem spočívají techniky a psychologické účinky mentální manipulace v sektách: »Mezi guru a adeptem – říká italská psycholožka – se ustavuje mocenský vztah, a způsoby komunikace jsou silně asymetrické. Nejsou rovnocenné, protože guru je jediným vlastníkem pravdy a informací, které potřebuje adept. Ten se tak stává zcela závislým. Adepti jsou touto zotročující asymetrií drženi v poddanství, ze kterého se s narůstajícím časem vychází stále hůře.« Guru se navíc vždycky prezentuje »s nádechem určité všemohoucnosti, dělá se přitažlivým, adepta zpočátku přehnaně oceňuje a vzbuzuje v něm dojem, že má svobodu se rozhodnout«.

Don Aldo Buonaiuto z protisektářské pomoci Komunity Jana XXIII. varoval před šířením sektářských skupin. A hned v úvodu řekl, že »nejnebezpečnější sekty nejsou ty satanistické, ale takové, které se tak samy výslovně neoznačují«. K iniciaci či náboru dochází velice záludnými způsoby např. v psychosektách, kde je mentální manipulace prováděna skutečnými odborníky. Psychosekty se prezentují bombardujícím porozuměním vůči všem a vůči jakýmkoli problémům, které adept prožívá, aniž by komukoli kladly překážky. »Projevují tzv. love bombimg a otevřenost, která působí dojmem maximální svobody, protože ďábel se vyznačuje především uměním, jak okupovat prostor svobody«“.

Don Aldo Buonaiuto poukázal na to, že »v sektách častěji uvíznou lidé, kteří prožívají nějaké utrpení buď ze zdravotních či jiných důvodů. Sklíčenost a zoufání pak může vést k neslýchané iracionalitě«. Konstatoval také, že »v osidlech nejroztodivnějších mágů se častěji vyskytují osoby ze středních či vyšších společenských vrstev«.

Tolik tiskové sdělení organizátorů kurzu o exorcismu a modlitbě za osvobození, které se minulý týden konalo na římské univerzitě Regina Apostolorum.(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
29.10.20 Kniha pro ezoteriky i křesťany
31.8.20 Blahoslavená Eustochie Bellini: patronka exorcistů a lidí trýzněných ďáblem
27.7.20 Vycházejí Pravidla pro vysluhování exorcismu - česky i italsky
27.7.20 Otec Bamonte: Záleží, na čí straně jsme. Dotaz zní – zříkáš se ďábla a věříš v Boha?
24.8.19 Ďábel je reálná bytost, nikoli pouze symbolHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti