VaticanNews.va

   21. 10. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.8186
Poslechem z webových stránek.5064
Četbou textů na webových stránkách.7766
Poslechem i četbou.4846


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Modlitba Žalmů – 1. část

Představitelé irských katolíků se ohradili proti zrušení bohoslužeb

Přišel čas zhodnotit roli laiků, píše František


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

12.11.2015 

Slovenští biskupové u papeže Františka

Vatikán. Přijímání migrantů, role laiků v církvi, pastorace rodin a mládeže, ale také jednota pastýřů a pastorace Romů, byly hlavními akcenty poselství, které papež František předal slovenským biskupům při jejich audienci v rámci návštěvy Ad limina Apostolorum. Papež se dnes setkal s 15 slovenskými biskupy (14 úřadujících a 1 emeritní). Jak se stalo zvykem, své oficiální poselství jim předal v písemné formě a vedl s nimi volnou rozpravu, která podle sdělení bratislavského arcibiskupa Stanislava Zvolenského trvala hodinu a půl. Předseda Konference biskupů Slovenska to řekl po setkání na tiskové konferenci, kde se jej novináři ptali také na záležitost emeritního arcibiskupa Roberta Bezáka. Jeho odpověď vám přinášíme:

Já sám - i na podnět svých spolubratrů biskupů - jsem položil Svatému otci otázku, zda pokládá za užitečné, abychom mluvili také o bolesti, kterou prožívala či prožívá katolická církev na Slovensku ohledně emeritního arcibiskupa Bezáka. Svatý otec byl velice ochotný a mluvil s velkou úctou poměrně dlouho na toto téma. Vysvětloval nám okolnosti. Řekl nám, jak se tímto případem zaobíral a studoval příslušnou dokumentaci. Zmínil také svoje setkání s otcem arcibiskupem Bezákem a povzbudil nás, abychom také my, když budeme mluvit do médií, zprostředkovávali především onu základní myšlenku, kterou při setkání s otcem arcibiskupem Svatý otec vyslovil, že totiž je připraven mu pomoci.

Na otázku novinářky ze Slovenské televize, zda to znamená, že mons. Bezák nechce přijmout pomoc, arcibiskup Zvolenský dodal: „Kladete mi otázku, kterou byste měli položit mons. Bezákovi.“

Svatý otec se v úvodu svého poselství slovenskému episkopátu věnuje migraci. Označuje ji za fenomén, který se stal znamením času, a který si žádá citlivý přístup a smysl pro spravedlnost. „Církev je povolána hlásat a dosvědčovat přijímání migrantů v duchu milosrdné lásky a v úctě k důstojnosti lidské osoby, při nezbytném zachovávání legality,“ píše František. Dále se vrací k jednomu ze základních témat svého pontifikátu, totiž k postoji otevřenosti a setkávání. Chválí zakotvenost slovenského národa v katolické tradici a dodává, že právě tato pevná kulturní identita jej má vést k širšímu dialogu na kontinentální a světové úrovni, kde se vede debata „o životně důležitých otázkách“, jako důstojnost lidského života a základní funkce rodiny.

Papež zmiňuje významnou roli laických věřících, povolaných vnášet evangelijní kvas do profánního prostředí, nevyjímaje politické procesy směřující k obecnému dobru. A vybízí slovenské biskupy také k docenění role laiků uvnitř církevní komunity.

Svatý otec se pochvalně vyjádřil o aktivitách na podporu rodiny a povzbudil k dalšímu pastoračnímu úsilí v této oblasti, jak na diecézní tak na národní úrovni. Zvláštní pozornost se má věnovat doprovázení neúplných rodin, zejména jsou-li ve hře děti. Nemenší pozornost má církev věnovat mládeži, kterou je třeba orientovat k setkání s živým Kristem. Navzdory svůdným nabídkám dnešní hedonistické společnosti se mladí nenechávají snadno odradit obtížemi a jsou připraveni nasadit bezvýhradně své síly, pokud se jim přeloží autentický smysl života – povzbuzuje papež slovenské biskupy a apeluje: „Potřebují proto z vaší strany jasné věroučné a morální ukazatele, aby mohli v lidské obci budovat obec Boží.“

Jak bývá zvykem při těchto příležitostech, klade Svatý otec pastýřům na srdce péči o kněze. Zmiňuje zejména přípravu programů trvalé formace v oblasti teologie, spirituality, pastorace a sociálního učení církve. Intelektuální připravenost se však musí snoubit se svědectvím života, vzájemného bratrství a s duchovním pokojem a horlivostí, kterou dává pouze trvalý vztah k božskému Mistrovi, dodává František.

V posledním z bodů svého poselství slovenským biskupům připomíná papež František pastoraci Romů, jako skupiny, která stále zůstává v jisté „sociální izolaci“.

Na závěr papež žádá biskupy, aby předali jeho pozdravy svým církevním společenstvím a zejména všem, kdo se v nich angažují v hlásání evangelia, a svěřuje pastorační starosti biskupů přímluvě P. Marie Sedmibolestné, patronce Slovenska.

(RaVat)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.6.19 Australský episkopát: Musíme pochopit svoji nepatrnost a velikost Božího plánu
18.6.19 Angolští biskupové: Papež zná situaci v naší zemi
9.3.19 Papež František upřesňuje: Bůh dopouští mnohost náboženství
16.11.18 Chorvatští biskupové u papeže
10.11.18 Na jaře příštího roku navštíví papež RumunskoHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Čím více lneme k Pánu Ježíši, tím jsme otevřenější

Papež František se zúčastní mezináboženské akce mír na římském Kapitolu

Otec Maccalli: My misionáři jsme nebezpeční…

Ubývá duchovenstva, tedy kněží, a od letoška i řeholních sester

Posláním křesťanů je mluvit o Bohu a dosvědčovat Jej

Papež ke karabiníkům: Zavazuje vás důvěra a respekt, kterou k vám lidé mají

Přišel čas zhodnotit roli laiků, píše František

Salvadorský parlament prohlásil vodu za lidské právo

Papež k FAO: Hlad je pro lidstvo nejen tragédií, ale také ostudou

Portugalští biskupové žádají vládu o přístupnost hřbitovů na dušičky

Dohoda o příměří zprostředkovaná komunitou Sant’Egidio

Svatý otec: Vzdělávání je setbou naděje

 Nově na webu
Svatý otec: Bratrství se zrodilo z Kříže

Publicistika: Proč je přitažlivé proroctví zkázy

Publicistika: Ať si moje děti nezvyknou…

Rozhovory: Měl jsem pocit, že mluvím k přízrakům

Homilie: Svatý Václav nebyl kníže, ale otec ubohých

Archiv zpráv říjen 20
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Starší zprávy >

Náš tip

Takaši Pavel Nagai – k pětasedmdesátému výročí svržení atomové bomby na Nagasaki

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása