Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

12.3.2016 

O. Cantalamessa: Manželské objetí je předchutí nekonečné lásky Boží

Vatikán. Manželství a rodina bylo tématem čtvrtého postního kázání, které měl tento pátek v kapli apoštolského paláce ve Vatikánu o. Cantalamessa pro ty členy římské kurie, kteří se neúčastnili duchovní obnovy s papežem v Aricci. Papežský kazatel, z jehož obsáhlé promluvy vybíráme jako vždy jen malou ukázku, podal toto téma na základě koncilního dokumentu Gaudium et spes (č.46-53), ve kterém se odráží biblické učení a křesťanská tradice. Konstatoval, že „dnes stojíme před zdánlivě globálním popíráním biblického pojetí sexuality, manželství a rodiny. Tomuto fenoménu – dodal - čelil Druhý vatikánský koncil ve zmíněné pastorální konstituci pomocí dialogu ve snaze objevit na dně zmíněného odporu alespoň náznak nějakého pozitiva.“

Kritika tradičního modelu manželství a rodiny, která dospěla k dnešním nepřijatelným dekonstruktivním návrhům, začala osvícenstvím a romantismem. Tato hnutí vyjadřovala odlišnými záměry svůj odpor proti tradičnímu manželství, viděného jenom účelově, tedy ve vztahu k potomstvu, společnosti a církvi, a méně v jeho vlastní subjektivní a personální hodnotě. Od manželů se žádalo leccos kromě toho, aby se měli svobodně rádi.

O. Cantalamessa v této souvislosti citoval ze známých katechezí o lidské lásce podle Božího plánu, jimiž Jan Pavel II. rozvinul koncilní učení o manželství:

Lidské tělo spolu se svou pohlavností, tedy mužstvím a ženstvím,... je-li nahlíženo nejen dílčím pohledem plodnosti a plození, jak se děje v řádu přírody, v sobě od počátku zahrnuje »snubní« atribut, totiž schopnost vyjádřit lásku: právě tu lásku, kterou se člověk jako osoba stává darem; a následně pak právě prostřednictvím tohoto daru uskutečňuje samotný smysl svého bytí a své existence“ (Jan Pavel II, Teologie těla, Paulínky, Praha 2012, str.82).

Toto učení pak prohloubil Benedikt XVI. v encyklice Deus caritas est, kde konstatuje hlubokou souvislost mezi manželským erotem a samotným vztahem Boha a člověka. „Tato úzká souvislost – poznamenává Benedikt XVI. - nenachází téměř žádné paralely v mimobiblické literatuře“ (č.11).

V tomto světle se ukazuje hluboký smysl poselství proroků ohledně lidského manželství, které je symbolem a odrazem jiné lásky, totiž lásky Boha k jeho lidu. Neznamená to naložit mystický význam na čistě světskou skutečnost, nýbrž spíše vyjevit pravou tvář a poslední cíl stvoření člověka jako muže a ženy, jako vztahové bytosti.

Co je však příčinou nedokončenosti a neukojenosti, kterou může zanechat pohlavní spojení uvnitř i mimo manželství? Proč tento příslib nekonečna a věčnosti zůstává zklamán? Na tuto frustraci se hledá lék, který ji však jen umocňuje. Namísto kvalitativní změny tohoto aktu se hledá kvantitativní růst střídáním partnerů. Takto se však Boží dar pohlavnosti v dnešní kultuře a společnosti hanobí. Vrcholem tohoto trendu je genderová revoluce, která je projevem hybris, tedy arogance člověka vůči Bohu.
Chceme jako křesťané hledat vysvětlení této devastující dysfunkce? Vysvětlením je, že pohlavní spojení není žito takovým způsobem a s takovým účelem, jak jej pojal Bůh. A tímto účelem je, aby se muž a žena touto extází a fůzí lásky pozvedali k touze a předchuti nekonečné lásky a rozpomněli se odkud přišli a kam směřují.

Prvotní biblický hřích Adama a Evy tento Boží plán zhatil; »zprofanoval« ono gesto, to znamená zbavil jej náboženského náboje. Učinil z něj samoúčelné, do sebe uzavřené a proto neuspokojující gesto. Symbol byl odtržen od symbolizované reality, zbaven své vnitřní dynamiky a tudíž znetvořen. Nikde jinde se tolik nezakouší pravdivost výroku sv. Augustina: »Stvořil jsi nás pro sebe, Bože, a nepokojné je naše srdce, dokud nespočine v tobě«. Nejsme totiž stvořeni, abychom žili ve věčnému vztahu páru, nýbrž ve věčnému vztahu s Bohem. Objevuje to dokonce Goethův Faust na konci svého trmácení. Když přemýšlí o své lásce k Markétce, v závěru svojí básně zvolá: „Příměrem pouhým je pozemské dění; co pomíjivé — zde v skutek se mění“ (Alles Vergängliche, ist nur ein Gleichnis; Das Unzulängliche, hier wird´s Ereignis).

Papežský kazatel pak pokračoval příkladem jistého manželského páru, který se ocitl v krizi, prožil obnovu v Duchu svatém a znovu tak odhalil původní význam manželského spojení. „Manželství – řekl o. Cantalamessa - je svátost vzájemného darování, ve kterém se jeden druhému dávají, a Duch svatý je v Trojici „darem“ či lépe vzájemnou „oddaností“ Otce i Syna, nikoli pomíjivě, nýbrž trvale. Kam dosáhne Duch svatý, rodí se a obrozuje se schopnost vzájemného darování. Tak působí milost manželského stavu“ – řekl mimo jiné v pátečním postním kázání pro členy římské kurie otec Raniero Cantalamessa.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
19.12.20 Cantalamessa: Klíč k pochopení Vtělení dává pokora
14.12.20 Cantalamessa: Naším pevným bodem je věčnost
5.12.20 Cantalamessa: Memento mori - S pandemií přišel čas znovu mluvit o smrti
30.11.20 Otec Raniero Cantalamessa – kardinál, který zůstává kapucínem
27.11.20 Adventní meditace pro římskou kurii tentokrát o “věčných pravdách” v čase pandemie



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti