Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   8. 6. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

20.3.2016 

Petrův nástupce: Kříž je katedrou Boha

Vatikán. Na Svatopetrském náměstí dnes dopoledne slavil Petrův nástupce liturgii Květné neděle za účasti 70 tisíc lidí. Spolu s papežem koncelebrovalo 40 kardinálů a 40 biskupů. Památku Kristova vjezdu do Jeruzaléma připomnělo slavnostní procesí, které začínalo u obelisku uprostřed náměstí. Nejprve byl odtud přečten příslušný úryvek z Lukášova evangelia a potom se papež, koncelebranti, ministranti a vybraní zástupci mladého pokolení s palmovými a olivovými ratolestmi vydali v průvodu směrem k nádvoří před bazilikou. Každoročně konaná památka vjezdu do Jeruzaléma, kde vítalo příchod Ježíše Nazaretského množství dětí a mládeže, je také základem tzv. Světového dne mládeže, který před 31 lety ustanovil svatý Jan Pavel II. Letos odkazuje liturgie Květné neděle také k celosvětovému setkání mládeže, které se periodicky koná každé tři roky a tento rok je pořádá polský Krakov. Právě odtud proto na dnešní bohoslužbu do Říma přijela delegace mladých dobrovolníků, kteří toto červencové světové setkání připravují (26. - 31.7.). Jedno z liturgických čtení bylo proto přečteno polsky.

Jádrem dnešní liturgie jsou pašije čili podání průběhu událostí umučení Ježíše Krista. Proto se tato neděle označuje také jako pašijová. Letos byly vzaty z Lukášova evangelia, přečteny italsky a protkány liturgickým zpěvem Papežského pěveckého sboru Sixtinské kaple, který bohoslužby Petrova nástupce pravidelně doprovází. Nejpůsobivějším okamžikem je bezpochyby moment odmlčení v samotném závěru půlhodinového přednesu pašijí po přečtení verše o posledním Ježíšově vydechnutí, po kterém všichni přítomní poklekají. Do vzniklého ticha pak zní homilie.
V samotném jejím závěru papež František dnes řekl:

Jednání Boha, který se kvůli nám nechal tak zdeptat, nám může připadat značně vzdálené, protože je nám zatěžko zapomenout sami na sebe, byť nepatrně. Bůh nás přichází zachránit a jsme povoláni zvolit si Jeho cestu: cestu služby, daru a zapomínání na sebe. Můžeme se vydat na tuto cestu, zastavit se v těchto dnech a hledět na Kříž, na tuto „katedru Boha“. Často se během tohoto týdne dívejme na tuto „Boží katedru“, abychom se naučili pokorné lásce, která zachraňuje a dává život, a tak se zříkali sobectví a neusilovali o moc a slávu. Ježíš nás svým ponížením vyzývá, abychom se ubírali Jeho cestou. Pohleďme na Něho, prosme o milost chápat alespoň něco z tajemství Jeho zdeptání podstoupeného za nás a mlčky rozjímejme o tajemství tohoto Týdne.

PLNÉ ZNĚNÍ papežovy homilie je ZDE

Mše svaté se před vatikánskou bazilikou účastnilo za krásného slunečného počasí přibližně sedmdesát tisíc věřících, z nichž ti, kteří na ni chtěli být přítomni alespoň uprostřed náměstí, museli přijít nejméně dvě hodiny před jejím začátkem vzhledem k přísným bezpečnostním opatřením, která byla přijata v souvislosti se Svatým rokem milosrdenství. Eucharistii podávalo věřícím celkem 250 kněží. V samotném závěru téměř tříhodinové bohoslužby pak Svatý otec ještě krátce všechny přítomné oslovil:

Zdravím vás všechny, kdo jste se účastnili této bohoslužby i ty, kteří ji sledovali prostřednictvím televize a dalších komunikačních prostředků.
Na dnešek připadá 31. Světový den mládeže, který vyvrcholí koncem července velkým světovým setkáním v Krakově. Jeho téma zní „Blahoslavení milosrdní, neboť oni dojdou milosrdenství“ (
Mt 5,7). Zvláštní pozdrav patří vám, mladým lidem, zde přítomným i všem ostatním ve světě. Doufám, že budete moci přijít v hojném počtu do Krakova, do vlasti svatého Jana Pavla II., iniciatároa Světových dnů mládeže. Jeho přímluvě svěřujeme poslední měsíce příprav na tuto pouť, která bude v rámci Svatého roku milosrdenství Jubilejní událostí mládeže na rovině všeobecné církve.
Je tady s námi mnoho mladých dobrovolníků z Krakova. Až se vrátí do Polska, přinesou představitelům svého národa olivové ratolesti nasbírané v Jeruzalémě, Assisi a Montecassinu a požehnané na tomto náměstí, jako pozvání k rozvoji pokoje, smíření a bratrství. Děkuji za tuto krásnou iniciativu, odvážně pokračujte dál!
A nyní se pomodleme k Panně Marii, aby nám pomohla prožívat s duchovní intenzitou tento Svatý týden.

Po společné mariánské modlitbě Anděl Páně pak Petrův nástupce dnešní liturgii zakončil apoštolským požehnáním.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
27.3.16 Papež: Jedině Bůh může zaplnit prázdnoty, které se otevírají v srdcích
26.3.16 Petrův nástupce: Pán je živý a chce být hledán mezi živými
24.3.16 Papež: Komplikované teologie a „perlivé“ spirituality nás zbavují víry
22.3.16 Velikonoční třídení zahájí papež mimo ŘímHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červen 23
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti