Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   18. 9. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

12.5.2016 

Petrův nástupce konverzoval s řeholnicemi

Vatikán. Papež František se dnes v aule Pavla VI. setkal se Světovou unií generálních představených ženských řeholí (UISG), která v těchto dnech zasedá v Římě (9.-13. května). Petrův nástupce neformálně rozmlouval s necelými devíti stovkami řeholnic z celého světa, když odpovídal na jejich otázky.

Během srdečného setkání odpověděl také na dotaz jedné z nich: proč církev nepřijímá ženy do jáhenské služby? A druhá vzápětí doplnila, proč by nebylo možné vytvořit oficiální komisi, která by tuto otázku prostudovala?

Papež František k tomu řekl, že o této otázce před několika lety mluvil s jedním „dobrým a moudrým profesorem“, který byl odborníkem na otázku diakonek v prvních staletích církve a který mu řekl, že není zcela jasné, jakou měly roli. A především, že „nebylo jisté, zda měly také svěcení“. Připomeňme, že diakonát neboli jáhenství se váže ke svěcení, a to má tři stupně: jáhenské, kněžské a biskupské. Papež pak vyjádřil názor, že „ustanovení oficiální komise, která by tuto otázku prostudovala, je možné. Církvi by prospělo objasnění tohoto bodu. Já jsem pro. Vyjádřím se k tomu, jak něco takového udělat. Návrh přijímám. Zdá se, že bude užitečné mít nějakou komisi, která by to objasnila.“

Dnešní přibližně hodinová improvizovaná konverzace papeže s řeholními sestrami se pochopitelně netýkala pouze této otázky. Dotazy byly rozděleny do čtyřech bloků. První, do něhož spadala i výše zmíněná otázka se týkala role žen v církvi. Papež vyjádřil souhlas s větší účastí žen v procesech řízení a rozhodování v církvi tam, kde se příslušná jurisdikce nepojí ke svěcení. „Ženský pohled – zdůraznil – může obohatit jak fázi, která předchází danému rozhodnutí, tak fázi jeho následné realizace.“ Řeholnice se papeže také ptaly na možnost kázat při bohoslužbách. Tady papež rozlišil, zda jde o „bohoslužbu slova, kde tomu nic nebrání, anebo o eucharistickou liturgii, kde homilie přísluší knězi.“
Papež František v této souvislosti připomněl, že je třeba se vyhýbat dvěma pokušením. Za prvé feminismu, protože v církvi existuje rovná důstojnost ženy vyplývající ze křtu, a za druhé pokušení klerikalismu, které naklání kněze, aby řídili farnost bez účasti ostatních a obklopovali se lidmi, kteří se z pohodlnosti nechají klerikalizovat.

Petrův nástupce věnoval dále pozornost hodnotě duchovního mateřství, které řeholnice vyjadřují péčí prokazovanou v různých marginalizovaných oblastech. To však v některých případech – upozornil - „vede k určitému znetvoření jejich služby, musejí-li se podílet výlučně na služebných pracích např. ve farnosti a není-li jim dán jiný prostor v péči o duše.“

Jedna z otázek se týkala „sociálního aktivismu“, do kterého jsou i mnohé sestry strhávány při službě chudým. „Každá zasvěcená osoba – řekl papež – musí mít mystický život, což však neznamená – dodal – že má být jako mumie. Pokud řádové charisma vede ke službě, je třeba sloužit i přes riziko zlých jazyků a pomluv.“

Papež se vyslovil rezolutně také o řeholní chudobě, kterou je třeba pěstovat, protože „chrání před bludy a odchýlením od řádového charismatu.“

Jeden blok otázek se týkal případné reformy konstitucí mnoha řeholí a kongregací. Papež řekl, že je nakloněn možnosti malých změn v církevní legislativě, ale vždycky musí být výsledkem prohloubeného rozlišování kompetentními autoritami. Zmínil potom také dnešní problematičnost přijímání celoživotních závazků, což se v řeholním životě projevuje podobně jako v oblasti manželských svazků, a zdůraznil potřebu důkladné formace, která musí předcházet věčným řeholním slibům.

Na závěr papež vybídl řeholnice, aby nezapomínaly na odpočinek a neopomíjely konzultovat své starší a nemocné spolusestry, které svými zkušenostmi a moudrostí uchovávají paměť řehole.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
21.9.19 Papež ke karmelitánům: Buďte vnímaví k temným nocím lidstva
13.9.19 Hledat Boha a nechat se hledat Bohem, definoval papež augustiniánské charisma
12.9.19 Papež k bosým augustiniánům: Kořeny a tradice jsou zárukou budoucnosti
15.6.19 Papež: Nikdy neopovrhovat omezeními druhých
6.12.18 Svatý otec: Křesťan je dnes ohrožován stejně jako včera světem, ďáblem a tělem



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv září 24
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti