Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   30. 11. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

19.6.2016 

Nelíbí se mi, když se mluví o genocidě křesťanů - řekl papež a vysvětlil proč

Řím. V sobotu odpoledne (18.6.) navštívil papež římské sídlo Nadace Svaté Rodiny Nazaretské zvané rovněž Vila Nazaret u příležitosti 70. výročí jejího založení. Jde o veřejně prospěšné dílo založené po druhé světové válce o. Domenicem Tardinim, pozdějším kardinálem, jako útulek pro osiřelou mládež. Dnes slouží jako kolej pro vysokoškolské studenty, kterých je přibližně 250. Nabízí jim nejen přístřeší, ale i křesťanskou formaci. Nadace kardinála Domenica Tardiniho, která dílo spravuje, má po celém městě víc poboček, ale papež navštívil její původní sídlo, tedy vilu Nazaret na ulici Domenica Tardiniho č.p.35.

Zde jej přivítali v sobotu v podvečer kardinál Achille Silvestrini a arcibiskup Claudio Maria Celli. Přítomni byli bývalí i nynější studenti této koleje. Římský biskup nejprve ve zdejší kapli předsedal bohoslužbě slova, při níž komentoval evangelium o milosrdném Samaritánovi, a potom na setkání se studenty dlouze spatra odpovídal na jejich otázky.

Ve spontánním proudu názorů na nejrozmanitější témata církevního a světového dění papež mimo jiné poznamenal:

Nemám rád a chtěl bych to říci jasně, nelíbí se mi, když se mluví o genocidě křesťanů například na Blízkém východě. To je redukcionismus. Pravdou je, že jde o pronásledování, které křesťany přivádí k věrnosti a koherenci vlastní víry. Nedopouštějme se tohoto sociologického redukcionismu ve vztahu k tomu, co je tajemstvím víry, totiž mučednictví.

Krvavé mučednictví ovšem není jediný způsob, jak dosvědčovat Krista, řekl dále papež František. „Existuje i mlčenlivé každodenní mučednictví jako mučednictví poctivosti ve světě, který se stal »úplatkářským rájem« anebo mučednictví nemluvnosti v pokušení ke klevetám; mučednictví v trpělivosti, při výchově dětí, mučednictví věrnosti v lásce.“

Křesťanská důslednost se zakládá na uznání, že jsme hříšníci, kteří jsou Kristem uzdraveni nebo uzdravováni – řekl dále papež v odpovědi na otázku, zda se někdy on sám ocitl v krizi víry.

Křesťan, který to nikdy nezažil, a jeho víra nikdy neprošla krizí, je o něco ochuzen. Je křesťanem, který se spokojil s určitým zesvětštěním a tak se ubírá životem. [...] Dnes se musíme hodně snažit, abychom rozpoznali svaté od těch, kteří se jenom dělají svatými. Je mnoho nalíčených křesťanů, kteří nejsou křesťany proto, že neznají nezištnost.

Řečí Boha je nezištnost – pokračoval papež v odpovědi na jinou otázkou. „Jsme povoláni osvojit si tuto řeč ve světě ovládaném logikou do ut des (volněji „něco za něco“). Individualismus a hedonismus vedou k vážným lidským nespravedlnostem.

Válka je podnikání, které v této chvíli nejvíce vydělává. Červený kříž nedokáže doručit humanitární pomoc. Zbraně však dojdou vždycky. Žádné celní opatření je nezastaví. [...] Dnes existuje ekonomie, která zabíjí. V jejím středu není člověk, muž či žena, nýbrž bůžek peněz, který zabíjí. Ráno lze nalézt mrtvého bezdomovce na piazza Risorgimento (vedle Vatikánu - pozn.překl.), ale ve zpravodajství se to neobjeví. Když ale na burze v Tokiu, New Yorku či Stuttgartu poklesne kurs o dva či tři stupně, je to mezinárodní tragédie. Jsme otroci systému, který zabíjí. Otroky i oběťmi.

Téměř hodinu a půl odpovídal papež na otázky mladých v římské vile Nazaret, koleji určené ekonomicky znevýhodněným studentům, a v závěru s úsměvem poznamenal:

Děkuji vám za trpělivost, kterou jste měli s tímto poněkud postním kázáním. Děkuji za vaše svědectví a prosím vás, modlete se za mne, protože tato práce není snadná. Modlete se za mne.

A po požehnání ještě jednou svoji prosbu o modlitbu zopakoval.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
1.12.19 František vydal apoštolský list o významu a hodnotě vánočních jesliček
30.11.19 Papež František v římské Charitě: Bláznovství lásky, služby a zranitelnosti
21.9.19 Prosme o milost nevidět v nikom nepřítele, kázal papež v Albanu
15.7.19 Petrův nástupce navštíví diecézi Albano
16.6.19 Papež navštívil Camerino: Bůh uzdravuje naši raněnou paměťHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv listopad 22
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti