VaticanNews.va

   4. 4. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.6778
Poslechem z webových stránek.4148
Četbou textů na webových stránkách.6614
Poslechem i četbou.3900


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Koronavirus dnes a zítra

O neomylnosti lidu ve víře

Nestyďme se, že jsme v církvi, styďme se, že jsme hříšníci


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

19.8.2016 

Zahájen každoroční italský katolický mítink

Rimini. Křesťan po vzoru Pána Ježíše vždy pohlíží na druhého s otevřeností, ať už jde o kohokoli, protože žádného člověka nepovažuje za definitivně ztraceného – čteme v listu, který papež František prostřednictvím kardinála státního sekretáře Piera Parolina zaslal na Mítink přátelství mezi národy. Letošní 37. ročník tohoto setkání, které v italském Rimini každoročně organizuje hnutí Comunione e Liberazione, nese název „Ty jsi pro mě dobro“.

Papežské poselství zdůrazňuje význam dialogu, nejen jako prostředku vzájemného obohacení a poznání druhého, ale také jako nezbytné podmínky k pochopení pozice druhého, ba dokonce jeho postojů, s nimiž nesouhlasíme. „Mnoho neklidu, před nímž se cítíme bezmocní, je ve skutečnosti tajuplným pozváním k hledání základů společenství mezi lidmi a k novému začátku,“ čteme v poselství. Jaký je úkol Ježíšových učedníků v této situaci? – ptá se kard. Parolin a odpovídá slovy papeže Františka: „hlásat evangelium, což dnes více než kdy dříve znamená především přistupovat k lidským zraněním a přinášet silnou a prostou přítomnost Ježíše, jeho útěšné a povzbuzující milosrdenství“ (František, Promluva u příležitosti převzetí Ceny Karla Velikého, 6. 5. 2016). Svatý otec vybízí účastníky Meetingu, aby se zaměřili na osobní kreativní svědectví s vědomím, že to, co je přitažlivé, získává druhé a uvolňuje řetězy, není síla užitých nástrojů, ale vytrvalá mírnost Otcovy milosrdné lásky, kterou může každý získávat ze zdrojů milosti, jež nám Bůh nabízí ve svátostech, zejména v eucharistii a svátosti smíření, aby ji pak nesl a dával svým bratřím, stojí v papežském poselství do Rimini.

O pobídce Svatého otce k dialogu a k vstřícnému postoji k druhému člověku hovořil na Mítinku v Rimini náš korespondent Luca Collodi s apoštolským vikářem severní Arábie, mons. Camillem Ballinim (foto):

Jde zcela jistě o velice aktuální téma, zejména v Itálii, v zemi, která je geograficky položena tak, že přijímá lidi, kteří utíkají z válek a ze situací po lidské stránce mimořádně obtížných a je tedy důležité, abychom si zachovali tento smysl pro bratrství a porozumění druhému. Já žiji v arabských zemích už 47 let. Deset let jsem žil také v Súdánu, kde jsem byl svědkem lidsky beznadějné situace. Lidé strašlivě trpěli hladem, sociální i náboženskou diskriminací... Uvědomuji si tedy, čemu tito lidé, kteří nyní přicházejí ze Súdánu a z jiných zemí, chtějí uniknout. Mnohokrát jsem si sám říkal: já jsem Ital, mám se kam vracet, mám svou řeholní rodinu, přirozenou rodinu... ale kdybych byl jedním z nich, co bych udělal? Udělal bych totéž co oni, snažil bych se vyváznout z této situace, abych zabezpečil svou rodinu a zajistil svým dětem lidštější, pokojnější a šťastnější budoucnost. Musíme si dát tedy velký pozor, abychom se nenechali zavést ideologií a nepolitizovali tyto lidsky skutečně mimořádné a obtížné situace.

Co se děje v arabském světě na počátku třetího tisíciletí?

Je v něm mnoho pohybu a chuti k revoluci. Nejprve šlo o sociální revoluce, ta proslulá arabská jara. Pak se jich však zmocnili fundamentalisté a ze sociálních revolucí se vyvinuly fundamentalistické revoluce. Co přinese budoucnost je nyní těžké odhadnout, také proto, že „umírnění“ se nikdy nevyjádřili. Co udělali? Jak se vyslovili umírnění muslimové? Nečekaně jsme je viděli v kostele, před několika týdny, po zavraždění onoho francouzského kněze, ale podle mě šlo spíše o emotivní událost než o skutečné zaujetí stanoviska proti něčemu. Dal bych přednost laičtější akci. Nikdy nezorganizovali občanskou, veřejnou demostraci, aby zdůraznili „toto není islám“. Jak máme přesvědčovat svět, že islám není násilný, když tito „umírnění“ nikdy neuspořádali demonstraci, aby ukázali světu, že toto není pravý islám? Je zapotřebí daleko serióznější, daleko radikálnější zaujetí stanoviska, doprovázené rozhovorem pro tisk a přijetím stanovisk i v politickém prostoru, tedy jasné a silné vyjádření, které by řeklo „toto není pravý islám“. K tomu ale nedošlo a zdá se mi, že se to ani neděje.

Řekl pro vatikánský rozhlas italský kombonián, biskup Camillo Ballin, apoštolský vikář severní Arábie, který se účastní setkání v Rimini.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
19.8.19 Papež do Rimini: Existujeme jen na základě vztahu
21.8.18 Papežské poselství do Rimini: Žádné úsilí, žádná revoluce nemůže uspokojit lidské srdce
23.8.17 Arcibiskup Pizzaballa: Vkládat naději do politických a sociálních řešení působí jen frustraci
21.8.17 Papežské poselství na Mítink za přátelství mezi národy
25.8.15 Arcibiskup Tomasi: Povinnost pohostinství existuje společně s právem na vlastní identituHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
O sedmibolestné Matce a učednici

František varuje před virovou genocidou

Papež: V těžkostech se projeví duše národa

Kardinál Parolin: Krize vyzývá k překonání egoismu

Církev ve Francii za duchovní službu u nakažených koronavirem

Desatero pro život za zavřenými dveřmi

Nikdo si nevybírá křesťanství jako jednu z možností na trhu religiozity

Papež: Osvojme si eucharistické vnímání Krista

Kardinál Comastri: Bolest osvícená vírou může být ozdravným řezem egoismu a banalit

K modlitbě za zahojení závislostí vybízí papež v dubnovém úmyslu

Mše v čase pandemie a nová přímluva na Velký pátek

Papež povzbudil mladé účastníky “virtuální pouti”

 Nově na webu
Svatý otec: O blahoslavenstvích – Blahoslavení čistého srdce

Publicistika: Požehnání, které rozčísá temnoty strachu

Publicistika: Koronavirus dnes a zítra

Rozhovory: O Janu Pavlu II. , vyhaslosti víry a možnosti jiné cesty

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv duben 20
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Starší zprávy >

Náš tip

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu