Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Reportáže, reflexe, sloupky 

28.9.2004 

Svatý Václav v publicistice

Pozitivistická historická věda nemá jiné možnosti, než oddělit historickou osobnost a její reflexi v dějinách

Johana Bronková

?Nezáleží na tom, jaký byl jako historická postava. Důležité je, co o něm říkají legendy, to, co se má vyprávět,? tak se dnešní publicistika vyrovnala se Svatým Václavem. Jde z toho smutek a prázdnota ? a trčí odtud paradox. V době reality show, v době, kdy je nejvýnosnějším prodejním artiklem informace, kdy není problém zlomit téměř cokoli, co dřív bylo považováno za slušnost, jen abychom byli ?při tom?, si prý máme říct o sv. Václavu: je to hezký symbol, v dějinách hrál jistou roli, ať je to jak chce, dobře, že ho máme.

Nic proti hezkým symbolům, ale nepřečte dnešní čtenář mezi řádky spíš něco jako: aha legendy ? to jsou ty pohádky, co si vymýšlela církev, aby... a tak dále, doplň každý, co uznáš za vhodné. A je po symbolu ? neboť ten má k něčemu odkazovat (a když na Václavovi jako historické postavě nezáleží?!) Sečteno a podtrženo ? v minulosti možná smysl měl, ale co s ním dneska? Věru nepříjemná otázka. Pokud však bude vůbec položena.

Nedávno mi jedna učitelka ze základní školy s údivem říkala, že jen jediné dítě z páté třídy umělo odpovědět na otázku, kdo byl sv. Václav. Možná to není tak překvapivé, dítě zajímá co je co ? ne co je to legenda nebo národní symbol.

Odkud se podobný styl psaní bere je zřejmé. Pozitivistická historická věda nemá jiné možnosti, než oddělit historickou osobnost a její reflexi v dějinách. Zvlášť u postav nejstarších dějin, nebo těch jejichž paměť po smrti z různých důvodů nezanikla, je koncept tzv. ?druhého života? velmi užitečný. Ovšem je třeba mít na paměti, že základní premisou tohoto přístupu je diskontinuita, apriorní podezřívavost, která často může vést k objevu nových aspektů.

V lidském životě je to jinak. Člověk neumí žít v diskontinuitě, propadá chaosu, a přijme-li ji jako princip, jedná nemorálně. Světově proslulý polský reportér, Ryszard Kapuscinski, napsal, že problémem dnešního světa je, že co bylo včera se nestává minulostí, ale rovnou archeologií. V práci novináře proto nejvíc cení schopnost rekonstruovat vývoj situace a sdělit podstatný smysl, který v něm zahlédl. Při čtení publicistických útvarů o svatém Václavovi se člověk nemůže ubránit dojmu, že není problém v nedostatku informací, nýbrž právě v absenci smyslu. Za ten totiž ručí autor osobně, k němu se vztahuje ze své situace, v něm je jeho konkrétní přínos.

Ale i to může být k něčemu dobré. Třeba se pod vlivem dnešního psaní o sv. Václavu skutečně vrátíme ke čtení legend. Když se v 16. století diskutovalo o tom, jak se zachovat k textům, které není možné ověřit, jeden teolog napsal, to, co si zřejmě dnešní novinář nemůže dovolit, protože jsou to slova zapovězená: že totiž v legendách žije duch pravdy.

Krom toho v případě svatého Václava to onen duch pravdy neměl patrně tak obtížné. Nejstarší ?legenda?, která ho představuje jako moudrého, spravedlivého a zbožného knížete vznikla ještě v první polovině 10. století, to znamená ne víc než 15 let po jeho smrti.

Další články z podrubriky Reportáže, reflexe, sloupky

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti