Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   1. 12. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

15.11.2016 

Arcibiskup Wenski: když stavíme zeď, musí v ní být také dveře

USA. Američtí biskupové vybídli svého nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa k lidské politice vůči přistěhovalcům a uprchlíkům. Americký episkopát se sešel v Baltimore na svém pravidelném zasedání den po prezidentské volbě.

„Jsme připraveni spolupracovat s novou administrativou. Chceme nadále zajišťovat, aby uprchlíci byli lidsky přijímáni, aniž by tím utrpěla naše bezpečnost nebo naše základní hodnoty jako Američanů. Povinnost přijímat a chránit nově příchozí, zejména uprchlíky, je součástí našeho poslání pomáhat potřebným bližním,“ prohlásili američtí biskupové.

Katolická církev ve Spojených státech vytvořila celou řadu projektů na pomoc přistěhovalců. Čtyři z deseti tamních katolíků jsou latinskoamerického původu a v některých jižních diecézích tvoří dokonce většinu. Arcibiskup José Gomez z Los Angeles, kde 70% věřících tvoří Hispánci, před několika dny ve svém kázání utěšoval rodiny před strachem z deportací. Na druhou stranu miamský arcibiskup Thomas Wenski připomíná paralely s volbou Ronalda Reagana, která v 80. letech vyvolala paniku mezi komunitou přistěhovalců z Haity. Reaganova migrační reforma přinesla větší bezpečnost a zároveň dala příležitost legalizace některým skupinám migrantů, kteří vstoupili do země ilegálně. „Přišel čas nadechnout se a pokračovat v naší obhajobě,“ řekl arcibiskup Wenski. „Pokud jdeme stavět zeď, měli bychom také zajistit, aby v ní byly nějaké dveře,“ dodal.

Připomeňme, že Donald Trump vyvolal během své kampaně poplach v latinskoamerické komunitě svými výroky o okamžitém odsunu ilegálních přistěhovalců. Ve svém prvním oficiálním rozhovoru pro CBS nicméně bojovnou dikci velmi umírnil a mluvil už pouze o deportaci přistěhovalců s kriminální minulostí, jejichž počet odhadoval na dva až tři miliony. V té souvislosti stojí za zmínku, že právě tolik, totiž 2,5 milionu ilegálních přistěhovalců, vypověděla ze země od roku 2009 Obamova administrativa.

Kdo jsou migranti, kteří přicházejí do Spojených států a jakou cestu volí, na to jsme se zeptali Maurizio Ambrosini, který přednáší sociologii migrace na Milánské univerzitě a je ředitelem časopisu „Mondi Migranti“:

„Odhaduje se, že ilegálních přistěhovalců usazených ve Spojených státech, je zhruba 11 milionů. V souvislosti s ekonomickou krizí jich trochu ubylo. Většina z nich jsou Mexičané, milion je nezletilých. Jde často o studenty, kteří dospějí a náhle zjistí, že se musejí naučit žít jako ilegálové. Právě těm vycházela vstříc Obamova reforma. Na druhou stranu je třeba říci, že také za Obamy bylo deportováno mnoho neregulérních přistěhovalců, 300 – 400 tisíc ročně. Deportace tedy nevymyslel Trump. A podobně je tomu se zdí. Ta se začala stavět v době atentátu na newyorská dvojčata. Ze tří tisíc hraničních kilometrů je zhruba třetina chráněna nějakým typem bariéry. „Deportace“ přistěhovalců znamená, že imigranti přistižení bez řádných dokumentů, jsou vyzváni, aby opustili zemi nebo dojde k proceduře, při níž jsou ze země vypovězeni, tak ovšem riskují veto na návrat do Spojených států pro příštích deset let. Většina vypovězení se odehrává odesláním autobusem a rozhodně jde o méně komplikovanou proceduru než v Evropě. Přesto soudy Spojených států řeší 560 tisíc případů, kdy ilegální přistěhovalci odmítli reagovat na vypovězení – mají totiž právo na odvolání.“

Problém nelegálních přistěhovalců má však ještě jiné aspekty. Tvoří totiž polovinu pracovních sil v zemědělství na jihu Spojených států i v mnoha dalších sektorech, říká pro Vatikánský rozhlas italský sociolog Maurizio Ambrosini.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
30.1.21 Američtí biskupové chválí nové úsilí prezidenta Bidena v podpoře chudých a ohrožených
16.1.21 Kardinál Dolan vyzval Bidena k důslednosti v boji proti násilí
7.1.21 Američtí biskupové odsuzují útok na Kapitol a prosí o modlitbu
8.11.20 Nastal čas jednoty, píší biskupové USA novému prezidentovi
24.9.20 Prezident Trump podepíše zákon zajišťující lékařskou péči dětem, které přežily potratHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv prosinec 21
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti