Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

7.2.2017 

Od meče ke kříži – blahořečení „Kristova samuraje“

Vatikán/Japonsko. Laik Justus Takajama Ukon, kterého dnes kardinál Angelo Amato blahořečil v Osace (foto), byl největším japonským „misionářem“ 16. století, píše v dnešním L´Osservatore Romano generální postulátor Tovaryšstva Ježíšova, o. Toni Witwer. A to do té míry, že Japonci nazývají křesťanství „Takajamovým zákonem“ podle názvu a sídla šlechtického rodu, ze kterého beatifikovaný mučedník, zvaný také „Kristův samuraj“, pocházel.

Hikogorō, jak zní jeho japonské jméno, se právě v této Takajamě narodil pravděpodobně roku 1552, tedy tři roky po příjezdu sv. Františka Xaverského, který do země přinesl křesťanství. Náležel k vysoké feudální aristokracii tzv. daimjóů, kteří ve středověkém Japonsku a na počátku novověku stáli ihned za šógunem, tedy vojenským vládcem země. Když mu bylo 12 let, jeho otec konvertoval spolu s celou rodinou. Křest kromě rodičů a dětí přijalo dalších 150 členů domácnosti. Mladý daimjó sice dostal od jezuitského misionáře o. Gaspereho di Lella křestní jméno Justus, ale nezměnil svou válečnickou mentalitu. Když o necelé desetiletí později (1573) bojoval v jednom souboji, sice zabil protivníka, ale utrpěl těžká zranění, kvůli kterým byl delší dobu upoután na lůžko – právě v tomto okamžiku začal přemýšlet o hlubším smyslu života. V roce 1574 se Justus oženil s Justou – měli pět dětí a pět vnuků. Zásadní obrat v Justově životě nastal, když měl zasáhnout do konfliktu mezi feudálními pány. Justus učinil něco zcela nemyslitelného – dostavil se před nepřítele nezobrojen a namísto bitvy se snažil o vyjednávání a zamezení ztrátám na životech. Ukon uvyklý hrdinským bitvám tak zakusil vlastní bezmocnost, plně se svěřil Bohu a dokázal se vzdát svého postavení, cti i života. Díky tomuto druhému obrácení Justus dostál svému jménu a dosvědčil křesťanství svým životem. Další léta pak věnoval podpoře víry, vysvětluje kard. Angelo Amato, prefekt Kongregace pro svatořečení.

“Justus v úmyslu šířit křesťanství zakládá semináře pro formaci místních seminaristů a katechistů ve všech rodových rezidencích, Azuchi, Takatsuki a Ósace. Většina seminaristů pocházel z rodin jeho poddaných – mezi nimi také sv. Pavel Miki a další mučedníci, jejichž památku jsme si připomněli 6. února. Díky jeho misijní a sociální činnosti vzrostl v provincii Takatsuki počet křesťanů za sedm let (1576-1583) ze šesti set na pětadvacet tisíc, čímž tvořili většinu obyvatelstva. Justovi vděčíme také za založení kostela v Osace. Když se později ujal nového feuda v provincii Akaši, otevřely se mu další možnosti k evangelizaci. Také tam bylo (v letech 1585-87) pokřtěno několik tisíc lidí. Bohužel dekret o vyhoštění misionářů z Japonska přerušil v roce 1587 jeho plodnou aktivitu. Justus byl vyzván, aby zapřel křesťanskou víru, ale raději volil exil na ostrově Shodoshima, kde po čtvrt století sloužil tamnímu pánovi a posléze jeho synu. Díky vojenským úspěchům svého mládí byl v roce 1592 rehabilitován. Podle japonského zvyku se ale o několik let později stáhl do ústraní a již neužíval šlechtický titul (Ukon-no-tayu), nýbrž jméno mistra čajového obřadu Tōhaku (nebo Minami-no-bō). Na jeho přání byl vystaven nový dům Tovaryšstva Ježíšova v provincii Kanazawa a sám Justus pokračoval v hlásání evangelia až do vydání nového ediktu v únoru roku 1614, který kanazawským křesťanům nařizoval, aby se buď vzdali víry, anebo odešli do exilu.“

Jaká byla jejich reakce?

“Odmítli zapřít víru, čímž se pro Justa otevřelo protrpěné období strádání a osamělosti. Byl nejprve deportován do Nagasaki a později odsouzen k vyhnanství na Filipínách. V listopadu roku 1614 se spolu se třemi sty křesťany nalodil v nagasackém přístavu a po více než čtyřicetidenní namáhavé plavbě dojeli do Manily. Navzdory všem strastím byl poslední rok Justova života rozhodující při jeho proměně v „pravého mučedníka“, jak ho uctívají japonští křesťané. V této době neustále sytil naději v mučednictví násilnou smrtí – byl si jist, že bude zavražděn, a vyrovnaně očekával svůj konec. Při plavbě na Filipíny pochopil, že Bůh po něm požaduje „prodlužované mučednictví“ spojené s exilem. Zemřel 44 dní po příjezdu za Filipíny, za velkého zármutku tamního lidu, který čerpal povzbuzení ze ctností tohoto japonského šlechtice. Uctili jej za použití dvou veršů Žalmu: „Spravedlivý pokvete jak palma“ (92,13); „Ve věčné paměti bude spravedlivý“ (112,6)“.

Přísný kodex cti a oddanosti, vštěpovaný z otce na syna, nikdy Justovi nedovolil, aby zradil Pána, kterému slíbil věrnost. Prameny vyprávějí, že právě tato silná věrnost Ježíši Kristu byla pro Justa útěchou při ztrátě privilegovaného postavení, pronásledování a vyhnanství. Byl nejenom vyrovnaný, ale dokonce radostný…

“Justus obdržel formaci podle Duchovních cvičení sv. Ignáce z Loyoly, pokořil se a plně svěřil prozřetelnosti svého Otce. Evangelium nikdy nepovažoval za vnější realitu, neslučitelnou s japonskou kulturou. V souladu s jezuitskými misionáři, kteří se vyhýbali apologetickým polemikám, se zaměřoval výlučně na hlásání evangelia a Ježíše Krista, který daroval život za spásu lidí a za jejich vysvobození od zla a smrti. Svůj život nabídl za obrácení Japonska a umíral s modlitbou za své pronásledovatele. Svým životem naplnil ústřední Ježíšovo poselství – tedy zákon lásky. Byl milosrdný vůči svým poddaným, pomáhal chudým, podporoval potřebné samuraje. Navštěvoval nemocné a byl štědrý v almužnách. Spolu se svým otcem Dariem nosíval rakev chudých zemřelých, kteří neměli rodinu, a staral se o jejich křesťanský pohřeb. To vše vyvolávalo údiv a také touhu po následování.“

Nového japonského blahoslaveného Justa Takajamu Ukona přiblížil pro naše mikrofony kard. Angelo Amato.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
7.11.20 Blahoslavený Joan Roig i Diggle: Bůh je se mnou
31.10.20 Otec McGivney vyprosil uzdravení pro chlapce s Downovým syndromem
31.10.20 Blahoslavený Michael McGivney – kněz, který podlehl zápalu plic při pandemii
10.10.20 Beatifikován Carlo Acutis
5.10.20 Blahoslavený Olinto Marella, “Boží tulák”



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti