Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

9.3.2017 

Papež pro Die Zeit: Jsem chybující hříšník

Vatikán/Hamburk. Papež František vůbec poprvé během svého pontifikátu poskytl rozhovor německojazyčnému sdělovacímu prostředku. Interview pod názvem „Jsem chybující hříšník“ vyšlo dnes v magazínu deníku Die Zeit, jehož šéfredaktor, německo-italský publicista Giovanni Di Lorenzo, který se označuje za věřícího katolíka, za Svatým otcem přijel v únoru do Vatikánu.

Spíše než o klasické novinářské interview jde o volně a příjemně plynoucí hovor, při kterém zní hodně smíchu a klade se důraz na konstruktivní smysl pro humor, přestože na přetřes přicházejí mnohá vážná témata – jak vnitrocírkevní, tak politická, od krize povolání přes odpor vůči papeži po nesrovnalosti v Maltézském řádu, od znepokojivých evropských populismů přes pokračující třetí světovou válku po nedostatek schopných a nesobeckých politických vůdců. Papež mluví také o příštích zahraničních cestách, které nepovedou do Německa, nýbrž do Asie, Afriky a Latinské Ameriky, a vzpomíná na svůj německý pobyt v 80. letech. Nejzajímavější části obsáhlého textu však tvoří pasáže o víře a pochybnostech víry. Bez krizí a pochybování nelze růst, říká papež spolu s Romanem Guardinim, a nejinak je tomu v životě víry. Dovádí jej k tomu otázka o krizích víry, které, jak tvrdí dotazující novinář, mezi věřícími představují jakési tabu. Papeži to dává možnost, aby krize popsal jako cestu k dospělé víře, která neustrnula v infantilitě. Také on sám, jak přiznává, zná temné chvíle a okamžiky prázdnoty, ve kterých Bůh vůbec nepřichází. Toto místo pak udává tón celému rozhovoru, jehož další myšlenky jsou vždy vymezeny dimenzí víry. Na dotaz, zda existuje ďábel a zda tomu věří, papež jednoduše přitaká a pak rozvíjí vyprávění o této víře, aniž by plýtval mnoha abstraktními řečmi. Také tazatelova konstatace o nedostateku kněží a z ní vyplývající otázka o možném opčním celibátu podle papežova názoru vychází z bolesti Božího lidu, prožité v konkrétním farním společenství, nikoli z neplodných úvah o rovném zacházení. Církev se musí zabývat vážným problémem nedostatku povolání, reaguje Petrův nástupce, a to za prvé skrze modlitbu, za druhé pak prací s mládeží. Opční celibát nicméně není řešením, zdůrazňuje papež rozhodně, přičemž připouští další diskusi o úloze tzv. viri probati, „mužů osvědčených ve víře“ zejména v izolovaných a vzdálených katolických společenstvích.

„Nemějte strach, protože pouze to nás osvobodí“ – tyto a podobné výzvy se prolínají celým textem. Jsou to krátká a nenápadně formulovaná přesvědčení, která však mají velkou váhu. A je ke cti německého publicisty, že pro ně v průběhu rozhovoru ponechal prostor a – kupříkladu v otázce ďábla – ihned papeže nenapadl. „Člověk je v zásadě dobrý“, může tak vyslovit papež František, „ale jeho dobrota je poraněna“. Díky novinářově vstřícnosti lze rovněž hovořit o hranicích modlitby a o tom, komu všemu Bůh promíjí ( Hitlerovi? Stalinovi?) a co k tomu člověk vůbec může říci. Stejně tak je možné mluvit o populismu, aniž by se pronášely otřelé samozřejmosti. „Za populismem se vždy skrývá mesianismus“, říká papež. „A zároveň ospravedlnění, že se tak uchovává národní identita“.

Během setkání se papež svému tazateli několikrát omlouvá, že musí občas novináře upozorňovat na nepřesnou práci. Na druhé straně však doplňuje, že vnímá jako subtilní agresi, když bývá idealizován. Sám sebe totiž vnímá jako hříšného a omezeného člověka, který dělá, co může. Nepřipadá si ničím výjimečný, nýbrž je zcela běžným člověkem, vyznává dále. Na námitku, že je výjimečná už sama skutečnost, že něco takového pronáší hlava katolické církve, nakonec papež dodává: „No dobrá, možná tedy nikoli ve všem jsem úplně obyčejný.“

Celý ROZHOVOR si můžete přečíst ZDE.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
1.2.21 Papež k americkým novinářům: Učte rozlišovat dobro od zla
21.1.21 Ctnosti a neřesti – nový televizní rozhovor s papežem Františkem
11.1.21 Papež: Doba si žádá jednotu
3.1.21 Františkova „encyklika o sportu“ v sedmi slovech
31.10.20 Jsem veden láskou svého lidu, následujícího Ježíše Krista – říká v novém rozhovoru



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti