Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 9. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Homilie 

22.4.2017 

Milost Boží a nikoli lidská odvaha vytváří mučedníky

Homilie papeže Františka při bohoslužbě slova, baz. sv. Bartoloměje v Římě

Česká sekce RV

Přišli jsme jako poutníci do této baziliky sv. Bartoloměje na Tiberském ostrově, kde se starobylé dějiny mučednictví pojí s památkou nových mučedníků, mnoha křesťanů zabitých ideologickým šílenstvím v minulém století i dnes a to jenom proto, že byli Ježíšovými učedníky.

Připomínka těchto hrdinských svědků dob dávných i nedávných v nás utvrzuje vědomí, že církev je církví mučedníků. A mučedníci – jak jsme slyšeli ve čtení z knihy Zjevení sv. Jana – „jsou ti, kdo přicházejí z velikého soužení; roucho si do běla vyprali v Beránkově krvi“ (7, 14). Dostali milost vyznat Ježíše do konce, až do smrti. Trpí, odevzdávají život a nám se z jejich svědectví dostává Božího požehnání. Existuje však i mnoho skrytých mučedníků, mužů a žen, kteří byli věrni mírné moci lásky, hlasu Ducha svatého a snaží se v životě denně pomáhat bratřím a bezvýhradně milovat Boha.

Podíváme-li se pozorně, je příčinou každého pronásledování nenávist, nenávist, kterou živí vládce tohoto světa proti těm, které Ježíš spasil a vykoupil svojí smrtí a svým zmrtvýchvstáním. V evangeliu, které jsme slyšeli (srov. Jan 15,12-19), užívá Ježíš silné a děsivé slovo: „nenávist“. Ten, který je Učitelem lásky a rád mluví o lásce, mluví o nenávisti. Vždycky totiž chtěl nazývat věci pravými jmény. A říká nám: „Neděste se. Jestliže vás svět nenávidí, uvažte, že mne nenáviděl dříve než vás.“

Ježíš nás vyvolil a vykoupil nezaslouženým darem svojí lásky. Svojí smrtí a vzkříšením nás vysvobodil z moci světa, z moci ďábla, z moci vládce tohoto světa. Tato nenávist pramení z toho, že jsme byli Ježíšem spaseni, což vládce tohoto světa nechce, a proto nás nenávidí a rozpoutává pronásledování, které od dob Ježíše a rodící se církve trvá až do našich dnů. Kolik jen křesťanských komunit je dnes podrobeno pronásledování! Proč? Z nenávisti živené duchem tohoto světa.

V těžkých chvílích dějin se říkává: „Vlast dnes potřebuje hrdiny.“ Mučedník může být chápán jako hrdina, ale zásadně je mučedníkem ten, kdo byl omilostněn. Je to milost Boží a nikoli odvaha, která z nás činí mučedníky. Je možné se zeptat stejně: „Co dnes potřebuje církev?“ Mučedníky, svědky, to znamená každodenní světce, protože církev posunují vpřed svatí. Bez nich by církev nepokročila vpřed. Církev potřebuje každodenní světce důsledně žitého života, ale také ty, kteří mají odvahu přijmout milost být svědky až do konce, do smrti. Ti všichni jsou živou krví církve. Jsou svědky, kteří táhnou církev, dosvědčují, že Ježíš vstal z mrtvých a je živý, a potvrzují to důsledným životem v síle Ducha svatého, jehož se jim dostalo.

Chtěl bych dnes tomuto kostelu jednu ikonu přidat. Je to žena, jejíž jméno neznám. Ale hledí na nás z nebe. Byl jsem na ostrově Lesbo, zdravil uprchlíky a potkal tam jednoho třicátníka se třemi dětmi. Podíval se na mne a řekl mi: »Otče, jsem muslim. Moje manželka byla křesťanska. Do naší země přišli teroristé, podívali se na nás a ptali se na naše náboženství a uviděli, že ona nosí křížek. Poručili jí, aby si ho sundala. Neudělal to a oni ji přede mnou zabili. Milovali jsme se!« Toto je ikona, kterou dnes přináším sem. Nevím, zda je onen muž ještě na ostrově Lesbo anebo se mu podařilo odejít. Nevím, zda se mu podařilo odejít z tohoto koncentračního tábora - protože mnohé tyto uprchlické tábory koncentrují velké množství lidí, kteří jsou tam ponecháni. Velkodušné národy, které je přijímají, nesou tuto tíhu také, protože se zdá, že mezinárodní dohody jsou důležitější než lidská práva. Onen muž v sobě neměl zášť. On jako muslim nesl tento kříž bolesti bez zášti. Utekl se do lásky manželky, které se dostalo milosti mučednictví.

Připomínat tyto svědky víry a modlit se na tomto místě je velký dar. Je to dar pro Komunitu Sant´Egidio, pro církev v Římě, pro všechny křesťanské komunity tohoto města a četné poutníky. Živý odkaz mučedníků nám dnes dává pokoj a jednotu. Učí nás, že mocí lásky a mírností je možné bojovat proti zvůli, násilí a válce a trpělivostí tak vytvářet pokoj. Můžeme se tedy modlit takto: Pane, učiň, abychom důstojně dosvědčovali evangelium a Tvoji lásku, sešli Svoje milosrdenství lidstvu, obnov Svoji církev, ochraňuj pronásledované křesťany, uděl brzo pokoj celému světu. Tobě Pane sláva, nám zahanbení.

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Homilie

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zadHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv září 23
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti