VaticanNews.va

   31. 3. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.6759
Poslechem z webových stránek.4134
Četbou textů na webových stránkách.6598
Poslechem i četbou.3888


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Pán nás volá ze svého kříže, abychom opět nalezli život

Dekret Kongregace pro bohoslužbu o slavení Velikonoc

Mimořádná pobožnost v čase epidemie – Urbi et Orbi


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

16.9.2017 

Svatý otec: Změněná situace světa umožňuje podávat evangelium nově

Vatikán. Svatý otec dnes přijal účastníky generální kapituly Misionářů Nejsvětějšího Srdce Ježíšova (zkratka M.S.C.), řeholního institutu papežského práva založeného francouzským knězem Jean Jules Chevalierem (1824-1907) v druhé polovině 19. století. Řád má dnes přibližně 1800 členů, kteří působí v 55 zemích, v naší vlasti nikoli.

Cílem generální kapituly, jak v úvodu své promluvy poznamenal papež, je „společná modlitba a rozlišování cest, které ukazuje Pán, a obnova plodnosti charismatu darovaného Duchem svatým církvi a světu skrze zakladatele“. Odkázal pak na její motto vzaté z Janova evangelia: »Ty jsi uchoval dobré víno až do této chvíle« (2,10):

Na jedné straně si uvědomujete a jste vděční za drahocenný poklad plánů a apoštolských děl, jež toto charisma vydalo díky věrnosti spolubratří, kteří byli před vámi, během půldruhého století trvání vašeho institutu, ale na druhé straně dobře víte, že jeho bohaté možnosti ku prospěchu církve a světa nejsou vyčerpány.

Nasloucháním toho, co dnes říká Duch svojí církvi, a v otevřenosti otázkám, které lidstvo klade budete umět načerpat z pravého a nevyčerpatelného zdroje tohoto charismatu nové podněty, odvážná rozhodnutí a kreativní výrazy poslání, jež vám bylo svěřeno – pokračoval Petrův nástupce.

Právě změněná situace nynějšího světa vzhledem k minulosti a nové instance církevního závazku šířit evangelium, umožní nově nabízet dobré víno evangelia a rozdávat tak radost a naději mnohým.

Původní inspirací vašeho zakladatele – řekl dále papež František – bylo šíření úcty k Nejsvětějšímu Srdci Ježíšovu a dnes ji chápete a aktualizujete různými díly a činnostmi dosvědčujícími citlivou a milosrdnou Ježíšovu lásku ke všem, zejména k těm vrstvám společnosti, které trpí nouzí.

Abyste to dokázali, vybízím vás, jako to činím často ve vztahu k těm, kdo žijí Bohu zasvěceným životem, abyste se »vrátili k první a jediné lásce« a měli pevně upřený zrak k Pánu Ježíši Kristu, učili se od Něho milovat lidským srdcem ve snaze pečovat o ztracené a raněné ovce, zasazovat se o spravedlnost a solidaritu se slabými a chudými, dávat naději a důstojnost vyděděncům a jít kamkoli, kde člověk očekává přijetí a pomoc.

Potom papež zmínil otázku povolání do této řeholní konregace, jejich celkový úbytek spolu s nárůstem v Jižní Americe, Oceánii a Asii, a připomněl křesťanskou formaci mládeže jakožto další výraz charismatu tohoto řádu. Poukázal na dnes naléhavý úkol vychovávat a doprovázet nové generace při osvojování si lidských hodnot a pěstování evangelního pohledu na život a dějiny.

To co dnes mnozí nazývají »výchovnou krizí« je bezesporu jedna z frontových linií evangelizačního poslání církve, na které je celé křesťanské společenství povoláno vykročit. Vybízím vás, abyste ve šlépějích toho, co učinili vaši předchůdci, vyvíjeli nové iniciativy také v tomto specifickém výrazu svého apoštolátu.

V závěru své promluvy pak Svatý otec řekl:

Kongregace Misionářů Nejsvětějšího Srdce Ježíšova má dnes značný počet členů, mezi nimiž tvoří poměrně velkou skupinu řeholní bratři. Nepodlehněte nešvaru klerikalismu, který odrazuje lidi, zejména mladé od církve, jak jsem již vícekrát připomněl. Řeholní bratři jsou velkou milostí. Žijte mezi sebou pravým bratrstvím, které přijímá odlišnosti a doceňuje bohatství každého. Nemějte strach nadále podporovat sdílení s laiky, s nimiž spolupracujete ve svém apoštolátu, dáváte jim účast na svých ideálech a plánech a dělíte se s nimi o bohatsví spirituality, která prýští z charismatu vašeho institutu. Spolu s nimi a se spolusestrami ženské větve tak ještě více zmohutní velká »charismatická rodina«, vyjevující lépe životnost a aktuálnost charismatu zakladatele.

Řekl papež František řeholní kongregaci Misionářů Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, kteří se v těchto dnech v Římě účastní svojí generální kapituly.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
29.2.20 Papež omezil svůj program na osobní audience
24.2.20 Papež: Je naléhavé zamezit vykořisťování chudých!
21.2.20 Východiskem vzájemných vztahů je Boží milost, řekl papež pravoslavné delegaci
21.2.20 Papež: Účelem kanonického trestu je dobro viníka
15.2.20 Úřadující předseda Prezidia Bosny a Hercegoviny na audienci u papežeHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nestyďme se, že jsme v církvi, styďme se, že jsme hříšníci

Pandemie a všeobecné bratrství – nóta Papežské akademie pro život

Sdílejte radost z evangelia s dnešními lidmi, vybízí papež anglické věřící

Stážistka České školy zůstala v Římě: Při učení na dálku je nejdůležitější kreativita

Mytí rukou je v Africe luxus, říká mosambický misionář

Ježíš nemůže vidět lidi a nemít soucit

Odpovědí Boha na problém smrti je Ježíš

O neomylnosti lidu ve víře

Arcibiskup Crepaldi: Úvaha o krizi, která není jenom zdravotní

Mimořádná pobožnost v čase epidemie – Urbi et Orbi

Mlčení spravedlivého před urputností

Obřady Svatého týdne proběhnou ve Vatikánské bazilice

 Nově na webu
Svatý otec: Dovolte Božímu Slovu přinést život tam, kde je smrt

Publicistika: Požehnání, které rozčísá temnoty strachu

Publicistika: Koronavirus dnes a zítra

Rozhovory: Nemějte strach

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv březen 20
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu