Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   10. 6. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

11.12.2017 

Rodinná péče o nemocné zasluhuje veřejnou podporu, vyzval papež František

Vatikán. Zachránit katolické nemocnice před tržními měřítky a veřejně docenit rodiny, které se starají o chronicky nemocné či nositele vážného zdravotního postižení – k těmto dvěma postojům vyzývá papež František v poselství k XXVI. Světovému dni nemocných, který připadá na únovorou liturgickou památku Panny Marie Lurdské (11.2.). Ponese se v duchu slov, která Ježíš pronáší na kříži a která se stávají pravidlem pro život křesťanské komunity i jednotlivých učedníků: »„Ženo, to je tvůj syn…To je tvá matka“. A od té chvíle si ji ten učedník vzal k sobě.« (Jan 19,26-27).

Jak papež podotýká, tento Ježíšův výrok ustavuje Mariino mateřství vůči celému lidstvu. Pro Pánovu Matku zde začíná nová cesta darování a mateřské péče o lidské dcery a syny, která obnáší jak jejich hmotné zajištění tak duchovní aspekty jejich výchovy. Milovaný učedník Jan tu zosobňuje církev, která má uznat Marii za svou matku, přijmout ji a kontemplovat v ní vzor Pánova následování i její mateřské poslání. Jan zároveň může dosvědčit, že si Ježíš přeje dovést všechny lidi k Otci a že při svých setkáních s lidmi nemocnými duchovní pýchou i tělesnými neduhy rozdával milosrdenství, odpuštění a fyzické uzdravení. Ježíšovo srdce je otevřeno všem lidem bez výjimky, a proto také křesťanská milosrdná láska náleží všem potřebným pouze z důvodu jejich lidství, a tudíž Božího synovství.

Svatý otec připomíná, že mateřská péče církve o potřebné se v průběhu dvou tisíciletí bohatě projevovala v práci řady katolických kongregací. Na tyto dějiny nelze zapomínat, nýbrž je nutné z nich čerpat také v zemích, kde dnes dostatečně funguje veřejné zdravotnictví. Kromě kvalitní lékařské péče se totiž katolická zdravotnická zařízení řídí mravními křesťanskými zásadami, staví do středu terapeutického procesu člověka a vykonávají vědecký výzkum v úctě k lidskému životu. V zemích s nedostatečným či neexistujícím zdravotnickými systémem naopak přetrvává obraz církve jako „polní nemocnice“, která poskytuje nezbytnou péči obyvatelstvu. Všude se nicméně církev snaží léčit, ačkoli pokaždé není schopna vyléčit, zdůrazňuje Petrův nástupce.

Z dědictví katolické služby nemocným by se měli poučit zejména dnešní členové a členky ošetřovatelských řádů, odkazuje papež k velkodušnosti a obětavosti mnoha zakladatelů těchto společenství, jejich tvořivosti a organizační inteligenci. Tento minulý odkaz může přispět k vhodným budoucím projektům, které by kupříkladu zabránily užití tržních modelů v katolických nemocnicích, v jejichž důsledku se odepisují chudí. V závěru poselství ke Světovému dni nemocných papež připomíná vytrvalost a laskavou péči mnoha rodin, které se starají o chronicky nemocné či zdravotně postižené děti, rodiče a příbuzné. Ošetřovatelská péče, která se odehrává v rodině, je mimořádným svědectvím lásky k člověku, a jako taková zasluhuje příslušné veřejné uznání a ocenění, píše Svatý otec.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
12.1.21 Vztah vzájemné důvěry zakládá péči o nemocné
3.1.20 Papež: Podstatné jméno „člověk“ předchází přídavnému jménu „nemocný“
11.2.19 Světový den nemocných
8.1.19 Papež: Ukazatelem křesťanova zdraví je radost z nezištného daru
6.2.17 Papež jmenoval svého legáta na Světovém dni nemocných v LurdechHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červen 23
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti