Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

26.6.2018 

Budoucí madagaskarský kardinál varuje před islamizací své vlasti

Madagaskar. „Rostoucí islamizace je hmatatelná a viditelná. Je to invaze“, říká v rozhovoru pro katolickou charitativní nadaci Kirche in Not arcibiskup přístavního a obchodního města Toamasina, mons. Desire Tsarahazana (foto), kterého tento čtvrtek papež František přičlení do kardinálského sboru. „Existují plány na výstavbu 2600 mešit a na severu ostrova dostávají ženy peníze za to, aby na ulicích nosily burku. Večer se pak převlékají do normálních šatů – jde totiž o to, jak zviditelnit islám. Na lidi se vyvíjí tlak a jsou kupováni za peníze z Perského zálivu a Pákistánu“, dodává mons. Tsarahazana s poukazem na svou diecézi, kde všude vyrůstají mešity, aniž by v oblasti vůbec žilo tolik muslimů. Z necelých 22 milionů obyvatel ostrovního státu se ke křesťanství hlásí 56 procent, další vyznávají přírodní kulty; muslimů je zhruba sedm procent.

Madagaskarského biskupa znepokojuje také příliv muslimských přistěhovalců z Turecka: „Jednou či dvakrát týdně přivážejí turecké aerolinky zástupy muslimů, kteří se usazují ve vnitrozemí, takže se vlastně moc neví, co tam dělají. Každopádně se tam ale zabydlují a už se nevrací do vlasti. Naše země je obrovská, její obyvatelstvo chudé a pro všechny je tu dost místa“, podotýká předseda madagaskarského episkopátu, podle kterého teprve budoucnost ukáže, zda se toto nové osazenstvo přikloní k islámským extrémistům. „Ptáme se, kdy se ukáží takoví, jací jsou doopravdy? Také na Komorských ostrovech, tedy v naší blízkosti, tvoří velkou část obyvatelstva radikalizovaní islamisté a tito lidé se stěhují také na madagaskarskou pevninu, především do oblasti Mahajanga. Tam se žení s místními ženami a jejich děti jsou vychovávány v duchu extrémistického islámu.“

Jednou z příčin rychlého šíření islámu na Madagaskaru je výrazná chudoba tamního obyvatelstva – imámové se rekrutují z místních mladých mužů, kterým je hrazeno studium v Saúdské Arábii. „Zorganizovali jsme setkání s madagaskarskými imámy, abychom s nimi mluvili o našich starostech. Jeden z imámů byl bývalý seminarista, a přestože se nepřiznal, že ho přitáhly peníze, hlavní důvod skutečně spočívá ve vládnoucí chudobě“, poznamenává biskup Tsarahazana. Ta hraje roli také při kněžských povoláních a navzdory tomu, že počet seminaristů stoupá, biskupové jsou nuceni neustále rozlišovat, zda se jedná o skutečnou volbu Krista, anebo zda se za nimi skrývá touha po hmotné zajištěnosti.

K islamizaci paradoxně dochází za situace, ve které se souběžně zvyšuje počet křesťanů a madagaskarské politické vedení je většinově křesťanské. „Svědčí to o nutnosti prohloubit naši víru, protože ji pravděpodobně neprožíváme v plnosti. Jinak bychom jako křesťané nebyli v tomto stavu“, vyvozuje budoucí kardinál.

„Církev pranýřuje vše, co je špatné“, pokračuje mons. Tsarahazana. Máme odvahu vyslovovat pravdu, aniž bychom se přitom vměšovali do politiky, na rozdíl od jiných zájmových skupin, například protestantských pastorů, kteří se hlásí o ministerská křesla. Při mnoha příležitostech jsme se shromáždili, abychom politiky upozornili na to, co nefunguje, na podvody a čachry, jakým byla třeba krádež velké části madagaskarské obdělávatelné půdy, o které ví celý svět... Bohužel nám ale vládnou zkorumpovaní lidé...Mohu ale ujistit o tom, že církev je jedinou důvěryhodnou institucí na Madagaskaru“, uzavírá v rozhovoru pro papežskou nadaci Kirche in Not mons. Desire Tsarahazana, který ve čtvrtek jako čtvrtý rodilý Madagaskařan přijme kardinálský titul. Předcházeli mu dnes již zesnulí kardinálové Jerome Rakotomala (1913-1975), Victor Razafimahatratra (1921-1993) a Armand Razafindratandra (1925-2010).



(RaVat)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
2.9.19 Papež přijíždí na „ostrov, který se modlí“
28.6.14 Papež přijal madagaskarského prezidenta
28.3.14 Papež požaduje čistotu a poslušnost hlásanou a žitou bez dvouznačností
26.4.13 Prezident Madagaskaru na audienci u Svatého otce
5.10.12 Jezuita zavražděn na Madagaskaru



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti