Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   28. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

9.5.2019 

Papež: Mezináboženský dialog se zakládá na lásce k bližnímu

Vatikán. Sto deset let existence, studenti a profesoři ze sedmdesátky různých zemí, výzkum a výuka biblických věd a stále intenzivnější spolupráce s židovskými a protestantskými badateli. To vše je římský Papežský biblický institut, neboli Biblicum, jehož posluchače i vyučující dnes přijal papež František. Spolu s nimi v Klementinském sále Apoštolského paláce zasedli účastníci mezinárodní konference nazvané Ježíš a farizové, s podtitulem: Interdisciplinární přehodnocení.

Třídenní kongres se nejprve zabýval původem a významem termínu „farizeus“ v různých jazycích, v rámci kulatého stolu shrnul dosavadní poznatky o historicky existujících farizeích a později se věnoval interpretaci těchto postav a jejímu účinku v křesťanských dějinách, počínaje patristickou literaturou přes divadelní pašijová představení po filmy, učebnice náboženství a homiletiku.

Papež František dal přednost osobnímu pozdravu svých hostů , aniž by přečetl připravený text, který jim nicméně předal. Uvažuje v něm nad předsudky, které brání v lásce vůči našim bližním a v případě farizeů se silně zakořenily.

„Mezi křesťany a ve světské společnosti znamená slovo „farizeus“ licoměrníka či domýšlivce, aniž by se tato představa opírala o konkrétní základ v evangelním vyprávění, zatímco mnozí Židé farizeje pokládají za zakladatele rabínského judaismu, a tudíž za své duchovní předky“, píše římský biskup. „Postupem času se rozšířil negativní stereotyp, označující za farizeje všechny Židy, k němuž bohužel křesťané značnou měrou přispěli“, pokračuje František a upozorňuje, že podle posledních studií o farizeích, jejich původu, učení a praxi víme mnohem méně, než by se předpokládalo. Důkladné interdisciplinární prozkoumání tohoto náboženského proudu, který jako jediný přežil židovskou válku a určoval další směřování judaismu, může tudíž podat pravdivější pohled na tuto skupinu a přispět k prevenci antisemitismu, zdůrazňuje papež.

„Co se zákona týká, jsem farizeus“, píše svatý Pavel (Flp 3,5) a rovněž Ježíše s farizei spojovaly nejenom mnohé diskuse na společná témata, nýbrž také víra ve vzkříšení (Mk 12, 18-27) a další aspekty jejich výkladu Tóry. V důsledku toho se také někteří jeruzalémští farizeové připojili k Ježíšovým učedníkům, jak dokládají Skutky apoštolů (15,5). Tatáž kniha nám představuje Gamaliela, farizejského předáka, který se zastal Petra s Janem (5,34-39). Jedním z vrcholných momentů Janova evangelia je pak Ježíšovo setkání s Nikodémem (3,1-21). Tento člen židovské velerady hájil Ježíše před jejím shromážděním (Jan 7,50-51) a byl u jeho pohřbu (Jan 19,39). Rozhodně se tedy na něj nevztahuje šablonovité vnímání farizeů, s nímž se ostatně v Janově evangeliu nesetkáváme, podotýká papež František.

Za nejsilnější pojítko ovšem lze označit tzv. „velké“ či „první“ přikázání, které Ježíš – podle Markova evangelia – předává jednomu z učitelů Zákona (12,28-34), usilujícímu o uctivý a rozumný dialog s Mistrem. Za to si vysluhuje Ježíšovo uznání: „Nejsi daleko od Božího království“, uzavírá Ježíš, což svědčí o jeho vysokém hodnocení těchto náboženských vůdců (ačkoli tentýž znalec Zákona je u Matouše prezentován jako někdo, kdo chce Ježíše přivést do úzkých; srov. Mt 22,34-35). Láska k bližnímu se tak stává základem jakéhokoli dialogu, a zejména pak dialogu mezi dnešními Židy a křesťany, uzavírá římský biskup v poselství k Papežskému biblickému institutu.



(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
12.2.21 Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu
30.1.21 Katecheze je ozvěnou Božího slova
30.1.21 Papež promluvil k Římské rotě ohledně anulace církevních sňatků
20.1.21 Papež: Rád vidím sportovní nasazení mladých lidí
21.12.20 Papež: Bůh se stal člověkem, abychom se mohli stát Jeho dětmi



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti