VaticanNews.va

   5. 4. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.6785
Poslechem z webových stránek.4152
Četbou textů na webových stránkách.6618
Poslechem i četbou.3900


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Nestyďme se, že jsme v církvi, styďme se, že jsme hříšníci

Ježíš nemůže vidět lidi a nemít soucit

O svobodě v Duchu


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

30.5.2019 

Kardinál Dziwisz děkuje papeži za očištění Jana Pavla II. z pomluv

Krakov/ Vatikán. „Děkuji Svatému otci Františkovi za to, že učinil přítrž pokusům ostouzet polského papeže, a za rozhodné potvrzení svatosti Jana Pavla II.“ Stojí v závěru prohlášení emeritního krakovského arcibiskupa kardinála Stanislawa Dziwisze. Dlouholetý osobní sekretář papeže Wojtyly v něm reaguje na Františkova slova v rozhovoru pro mexickou televizi, v nichž podal vysvětlení příběhu vyprávěného během návratu ze Spojených Arabských Emirátů.

Nikdo nemůže pochybovat o svatosti a dobré vůli Jana Pavla II. Jeho svatost byla veliká, skutečně veliká – řekl František v rozhovoru pro mexickou stanici Televisa. Vrátil se v něm k epizodě, kterou vyprávěl v únoru během tiskové konference při návratu z Abú Dhabí. Papež tehdy ilustroval vůli prefekta Kongregace pro nauku víry zasáhnout v konkrétním případu zneužívání. Po setkání svolaném Janem Pavlem II. však byl kardinál Ratzinger nucen odložit dokumenty do archivu a přiznal, že zvítězila druhá strana. Nyní po třech měsících papež František upřesnil, že šlo o kauzu Marciala Maciela Degollada, zakladatele kongregace Kristových legionářů. Papež nyní rozhodně popřel, že by Jan Pavel II. znesnadňoval vyšetřování případu. „Jan Pavel II. se osobně tohoto setkání neúčastnil – uvedl Fantišek. – Bylo to setkání představitelů kurie, různých úřadů, které mělo přezkoumat Macielův případ“. Papež také naznačil, že Jan Pavel II. byl někdy klamán, jako v případě vídeňského arcibiskupa, kardinála Groëra. Zdůraznil také, že v boji se zneužíváním byl odvážný jak kardinál Ratzinger, tak Jan Pavel II. „Musíme také chápat některé postoje Jana Pavla II. – dodal papež – přišel totiž ze světa uzavřeného za železnou oponou, komunismus byl tehdy ještě silný. Byla to obranná mentalita,“ dodal Svatý otec v rozhovoru pro mexickou televizi.

Kardinál Dziwisz v souvislosti s touto výpovědí shrnul ve zvláštním prohlášení kroky podniknuté Janem Pavlem II. směrem k větší ochraně nezletilých. Připomíná, že právě tento papež byl prvním Petrovým nástupcem, který se systematicky zabýval ochranou dětí a mladistvých v církvi. Dokládá to list adresovaný v roce 1993 biskupům Spojených států, kde zaznívá evangelijní „běda“ na adresu těch, kdo pohorší „maličké“. Rok nato přišly normy pro církev ve Spojených státech, rozšířené posléze také na Irsko. V roce 2001 je následují restriktivní opatření pro celou církev a zvláštní předpisy „o těžších zločinech“. Jan Pavel II. zvýšil věkovou hranici ochrany nezletilých na 18 let a zavázal všechny církevní představitele k oznamování veškerých deliktů proti nezletilým na vatikánské Kongregaci pro nauku víry. V promluvě k americkým biskupům v roce 2002 jasně formuloval: „Lidé musejí vědět, že v kněžství a řeholním životě není místo pro ty, kdo by mohli ubližovat mladým.“ Na závěr připomíná kardinál Dziwisz také výše zmíněnou kauzu zakladatele Legionářů. Také v tomto případě inicioval šetření Jan Pavel II., který vyslal do Mexika a Spojených států tehdejšího promotora spravedlnosti a dnešního arcibiskupa Charlese Sciclunu. Uzavření případu se polský papež nedožil a k definitivnímu odsouzení Maciela došlo až na začátku pontifikátu Benedikta XVI. – připomíná dlouholetý osobní sekretář Jana Pavla II.(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
O nákaze, kterou šíří pokušení

Dnes je nezbytná tvořivost lásky – papežovo videoposelství ke Svatému týdnu

Kardinál Zenari o Sýrii v čase pandemie: Jak si mýt ruce, když není co pít?

Kostely se v případě potřeby změní v polní nemocnice

O sedmibolestné Matce a učednici

František varuje před virovou genocidou

Papež: V těžkostech se projeví duše národa

Kardinál Parolin: Krize vyzývá k překonání egoismu

Církev ve Francii za duchovní službu u nakažených koronavirem

Desatero pro život za zavřenými dveřmi

Nikdo si nevybírá křesťanství jako jednu z možností na trhu religiozity

Papež: Osvojme si eucharistické vnímání Krista

 Nově na webu
Svatý otec: O blahoslavenstvích – Blahoslavení čistého srdce

Publicistika: Požehnání, které rozčísá temnoty strachu

Publicistika: Koronavirus dnes a zítra

Rozhovory: O Janu Pavlu II. , vyhaslosti víry a možnosti jiné cesty

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv duben 20
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Starší zprávy >

Náš tip

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu